Indie proszą YouTube i Twittera o blokowanie linków do filmu BBC na Modi | Aktualności

Rząd Indii nakazał Twitterowi i YouTube blokowanie linków udostępniających film dokumentalny BBC krytykujący rolę premiera Narendry Modiego w śmiertelnych zamieszkach w Gudżaracie w 2002 roku, poinformowały lokalne media i doradca Ministerstwa Informacji i Radiofonii i Telewizji. .

Nakazano usunięcie kilku filmów z YouTube z pierwszego odcinka filmu dokumentalnego BBC India: A Modi Question i ponad 50 tweetów z linkami do filmów z YouTube, Kanchan Gupta, starszy doradca w Ministerstwie Informacji i Radiofonii i Telewizji, tweetował w sobotę.

Stwierdzono, że treść została zablokowana przy użyciu uprawnień awaryjnych zgodnie z zasadami IT 2021. „Zarówno @YouTube, jak i @Twitter postępowali zgodnie z instrukcjami” – napisał na Twitterze.

Pierwszy odcinek dwuczęściowego serialu dokumentalnego, który wyemitowano 17 stycznia, śledził wczesne lata Modiego jako polityka i jego awans w szeregach rządzącej hinduskiej partii nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party (BJP).

Modi był głównym ministrem zachodniego stanu Gudżarat, kiedy ogarnęły go zamieszki społeczne, w wyniku których zginęło ponad 1000 osób – w większości muzułmanów. Przemoc wybuchła po tym, jak pociąg przewożący hinduskich pielgrzymów zapalił się, zabijając 59 osób.

Dokument po raz pierwszy ujawnił raport rządu Wielkiej Brytanii na temat śmiertelnych zamieszek religijnych z 2002 roku. Raport z Wielkiej Brytanii stwierdził, że wydarzenia miały „wszelkie cechy czystek etnicznych”, jak pokazał dokument.

Bilkis Bano, obecnie po czterdziestce, była w piątym miesiącu ciąży, kiedy padła ofiarą brutalnej przemocy ze strony społeczności w 2002 roku. Rząd BJP w Gudżaracie uwolnił jej gwałcicieli. [File; Ajit Solanki/AP Photo]

Jack Straw, który był ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii w czasie przemocy, również udzielił wywiadu w filmie dokumentalnym i powiedział, że zarzuty przeciwko Modiemu nadszarpnęły jego wizerunek.

„To były bardzo poważne zarzuty – że premier Modi był dość aktywnie zaangażowany w wycofywanie policji i milczące zachęcanie hinduskich ekstremistów” – powiedział Straw. „To był szczególnie rażący przykład”.

„Rozpoczęliśmy dochodzenie i poleciliśmy zespołowi udać się do Gudżaratu i samemu dowiedzieć się, co się stało. I sporządzili bardzo dokładny raport” – dodał.

Raport zarzucał również powszechne gwałty na muzułmańskich kobietach podczas przemocy w 2002 roku. Dodano, że zamieszki miały na celu „oczyskę muzułmanów z obszarów hinduskich” – coś, co krytycy powiedzieli dzisiaj, stało się polityką narodową w ramach hinduskiego nacjonalistycznego programu BJP.

W 2013 roku Wielka Brytania zakończyła 10-letni bojkot Modiego w związku z zamieszkami z 2002 roku, w których zginęło trzech obywateli Wielkiej Brytanii.

„Kawałek propagandy”

Dokument nie został udostępniony w Indiach, ale został przesłany na kilka kanałów YouTube i szeroko udostępniony na Twitterze, z kilkoma hashtagami, takimi jak #BBCDocumentary #BBCQuitIndia i #GujaratRiots. Drugi odcinek zostanie wyemitowany 24 stycznia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii w czwartek odrzuciło dokument jako „kawałek propagandy”.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arindam Bagchi powiedział, że film miał na celu ujawnienie „zdyskredytowanej narracji”. Dodał, że „rażąco pokazuje” „stronniczość”, „brak obiektywizmu” i „kontynuację kolonialnego sposobu myślenia”.

„To sprawia, że ​​zastanawiamy się nad celem tego ćwiczenia i jego programem i nie chcemy uhonorować takich wysiłków” – powiedział na konferencji prasowej w New Delhi.

BBC, krajowy nadawca w Wielkiej Brytanii, powiedział, że jego dokument o Modim został dokładnie zbadany.

„Dokument został poddany rygorystycznym badaniom zgodnie z najwyższymi standardami montażowymi” – powiedział BBC w oświadczeniu.

„Skonsultowano się z wieloma głosami, świadkami i ekspertami i przedstawiliśmy szereg opinii – w tym odpowiedzi od ludzi z BJP. Zaproponowaliśmy rządowi Indii prawo do odpowiedzi na pytania poruszone w serialu – odmówił odpowiedzi.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie skomentowało jeszcze sprawy. Główny minister Rishi Sunak powiedział w czwartek, że nie zgadza się z charakterystyką Modiego w odpowiedzi na pytanie w parlamencie.

Narendra Modi wita swoich kolegów z gabinetu.
Premier Indii Narendra Modi jest postacią polaryzującą. [File: Manish Swarup/AP Photo]

Oskarżony o powstrzymanie zamieszek, Modi zaprzeczył zarzutom i został uniewinniony w 2012 roku po dochodzeniu prowadzonym przez najwyższy sąd Indii. Kolejna petycja kwestionująca jego zwolnienie została odrzucona w zeszłym roku.

Modi bronił swojego podejścia do najgorszej przemocy religijnej w Indiach od czasu uzyskania niepodległości i odmówił przeprosin. W filmie dokumentalnym powiedział dziennikarzowi BBC, że pod jego dowództwem policja wykonała „świetną robotę” w 2002 roku, powstrzymując przemoc.

Jill McGivering, która w 2002 roku przeprowadziła wywiad z Modim dla BBC, wspominała w filmie dokumentalnym: „On [Modi] Uznałem go za bardzo charyzmatyczną, bardzo potężną i dość groźną postać.

Kilku gudżarackich przywódców BJP i ich zwolenników zostało skazanych na długie wyroki więzienia za udział w przemocy, ale wielu zostało zwolnionych za kaucją, a rządząca partia BJP Modiego w zeszłym roku uwolniła 11 mężczyzn oskarżonych o zbiorowy gwałt.

Obrońcy praw człowieka i urzędnicy, którzy pomagali walczyć o sprawiedliwość dla ofiar zamieszek, zostali postawieni przed sądem, a niektórzy z nich zostali uwięzieni.

Odkąd Modi został premierem w 2014 roku, kraj ten odnotowuje wzrost ataków na muzułmanów, którzy stanowią 15 procent z 1,4 miliarda populacji Indii.

Zwolennicy i aktywiści wykrzykują hasła przeciwko indyjskiemu premierowi Narendrze Modiemu.
Aktywiści wykrzykują hasła przeciwko indyjskiemu premierowi Narendrze Modiemu podczas protestu przeciwko aresztowaniu indyjskiej aktywistki Teesty Setalvad w Bombaju. Setalvad został już zwolniony za kaucją. [Rafiq Maqbool/AP Photo]

Leave a Comment