Holenderski premier Rutte chce, aby UE grała bezpiecznie w obliczu ogromnych dotacji amerykańskich – POLITICO

Nie wstrzykiwać nowych pieniędzy do Unii Europejskiej – po prostu zreformować krajową politykę – mówi holenderski premier Mark Rutte.

To najlepszy sposób na uniknięcie zniszczenia unijnego przemysłu przez amerykańskie firmy w ramach nowego programu dużych zielonych dotacji Waszyngtonu, powiedział Rutte dziennikarzom w holenderskiej ambasadzie UE w Brukseli we wtorek.

„W systemie jest teraz tak dużo pieniędzy” – powiedział Rutte krótko po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i belgijskim premierem Alexandrem De Croo. Opowiadał się również za głębszymi reformami, podkreślając, że niektóre kraje europejskie wydają tak dużo na swoje systemy emerytalne – „wszystkie pieniądze, których nie można wydać na innowacje i zielone technologie”.

Rutte jest często postrzegany jako kluczowy lider tak zwanej Grupy Oszczędnościowej krajów europejskich, która składa się z podobnie myślących krajów konserwatywnych fiskalnie. Grupa, w skład której wchodzą również Dania i Szwecja, niechętnie zwiększa krajowe składki do unijnej kasy – przynajmniej do czasu, gdy zmusiła je do tego pandemia koronawirusa. częściowo regulować ta linia.

Debata wśród decydentów UE na temat tego, jak zachować bazę przemysłową bloku, poprzedza spotkanie przywódców UE w przyszłym miesiącu, podczas gdy Stany Zjednoczone planują wprowadzić program pomocy przemysłowej o wartości 369 miliardów dolarów, aby wesprzeć tak zwany zielony przemysł. Ustawa o redukcji inflacji.

Ustawodawstwo amerykańskie wzbudziło obawy konsekwencje dla europejskiego przemysłu i zaprosił cię do ponownego odwiedzenia zasady pomocy państwa. Innym problemem jest to, że takie dotacje zagrażają jednolitemu rynkowi UE, dając większą przewagę krajom o silniejszych zdolnościach fiskalnych, takim jak Niemcy, które mają większe pole manewru finansowego.

Rutte, który niedawno był w Waszyngtonie, aby odwiedzić prezydenta USA Joe Bidena, powiedział: „Ustawa o redukcji inflacji (IRA) ma kilka konsekwencji, ale jest niezamierzona”. Dodał, że IRA „zmusza nas do myślenia o tym, jak się organizujemy”, aby pozostać konkurencyjnym.

Z jednej strony amerykańskie próby osiągnięcia celów klimatycznych postrzega jako pozytywne zjawisko. Z drugiej strony wskazał na zagrożenia związane z równymi szansami, jak w przypadku mobilności elektrycznej. „Firmy mogą przekierować inwestycje z UE do USA” – powiedział, powtarzając często powtarzany strach.

Ale unijne dotacje powinny pozostać niezmienione, przekonywał Rutte. Odnośnie wezwań Aby dostosować się do IRA, zmieniając zasady pomocy UE, przyznał: „Mogę zaakceptować pewne zmiany, o ile są one ograniczone”.

Rutte był wyraźnie przekonany, że nie należy kłaść na stół nowych unijnych pieniędzy. „Mam na myśli, że nie dotacje, nawet pożyczki” – powiedział. „Jest o wiele więcej” – jak pożyczki Narzędzie do regeneracji i wytrzymałościktóry jest centralną częścią unijnego planu odbudowy po pandemii.

Projekt tekstu, który przywódcy będą starali się uzgodnić na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, wskazuje na otwarcie nowych źródeł unijnego finansowania. Projekt, do którego dotarło POLITICO, wzywa do „pójścia naprzód, w szczególności w oparciu o sukces programu SURE”, odnosząc się do unijnego programu wspierania zatrudnienia opartego na pożyczkach. unosił się Przez Rzym i inne.

Rutte podkreślił, że nie chciałby widzieć tej propozycji w tekście, nad którym w środę będą dyskutować ambasadorowie Unii Europejskiej.

Zapytany, czy byłby za nowym programem SURE, odpowiedział: „Moja odpowiedź brzmi, że mamy poważne wątpliwości” — powiedział.

Barbara Moens przekazała raporty.

Leave a Comment