Indonezja: Ostrzeżenie z powodu wirusowego trendu wideo „Oddech smoka”CNN

Indonezja ostrzega ludzi przed spożywaniem ciekłego azotu po tym, jak ponad 20 dzieci zostało rannych przez uliczną przekąskę znaną jako „oddech smoka” w centrum nowego niebezpiecznego wirusowego trendu wideo.

Dzieci doznały oparzeń skóry, silnych bólów brzucha i zatrucia pokarmowego po spożyciu kolorowych cukierków – poinformowało ministerstwo zdrowia Indonezji, wzywając rodziców, nauczycieli i lokalne władze ds. zdrowia do zachowania czujności.

Cukierki są zanurzane w ciekłym azocie, aby podczas jedzenia uzyskać efekt pary. Są popularne wśród dzieci, z których dziesiątki przesłały klipy do krótkiej aplikacji wideo TikTok, pokazujące, jak wydmuchują dym ustami, nosami i uszami. Jeden film przedstawiający ulicznego sprzedawcę przygotowującego przekąskę obejrzano prawie 10 milionów razy.

Około 25 dzieci zostało rannych podczas spożywania cukierków, dwoje z nich trafiło do szpitala, powiedział Maxi Rein Rondonuwu, dyrektor generalny ministerstwa. Nie zgłoszono żadnych zgonów.

Używanie ciekłego azotu w kuchni nie jest nielegalne. Najlepsi szefowie kuchni często używają pary do tworzenia teatralnych efektów podczas serwowania potraw. Jest klarowny, bezbarwny i bezzapachowy, powszechnie stosowany w placówkach medycznych oraz jako składnik do zamrażania żywności.

Ale jeśli nie jest używany prawidłowo, może być niebezpieczny.

„Cekły azot jest nie tylko niebezpieczny po spożyciu, ale może powodować poważne problemy z oddychaniem z powodu wdychania oparów azotu przez długi czas” – powiedział Maxi.

Jak poinformowało ministerstwo, pierwszy przypadek odnotowano w lipcu 2022 r., kiedy to dziecko z wioski Ponorogo Regency we wschodniej Jawie doznało odmrożeń po zjedzeniu przekąski.

Więcej przypadków zgłoszono w listopadzie i grudniu, w tym 4-letniego chłopca, który był hospitalizowany w stolicy, Dżakarcie, z silnym bólem brzucha.

„Szkoły muszą edukować dzieci w społeczności na temat niebezpieczeństw związanych z ciekłym azotem w żywności (aby zapobiec poważniejszym zatruciom pokarmowym)” – powiedział Maxi.

– Source:
HLN
” data-fave-thumbnails=”{“big”:{“uri”:”https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/180811080208-dragon-breath.jpg?q=x_86,y_251,h_663,w_1179,c_crop/h_540,w_960″},”small”:{“uri”:”https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/180811080208-dragon-breath.jpg?q=x_86,y_251,h_663,w_1179,c_crop/h_540,w_960″}}” data-vr-video=”” data-show-name=”Weekend Express” data-show-url=”https://www.cnn.com/shows/weekend-express” data-check-event-based-preview=”” data-network-id=”” data-details=””>

Nowe zboże z ciekłym azotem budzi kontrowersje

W 2018 roku wydała je amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa ostrzeżenie, że spożywanie pokarmów, takich jak lody, płatki zbożowe lub koktajle z ciekłym azotem, może spowodować poważne obrażenia.

„Urazy zdarzały się, gdy produkty przygotowane z ciekłym azotem dodanym bezpośrednio przed spożyciem były dotykane lub spożywane, nawet po całkowitym odparowaniu ciekłego azotu z powodu wyjątkowo niskiej temperatury żywności” – powiedziała FDA.

„To niebezpieczny związek chemiczny” – powiedział singapurski lekarz Clarence Yeo. „Drażni żołądek i może powodować oparzenia ust i przełyku. Dzieci byłyby szczególnie wrażliwe na (jego skutki), gdyby były spożywane w dużych ilościach.

Yeo ostrzegł, że „nie poleca nikomu tego jeść”.

„Możesz skończyć w szpitalu, a najgorszym scenariuszem może być uszkodzenie narządów” – powiedział.

Leave a Comment