Jacinda Ardern w końcu staje się przywódczynią Nowej Zelandii

WELLINGTON, Nowa Zelandia (AP) – Jacinda Ardern po raz ostatni wystąpiła publicznie jako premier Nowej Zelandii we wtorek, mówiąc, że najbardziej będzie jej brakować ludzi, ponieważ byli „radością z pracy”.

Ardern, która była globalną ikoną lewicy, zszokowała naród W czwartek, kiedy powiedział, że rezygnuje ze stanowiska lidera po ponad pięciu latach, ponieważ nie zostało mu nic w zbiorniku. Radni związkowi zagłosowali jednogłośnie Chris Hipkins obejmie stanowisko premiera w niedzielę, aw środę zostanie zaprzysiężony.

Ostatnim aktem Ardern jako przywódcy było dołączenie do Hipkinsa i innych prawodawców podczas uroczystości na miejscu spotkań Rātana, domu rdzennego ruchu religijnego Maorysów.

Ardern powiedziała dziennikarzom, że przyjaźni się z Hipkinsem od prawie 20 lat i spędziła z nim dwie godziny jadąc na miejsce spotkania. Powiedział, że jedyną prawdziwą radą, jaką mógł dać, było: „Zrób to”.

„Teraz to dla niego. Musi stworzyć swoją własną przestrzeń, aby być kimś w rodzaju lidera” – powiedziała Ardern. „Nie mogę dać żadnej rady. Mogę dzielić się informacjami, mogę dzielić się doświadczeniami, ale teraz to dla niego.

Ardern odniosła się również do szeroko zakrojonej debaty, która szalała od czasu jej ogłoszenia o jadowitych i mizoginistycznych atakach na nią w mediach społecznościowych, które, jak powiedziała, nie przyczyniły się do jej decyzji o ustąpieniu.

„Chociaż moje odejście było komentowane, nie chciałbym, aby ktokolwiek postrzegał moje odejście jako negatywny komentarz na temat Nowej Zelandii” – powiedziała Ardern. „W tym zawodzie spotkałem się z miłością, współczuciem, empatią i życzliwością. To było moje przytłaczające doświadczenie. ”

Hipkins powiedział dziennikarzom, że zmiana zarządzania była „słodko-gorzka”.

„Oczywiście jestem zaszczycony, mogąc przyjąć tę rolę, ale jak wiesz, Jacinda jest moją bardzo dobrą przyjaciółką” – powiedział.

Na miejscu spotkania Ardern powitano uściskami i pieśniami. Powiedział obecnym, że odchodzi z pracy z większą miłością i przywiązaniem do Nowej Zelandii i jej mieszkańców niż wtedy, gdy zaczynał.

– Nie sądziłem, że to możliwe – powiedział.

Powiedział, że jego koledzy to niezwykli ludzie.

„Nigdy nie wykonywałem tej pracy sam” – powiedział Ardern. „Zrobiłem to z tymi wspaniałymi sługami z Nowej Zelandii. I odchodzę wiedząc, że jesteś w najlepszych rękach.”

Ardern planuje pozostać posłem do kwietnia, aby uniknąć przedterminowych wyborów przed wyborami powszechnymi w kraju w październiku. Powiedział, że jest gotowy do swojej nowej, stosunkowo mało znanej roli.

„Jestem gotowy na wiele rzeczy” – powiedział Ardern dziennikarzom. „Jestem gotowa, aby zostać posłanką. Jestem gotowa, aby być pielęgniarką i matką.

Leave a Comment