Indyjski uniwersytet ogłosił przerwę w dostawie prądu przed pokazem filmu dokumentalnego Modiego

NEW DELHI, 24 stycznia (Reuters) – Czołowy indyjski uniwersytet odciął prąd i internet na kampusie we wtorek, zanim jego związek studencki wyemitował film dokumentalny BBC o premierze Narendrze Modi, który Indie odrzuciły jako propagandę, powiedział nadawca NDTV. .

Uniwersytet Jawaharlala Nehru (JNU) w stolicy, New Delhi, zagroził postępowaniem dyscyplinarnym w związku z pokazem filmu dokumentalnego, twierdząc, że posunięcie to może zakłócić spokój i harmonię na kampusie.

Rząd Modiego nazwał dokument kwestionujący jego przywództwo podczas śmiertelnych zamieszek w jego rodzinnym stanie Gudżarat w 2002 roku „artykułem propagandowym”, zablokował jego emisję, a także zakazał udostępniania jakichkolwiek klipów w indyjskich mediach społecznościowych.

Modi był głównym ministrem zachodniego stanu podczas przemocy, w wyniku której zginęło ponad 2000 osób, w większości muzułmanów.

Związek Studentów JNU, od dawna uważany za bastion lewicowej polityki, miał wyemitować film dokumentalny „India: The Modi Question” o 21:00 (15:30 GMT).

Osoba, która była na kampusie ze studentami, powiedziała, że ​​dokument jest teraz oglądany na telefonach komórkowych za pośrednictwem łączy udostępnionych w Telegramie i Vimeo. (VMEO.O) po wyłączeniu zasilania.

„Około 300 osób na kampusie transmituje obecnie film dokumentalny na swoich telefonach, ponieważ prąd wyłączył się na około pół godziny przed projekcją” – powiedziała Reuterowi osoba, która nie chciała zostać zidentyfikowana.

Nagranie z kampusu pokazało kilku studentów skulonych razem, oglądających film z laptopa opartego na krześle.

Koordynator ds. mediów JNU nie skomentował zapytany o doniesienia o przerwach w dostępie do Internetu i przerwach w dostawie prądu na terenie kampusu. Według źródła administracyjnego awaria linii energetycznej spowodowała uszkodzenia rezydencji wydziałowych i innych obiektów, a sprawa jest badana.

Dyrekcja uczelni wcześniej informowała, że ​​nie wyraziła zgody na projekcję filmu dokumentalnego.

„Niniejszym podkreśla się, że taka nieuprawniona działalność może zakłócić spokój i harmonię kampusu” – napisano.

„Zainteresowanym studentom/osobom fizycznym zdecydowanie zaleca się natychmiastowe anulowanie proponowanego programu, w przeciwnym razie może zostać wszczęte surowe postępowanie dyscyplinarne zgodnie z regulaminem uniwersyteckim”.

Prezydent związku Aishe Ghosh poprosiła uczniów o udział w pokazie za pośrednictwem Twittera, opisując go jako zakazany przez wybrany rząd największej demokracji.

Ghosh nie odpowiadał na telefony ani wiadomości po tym, jak pojawiły się doniesienia o przerwie w dostawie prądu w kampusie.

Policja poinformowała, że ​​po modlitwie na kampusie wzmogła się czujność policji.

Dokument był również wyświetlany w niektórych kampusach w rządzonym przez komunistów południowym stanie Kerala, donosi The Hindu gazeta.

Indyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych nie odpowiedziało na prośby o komentarz w sprawie rządowych planów wyświetlania filmu w JNU i Kerali.

Przemoc w Gudżaracie w 2002 roku wybuchła po tym, jak pociąg przewożący hinduskich pielgrzymów zapalił się, zabijając 59 osób. Później tłum wszczął zamieszki w muzułmańskich dzielnicach. W 2017 roku 11 mężczyzn zostało skazanych na dożywocie za podpalenie pociągu.

Modi zaprzeczył oskarżeniom, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby powstrzymać zamieszki i został zwolniony w 2012 roku po śledztwie nadzorowanym przez Sąd Najwyższy. Kolejna petycja kwestionująca jego zwolnienie została odrzucona w zeszłym roku.

BBC poinformowało w zeszłym tygodniu, że dokument został gruntownie zbadany i zawierał szeroki wachlarz głosów i opinii, w tym odpowiedzi ludzi z hinduskiej nacjonalistycznej partii Modiego Bharatiya Janata Party.

Reportaż Sudipto Ganguly, Shivama Patela i Rupama Jaina; Dodatkowe raporty Krishny Kaushika; Montaż autorstwa Roberta Birsela i Clarence’a Fernandeza

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment