Izraelska demokracja jest na skraju starcia z Netanjahu w Sądzie Najwyższym

Uwaga redaktora: Wersja tej historii pojawia się w dzisiejszym biuletynie Tymczasem na Bliskim Wschodzie, w którym CNN trzy razy w tygodniu przegląda największe historie z regionu. Rejestracja tutaj.


Jerozolima
CNN

Sąd Najwyższy Izraela w tym tygodniu nakazał zwolnienie premiera Benjamina Netanjahu kluczowym sojusznikiemdramatyczne posunięcie w obliczu bezprecedensowego impasu między jego rządem a wymiarem sprawiedliwości.

Sąd Najwyższy orzekł w środę 10:1, że powołanie Aryeh Dera, lidera sefardyjskiej ultraortodoksyjnej partii Szas, na stanowisko ministra nie jest rozsądne. Właśnie został mianowany ministrem spraw wewnętrznych i zdrowia trzy tygodnie przed wydaniem wyroku.

Ale jak dotąd Netanjahu nie podjął żadnych działań z powodu napięć politycznych. Izraelskie media poinformowały w piątek, że Deri i Netanjahu rozmawiają na temat sytuacji.

Der ma kilka wyroków skazujących, ostatnio za podatki. W zeszłym roku zawarł ugodę z sądami, dzięki którym odsiedział wyrok w zawieszeniu po tym, jak złożył rezygnację z parlamentu i obiecał, że nie wróci do urzędów publicznych.

Zgodnie z izraelskim prawem osoby skazane za przestępstwa nie mogą być ministrami. Jednak rząd Netanjahu uchwalił poprawkę do tego prawa na początku tego miesiąca, która zasadniczo stworzyła lukę dla Deri.

W środowym orzeczeniu sędziowie wąsko skupili się na nominacji Dera przez Netanjahu, pomimo jego zapewnień, że odejdzie z życia politycznego w ramach umowy o zawieszeniu kary.

Ale niecały rok po zawarciu umowy Netanjahu został poinformowany, że musi zwolnić Deri – którego 11 miejsc w parlamencie potrzebuje, aby pozostać u władzy.

„To dramatyczna decyzja. Decyzja jest wymierzona w premiera, a nie w Der” – powiedział Yaniv Roznai, profesor nadzwyczajny i współdyrektor Centrum Konstytucyjnego im. Rubinsteina na izraelskim Uniwersytecie Reichmana.

Od czasu wydania wyroku Netanjahu niewiele reagował poza spotkaniem z Deri i wygłoszeniem ogólnych słów poparcia. CNN skontaktowało się z jego biurem w celu uzyskania dalszych komentarzy.

„Kiedy mój brat jest w niebezpieczeństwie, przychodzę do niego” – powiedział Netanjahu, odwiedzając Deri po środowym werdykcie.

We wspólnym oświadczeniu z tego samego dnia liderzy partii koalicyjnych prowadzili prym partii Likud Netanjahu „Będziemy działać wszelkimi dostępnymi nam legalnymi sposobami i bez zwłoki, aby naprawić niesprawiedliwość i poważne szkody wyrządzone demokratycznej decyzji i suwerenności narodu”.

Wydaje się, że Deri poprzysiągł znaleźć sposób na obejście tej decyzji, oświadczając: „Zamykają przed nami drzwi, wchodzimy przez okno. Zamykają przed nami okno, przebijamy się przez sufit.

Jednak większość ekspertów politycznych i prawnych uważa, że ​​jest bardzo mało prawdopodobne, aby Netanjahu lub Deri przeciwstawili się orzeczeniu sądu lub aby Deri wyciągnął swoją partię Shasi z koalicji Netanjahu, co doprowadziłoby do upadku rządu.

Yonatan Green, dyrektor wykonawczy Izraelskiego Forum na rzecz Prawa i Wolności, powiedział dziennikarzom, że chociaż wierzy, że Netanjahu będzie musiał zastosować się do orzeczenia sądu w tej sprawie, przygotuje to grunt pod przyszłe bunty.

„Każdy kolejny taki przypadek prawdopodobnie przybliży nas trochę do tego konkretnego limitu” – powiedział Green.

Dlatego eksperci twierdzą, że jednym z najbardziej prawdopodobnych wydarzeń jest zwolnienie Der przez Netanjahu i wdrożenie przez rząd reform sądownictwa, które już zapowiedział.

Der podejmuje decyzję w trakcie trwającej bitwy wścieka się na sądownictwo. Na początku stycznia minister sprawiedliwości Netanjahu, Yariv Levin, zapowiedział reformy sądownictwa, które dadzą parlamentowi (a co za tym idzie partiom rządzącym) możliwość uchylania decyzji Sądu Najwyższego, powoływania sędziów i usuwania radców prawnych z ministerstw, których radcy prawni są wiążący.

Jeśli parlament uzyska takie uprawnienia, może utorować drogę do powrotu do Der. Ale krytycy twierdzą, że może to również pomóc zamknąć Netanjahu trwający proces korupcyjny. W kilku wywiadach Netanjahu wielokrotnie zaprzeczał, że zmiany są dla jego własnej korzyści.

Zwolennicy reformy od dawna oskarżają sąd najwyższy o przesadę i elitaryzm. Mówią, że zmiany przywrócą równowagę między gałęziami władzy.

Ale przeciwnicy, w tym były premier Yair Lapid i przewodnicząca Sądu Najwyższego Izraela Esther Hayut, twierdzą, że podważa to niezależne izraelskie sądownictwo, osłabia kontrolę i równowagę między gałęziami i oznacza koniec izraelskiej demokracji.

„Jeśli Aryeh Der nie zostanie zwolniony, rząd Izraela łamie prawo. Rząd, który nie przestrzega prawa, jest rządem nielegalnym” – napisał Lapid na Twitterze.

To właśnie te proponowane reformy sądownictwa sprowadziły w sobotę około 80 000 ludzi na ulice Tel Awiwu w ulewnym deszczu, aby zaprotestować przeciwko zmianom.

Organizatorzy mają nadzieję, że protest pobudzi ruch i zwiększy presję społeczną na Netanjahu, aby wycofał się lub ograniczył zakres proponowanych reform.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie rozmawiają o rozliczeniu transakcji niezwiązanych z ropą naftową w rupiach

Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczynają rozmowy z Indiami w sprawie handlu produktami innymi niż ropa w rupiach indyjskich, jak powiedział Reuters w czwartek minister handlu zagranicznego Emiratów Arabskich, Thani Al Zeyoudi.

  • Kontekst: W ubiegłym roku Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały szeroko zakrojoną umowę o wolnym handlu z Indiami, które wraz z Chinami są jednym z największych partnerów handlowych dla producentów ropy i gazu z Zatoki Perskiej, których waluty są w większości powiązane z dolarem amerykańskim. Większość handlu w Zatoce Perskiej odbywa się w dolarach amerykańskich, ale kraje takie jak Indie i Chiny coraz częściej próbują płacić w lokalnych walutach, m.in. ze względu na obniżenie kosztów transakcji.
  • Dlaczego to ma znaczenie: inne kraje, w tym Chiny, również podniosły kwestię rozliczania płatności handlowych niezwiązanych z ropą w lokalnych walutach, powiedział minister, ale dyskusje były dalekie od zakończenia. Prezydent Chin w grudniu odwiedził Arabię ​​Saudyjską gdzie uczestniczył w szczycie krajów Zatoki Perskiej i wezwał do handlu ropą w juanach, ponieważ Pekin dąży do ustanowienia swojej waluty na arenie międzynarodowej. Minister finansów Arabii Saudyjskiej powiedział w tym tygodniu, że królestwo jest otwarte na handel walutami innymi niż dolar amerykański.

Turecki sprzeciw wobec ogłoszenia kandydata na prezydenta, który miałby rzucić wyzwanie Erdoganowi

Sojusz tureckiej opozycji planuje ogłosić swojego kandydata na prezydenta w lutym, aby zakwestionować 20-letnie rządy prezydenta Tayyipa Erdogana w wyborach zaplanowanych na maj, jak powiedział Reuters w piątek przedstawiciel partii opozycyjnej. Sześciopartyjny sojusz próbuje stworzyć zunifikowaną platformę, ale jeszcze nie uzgodnił kandydata, który mógłby rzucić wyzwanie Erdoganowi na prezydenta.

  • Kontekst: Dwie główne partie opozycyjne w Turcji, świecka CHP i centroprawicowa partia nacjonalistyczna IYI, połączyły siły z czterema mniejszymi partiami w ramach programu demontażu prezydentury Erdogana na rzecz poprzedniego systemu parlamentarnego.
  • Dlaczego to ma znaczenie: Turcja zmierza do jednego z najważniejszych głosowań w stuletniej historii współczesnej republiki, a Erdogan zasygnalizował w środę, że wybory prezydenckie i parlamentarne odbędą się 14 maja, miesiąc przed planowanym terminem.

Przywódca Kuwejtu uwalnia uwięzionych krytyków, aby budować spójność polityczną

Kuwejcki emir szejk Nawaf al-Ahmad al-Sabah ułaskawił dziesiątki uwięzionych krytyków w ramach nowej amnestii mającej na celu zakończenie sporów politycznych, które utrudniały reformy fiskalne w obliczu rosnących napięć między nowym rządem a parlamentem, poinformował Reuters. Amnestia ułaskawiła 34 Kuwejtów, z których większość została skazana za publiczną krytykę.

  • Kontekst: Kuwejt ma najbardziej prężny parlament w regionie i rzadko toleruje krytykę wśród krajów Zatoki Perskiej, ale emir ma ostatnie słowo w sprawach państwowych i krytykowanie go jest karane więzieniem. Gabinet wyraził we wtorek nadzieję, że ostatnia amnestia, która nastąpiła po ułaskawieniu dziesiątek dysydentów politycznych w 2021 r. w ukłonie w stronę żądań opozycji, „stworzy atmosferę owocnej współpracy”.
  • Dlaczego to jest ważne? We wrześniowych wyborach członkowie opozycji osiągnęli znaczne zyski. Napięcia powróciły niedawno, gdy ustawodawcy naciskali na rząd, aby sporządził projekt ustawy o redukcji zadłużenia, zgodnie z którą państwo kupowałoby prywatne pożyczki od obywateli, co zostało podjęte przez poprzednie rządy, ale pojawia się, gdy producent ropy próbuje przeforsować reformy fiskalne, aby wesprzeć Finanse publiczne.

Konserwatywne państwa Zatoki Perskiej rzadko wysyłają zawodniczki na międzynarodowe konkursy piękności, z których wiele obejmuje segmenty, w których kobiety prezentowane są w odsłaniających kostiumach kąpielowych.

Ale jedna z uczestniczek z Bahrajnu, małego stanu Zatoki Perskiej, uniknęła tego tabu, biorąc udział w tegorocznej Miss Universe w Nowym Orleanie w różowym kostiumie kąpielowym burkini, który zakrywał ją od szyi w dół, łącznie z ramionami.

Gdy 24-letnia Evlin Khalifa szła chodnikiem, rozwinęła pelerynę ozdobioną flagą Bahrajnu i słowem „równość” po arabsku. Wiadomość w języku angielskim brzmiała: „Arabskie kobiety powinny być reprezentowane… Muzułmańska kobieta również może zostać Miss Universe”.

Pianista i czarny pas w taekwondo powiedział gazecie The National w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, że zdecydował się wziąć udział, aby przełamać stereotypy.

„Arabskie kobiety są miłe, namiętne i odważne, i gotowe podjąć życiowe wyzwania” – powiedziała. „Skromnie mogą stać się królowymi piękności i mogą zabłysnąć w dzisiejszych konkursach”.

Jedynym innym krajem arabskim, który wysłał uczestnika, był Liban. Miss USA wygrała konkurs.

Iraccy gracze świętują po wygraniu 25. finału Pucharu Zatoki Perskiej przeciwko Omanowi w Basrze w Iraku w czwartek.

Leave a Comment