Iran skazuje mężczyznę, który ściął głowę 17-latce, na krótkie więzienieCNN

Irańczyk, który odciął sobie głowę 17-letnia kobieta Według półoficjalnej strony internetowej Khabar Online, w lutym 2022 roku został skazany na zaledwie osiem lat i dwa miesiące więzienia, co wywołało krytykę łagodnego wyroku więzienia.

Po zabójstwie nastolatki w Internecie zaczęło krążyć wideo, na którym jej mąż Sajjad Heydar spaceruje po stolicy prowincji Ahwaz, uśmiechając się i niosąc odciętą głowę, poinformowała IRNA.

Lokalne władze potwierdziły, że szeroko rozpowszechniane zdjęcia, które rzekomo przedstawiają Heydari, pochodzą z tego samego incydentu, jak poinformowało CNN źródło znające oświadczenia. Wideo, które obejrzało CNN, pokazało Heydari trzymającego nóż w jednej ręce i głowę dziewczyny w drugiej.

Krytycy potępili ten krótki wyrok, niektórzy wskazują na reżyserkę Mozghan Ilanlo, która została skazana na 10 lat więzienia za zdjęcie chusty.

W odpowiedzi na pytanie o wyrok, Massoud Setayesh, przedstawiciel irańskich sądów, powiedział, że mąż został skazany za umyślne zabójstwo, umyślną napaść i zakłócanie porządku publicznego. Drugi oskarżony, szwagier ofiary, został skazany za współudział w morderstwie pierwszego stopnia.

Rzecznik sędziego powiedział, że kara śmierci nie została orzeczona, ponieważ rodzina ofiary wybaczyła oskarżonemu. „Ogłosili ułaskawienie, a ponieważ część oskarżenia, która dotyczy prywatnego aspektu tej sprawy, została zakwalifikowana, doprowadziło to do wydania zakazu zbliżania się, ale publiczny aspekt przestępstwa pozostaje” – powiedział.

„W związku z powyższym, w aspekcie jawnym przestępstwa, oskarżony pierwszego stopnia o podżeganie do zabójstwa umyślnego został skazany na karę 7,5 roku pozbawienia wolności, a w wymiarze publicznym na karę 8 lat pozbawienia wolności. miesięcy więzienia” – dodał rzecznik sędziów.

Rzecznik zaznaczył również, że „drugi oskarżony (szwagier ofiary) również został skazany na 45 miesięcy więzienia za pomocnictwo w zabójstwie”.

Kiedy ta historia wyszła na jaw, oficjalna irańska agencja informacyjna Islamskiej Republiki (IRNA) nazwała domniemane zabójstwo „zabójstwem honorowym”.

Według wywiadu z teściową dziewczynki opublikowanego w 2008 roku, ofiara uciekła do Turcji cztery miesiące przed tym, jak jej ojciec przekonał ją do powrotu do Iranu. W samym 2022.

Według IRNA dziewczynka miała 12 lat, kiedy wyszła za mąż za Heydara.

W wywiadzie z ojcem dziewczynki z 2022 roku, opublikowanym w magazynie Fars, mówi się, że uzyskał on zaświadczenie prawne zezwalające córce na małżeństwo. Minimalny wiek do zawarcia małżeństwa w Iranie to 13 lat dla dziewcząt i 15 lat dla chłopców. CNN nie było w stanie potwierdzić wieku jej męża.

Zbrodnia ma miejsce wiele lat po innym głośnym zabójstwie honorowym, w którym jego ojciec rzekomo zabił sierpem 14-latka po ucieczce z domu rodzinnego w hrabstwie Talesh w północnym Iranie z 29-letnim mężczyzną. letni mężczyzna.

Irańscy działacze na rzecz praw kobiet od lat prowadzą kampanię na rzecz wzmocnienia przepisów dotyczących przemocy domowej w tym kraju.

Dzieje się tak po tym, jak kraj został wściekły w ogólnokrajowych protestach w związku ze śmiercią w areszcie Mahsy Amina, młodej kobiety oskarżonej o lekceważenie obowiązujących w kraju przepisów dotyczących hidżabu. Iran ma zduszony wykonywanie egzekucji na protestujących oskarżonych o zabicie sił bezpieczeństwa, co zdaniem krytyków było wynikiem pospiesznych sfingowanych procesów.

Leave a Comment