Indie mówią, że film BBC o roli Modiego w zamieszkach w Gudżaracie jest „propagandą” | Aktualności Narendra Modi

Dokument BBC zawiera wyniki dochodzenia w sprawie śmiertelnych zamieszek w Wielkiej Brytanii w 2002 roku, które pokazują, że premierowi Modiemu nie udało się powstrzymać przemocy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii odrzuciło jako „propagandę” dokument BBC o premierze Narendrze Modi, który kwestionuje jego przywództwo podczas śmiertelnych zamieszek w Gudżaracie w 2002 roku.

Modi był głównym ministrem zachodniego stanu Gudżarat, kiedy ogarnęły go zamieszki społeczne, w wyniku których zginęło ponad 1000 osób – w większości muzułmanów. Przemoc wybuchła po tym, jak pociąg przewożący hinduskich pielgrzymów zapalił się, zabijając 59 osób.

Raport brytyjskiego śledztwa pokazany w dokumencie odnosi się do wydarzeń jako „systematycznej kampanii przemocy” ze „wszystkimi cechami czystek etnicznych” i nakłada bezpośrednią odpowiedzialność na Modiego.

Raport rządu Wielkiej Brytanii nigdy nie został upubliczniony, dopóki nie został ujawniony w filmie dokumentalnym.

Według dokumentu opublikowanego we wtorek, zespół śledczy twierdził, że Modi uniemożliwił policji podjęcie działań mających na celu powstrzymanie przemocy wobec muzułmanów i cytował źródła, które twierdziły, że Modi wydał władzom konkretne rozkazy, aby nie interweniować.

Modi zaprzeczył zarzutom i został uniewinniony w 2012 roku po dochodzeniu prowadzonym przez najwyższy sąd Indii. Kolejna petycja kwestionująca jego zwolnienie została odrzucona w zeszłym roku.

Rzecznik indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Arindam Bagchi, który nazwał dokument BBC „kawałkiem propagandy” mającym na celu opublikowanie „zdyskredytowanej narracji”, powiedział, że jest on „stronniczy”, „pozbawiony obiektywizmu” i „utrwalający kolonialny sposób myślenia”.

„To sprawia, że ​​​​zastanawiamy się nad celem tego ćwiczenia i jego programem, a my nie chcemy uhonorować takich wysiłków” – powiedział na konferencji prasowej.

Premier Indii Narendra Modi macha do swoich zwolenników w stanie Gujarat [File: Amit Dave/Reuters]

BBC, poproszone o komentarz, stwierdziło, że dokument został dokładnie zbadany i zawierał „szeroki wachlarz” głosów i opinii, w tym odpowiedzi osób z Bharatiya Janata Party (BJP) Modiego.

„Zaproponowaliśmy rządowi Indii prawo do odpowiedzi na pytania postawione w serialu – odmówił odpowiedzi” – powiedział rzecznik BBC.

Trwała dyskryminacja

Dokument przedstawia również byłego czołowego brytyjskiego dyplomatę, który powiedział, że przemoc została zaplanowana przez Vishwa Hindu Parishad (VHP), filię hinduskiej nacjonalistycznej organizacji paramilitarnej Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS). Modi dołączył do RSS w młodym wieku w swoim rodzinnym stanie Gudżarat.

VHP „nie mogło spowodować tak dużych szkód bez klimatu bezkarności stworzonego przez rząd stanowy” – powiedział zespół badawczy.

Jack Straw, który był ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii w czasie przemocy, również udzielił wywiadu w filmie dokumentalnym i powiedział, że zarzuty wobec Modiego szkodzą jego wizerunkowi.

„To były bardzo poważne zarzuty – że premier Modi był dość aktywnie zaangażowany w wycofywanie policji i milczące zachęcanie hinduskich ekstremistów” – powiedział Straw. „To był szczególnie rażący przykład”.

„Rozpoczęliśmy dochodzenie i poleciliśmy zespołowi udać się do Gudżaratu i samemu dowiedzieć się, co się stało. I sporządzili bardzo dokładny raport” – dodał.

Raport zarzucał również powszechne gwałty na muzułmańskich kobietach podczas przemocy w 2002 roku. Dodano, że zamieszki miały na celu „oczyszczenie muzułmanów z obszarów hinduskich” – coś, co według krytyków stało się dziś polityką państwa w ramach hinduskiego nacjonalistycznego programu BJP.

Pod rządami Modiego, którego partia sprawuje władzę od 2014 roku, muzułmanie w Indiach byli ofiarami powtarzających się aktów przemocy i linczów, a także rażącej dyskryminacji, często motywowanej politycznie.

Hinduskie grupy supremacyjne i zwolennicy rządzącej BJP również zintensyfikowali wezwania do uczynienia z kraju państwa wyłącznie hinduskiego.

Systematyczna, sponsorowana przez państwo dyskryminacja muzułmanów obejmuje prawa zakazujące hidżabu, chusty noszonej przez wiele muzułmańskich kobiet w niektórych częściach kraju. Inne kontrowersyjne ustawy uchwalone na przestrzeni lat to ustawa o zmianie obywatelstwa, która nadaje obywatelstwo mniejszościom niemuzułmańskim w sąsiednich krajach.

Według dokumentu BBC, brytyjskie śledztwo pokazuje, że „pojednanie jest niemożliwe”, dopóki Modi pozostaje u władzy.

Leave a Comment