Inflacja w Wielkiej Brytanii spada drugi miesiąc z rzędu, osiągając 10,5%

MichelleMitha | iStock / 360 | Getty Images

LONDYN – Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła w ciągu miesiąca zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, ponieważ wydatki na paliwo, odzież i wypoczynek spadły w indeksie.

Inflacja spadła do 10,5% w grudniu, w porównaniu do 10,7% w listopadzie. — poinformował w środę brytyjski Urząd Statystyk Narodowych. Grupa ekonomistów ankietowanych przez Reuters prognozowała, że ​​indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii osiągnie w grudniu 10,5%, co oznacza spadek z najwyższego od 41 lat poziomu 11,1% w październiku.

CPI, który nie obejmuje żywności, energii, alkoholu i tytoniu, utrzymał się w grudniu na stałym poziomie 6,3%, jak stwierdził ONS.

Agencja stwierdziła, że ​​największymi czynnikami przyczyniającymi się do spadku były sektory transportu, odzieży i rozrywki, kompensujące wzrosty w mieszkalnictwie i usługach domowych, żywności i napojach bezalkoholowych.

Inflacja ma wzrosnąć do 2022 r. z powodu rosnących cen energii, ponieważ zachodnie sankcje ograniczają dostęp do rosyjskich dostaw ropy i gazu. Decydenci polityczni walczyli z rosnącą inflacją za pomocą podwyżek stóp procentowych, a brytyjski premier Rishi Sunak obiecał 4 stycznia Zmniejszyć o połowę inflację główną w Wielkiej Brytanii „zmniejszyć koszty utrzymania i zapewnić ludziom bezpieczeństwo finansowe”.

Bank Anglii po raz ostatni podniósł główną stopę procentową o 0,5 punktu procentowego do 3,5% 15 grudnia. Według agencji Reuters rynki finansowe spodziewają się dalszego wzrostu do 4%, kiedy spotkają się 2 lutego, aby zdecydować o kolejnych krokach w zakresie polityki pieniężnej. .

Wielką Brytanią wstrząsają fale akcji protestacyjnych od końca ubiegłego roku, a nauczyciele, pracownicy transportu kolejowego, pracownicy służby cywilnej i pielęgniarki mają strajkować w tym miesiącu i na początku lutego. Rząd zareagował projekt ustawy antystrajkowej którego celem jest ustanowienie „minimalnych zasad świadczenia usług”.

Płace pracowników będą przyćmione tempem inflacji, a średnia płaca w Wielkiej Brytanii wzrośnie o 6,4% między wrześniem a listopadem 2022 r. ONS ogłosił 17 stycznia.

Wielka Brytania jest niestabilna fiskalnie, mówi dyrektor naczelny Enquest

„Chociaż istnieją oznaki, że inflacja osiągnęła szczyt, ceny pozostaną wysokie w nadchodzących miesiącach” – ostrzegła Helen Dickinson, dyrektor generalny British Retail Consortium.

„Sprzedawcy detaliczni są zdeterminowani, aby wspierać swoich klientów podczas tego kryzysu związanego z kosztami utrzymania. Utrzymują przystępne ceny wielu podstawowych produktów, poszerzają zakresy wartości, podnoszą płace dla swoich pracowników i oferują zniżki grupom szczególnie wrażliwym”.

Leave a Comment