Indyjski uniwersytet ostrzega studentów przed pokazywaniem filmów dokumentalnych BBC o Modi

NEW DELHI (Reuters) – najlepszy uniwersytet w Indiach zagroził surowymi działaniami dyscyplinarnymi, jeśli jego związek studencki planuje we wtorek wyświetlić film dokumentalny BBC o premierze Narendrze Modi, mówiąc, że posunięcie to może zakłócić spokój i harmonię kampusu.

Rząd Modiego odrzucił dokument kwestionujący jego przywództwo podczas śmiertelnych zamieszek w jego rodzinnym stanie w 2002 roku jako „propagandę”, zablokował jego emisję, a także zakazał udostępniania klipów w indyjskich mediach społecznościowych.

Modi był głównym ministrem zachodniego stanu podczas przemocy, w wyniku której zginęło ponad 2000 osób, w większości muzułmanów.

Związek studencki Uniwersytetu Jawaharlala Nehru w New Delhi, od dawna postrzegany jako bastion lewicowej polityki, poinformował na Twitterze, że film dokumentalny „India: The Modi Question” zostanie wyświetlony w stołówce o godzinie 21:00 (15:30 GMT).

Administracja uczelni poinformowała na swojej stronie internetowej, że nie wyraziła zgody na ekspozycję.

„Ma to na celu podkreślenie, że taka nieupoważniona działalność może zakłócić spokój i harmonię kampusu” – dodano.

„Zainteresowanym studentom/osobom fizycznym zdecydowanie zaleca się natychmiastowe anulowanie proponowanego programu, w przeciwnym razie może zostać wszczęte surowe postępowanie dyscyplinarne zgodnie z regulaminem uniwersyteckim”.

Na Twitterze przewodnicząca związku Aishe Ghosh zaprosiła studentów na pokaz filmu dokumentalnego, określając go jako „zakazany” przez wybrany rząd największej „demokracji”.

Zapytany przez Reutera, czy związek planuje kontynuować pokaz, Ghosh powiedział: „Tak, jesteśmy”.

Odmówił jednak komentarza w sprawie groźby działań dyscyplinarnych ze strony uczelni.

Policja ściśle monitoruje sytuację, powiedział urzędnik policji w Delhi monitorujący obszar JNU. Ale stołeczna policja odmówiła składania oficjalnych komentarzy.

Dokument będzie również wyświetlany w niektórych kampusach w rządzonym przez komunistów południowym stanie Kerala.

Indyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych nie odpowiedziało natychmiast na prośby o komentarz w sprawie rządowych planów wyświetlania filmu w JNU i Kerali.

Przemoc w Gudżaracie w 2002 roku wybuchła po tym, jak pociąg przewożący hinduskich pielgrzymów zapalił się, zabijając 59 osób. Później tłum wszczął zamieszki w muzułmańskich dzielnicach. W 2017 roku 11 mężczyzn zostało skazanych na dożywocie za podpalenie pociągu.

Modi zaprzeczył oskarżeniom, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby powstrzymać zamieszki i został zwolniony w 2012 roku po śledztwie nadzorowanym przez Sąd Najwyższy. Kolejna petycja kwestionująca jego zwolnienie została odrzucona w zeszłym roku.

W zeszłym tygodniu BBC poinformowało, że dokument został gruntownie zbadany i zawierał „szeroki wachlarz” głosów i opinii, w tym odpowiedzi ludzi z hinduskiej nacjonalistycznej partii Modiego Bharatiya Janata Party.

BBC nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie groźby działań dyscyplinarnych.

(Raportowanie Sudipto Ganguly w Bombaju; dodatkowe raporty autorstwa Shivama Patela i Rupama Jaina; montaż autorstwa Roberta Birsela i Clarence’a Fernandeza)

Leave a Comment