Jacinda Ardern zrezygnowała z funkcji premiera Nowej Zelandii | Jacinda Ardern

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedział, że ustąpi, a szokujące oświadczenie nadejdzie po tym, jak potwierdził wybory krajowe w październiku.

Ardern powiedziała w czwartek na dorocznym spotkaniu klubowym partii, że nie ma już dość paliwa, aby wykonać tę pracę. – Najwyższy czas – powiedział.

„Odchodzę, ponieważ tak uprzywilejowana rola wiąże się z odpowiedzialnością. Odpowiedzialność za wiedzę, kiedy jesteś odpowiednią osobą do kierowania, a kiedy nie. Wiem, na czym polega ta praca. I wiem, że nie mam wystarczającej ilości czołgu, aby oddać sprawiedliwość. To takie proste” – powiedział.

Jego kadencja na stanowisku premiera kończy się najpóźniej 7 lutego, ale jako poseł pozostanie aż do tegorocznych wyborów.

„Jestem człowiekiem, politycy są ludźmi. Damy z siebie tyle, ile możemy. A potem nadszedł czas. I nadszedł czas na mnie” – powiedziała. Ardern powiedziała, że ​​podczas letniej przerwy zastanawiała się, czy będzie miała wytrzymałość, aby kontynuować w tej roli, i doszedł do wniosku, że nie.

Ardern została najmłodszą na świecie kobietą szefową rządu, kiedy została wybrana na premiera w 2017 roku w wieku 37 lat. Prowadził Nowa Zelandia przez pandemię Covid-19 i poważne katastrofy, w tym atak terrorystyczny na dwa meczety w Christchurch i erupcję wulkanu White Island.

„To było najbardziej satysfakcjonujące pięć i pół roku w moim życiu. Ale miało też swoje wyzwania — wśród programu skupionego na mieszkalnictwie, ubóstwie dzieci i zmianach klimatu mieliśmy… katastrofą, globalną pandemią i kryzysem gospodarczym” – powiedział.

Zapytana, jak chciałaby, aby Nowozelandczycy zapamiętali jej przywództwo, Ardern powiedziała, że ​​jest „osobą, która zawsze starała się być miła”.

„Mam nadzieję, że zostawię Nowozelandczyków w przekonaniu, że można być miłym, ale silnym, empatycznym, ale zdecydowanym, optymistycznym, ale skupionym. I że można być swego rodzaju przywódcą – takim, który wie, kiedy nadejdzie czas” – powiedziała Ardern.

W ciągu ostatniego roku Ardern stanęło w obliczu znacznego wzrostu gróźb użycia przemocy, zwłaszcza przez teoretyków spiskowych i grupy antyszczepionkowe, które były oburzone krajowymi nakazami szczepień i powstrzymywaniem Covid-19. Powiedział jednak, że decyzja o rezygnacji nie była spowodowana zwiększonym ryzykiem związanym z pracą.

„Nie chcę sprawiać wrażenia, że ​​trudności w polityce są powodem, dla którego ludzie wyjeżdżają. Tak, ma wpływ. W końcu jesteśmy ludźmi, ale nie to było podstawą mojej decyzji – powiedział.

Ardern powiedziała, że ​​nie ma żadnych planów na przyszłość poza spędzaniem więcej czasu z rodziną.

Podziękował swojej partnerce Clarke Gayford i córce Neve, którą urodził podczas sprawowania urzędu, jako „tym, które poświęciły najwięcej z nas wszystkich”.

„Nevele: Mama nie może się doczekać, aż zaczniesz w tym roku szkołę. A do Clarke’a – pobierzmy się wreszcie.

Jacinda Ardern i partner Clarke Gayford rozstają się po tym, jak ogłosiła swoją rezygnację w Napier w Nowej Zelandii.
Jacinda Ardern i partnerka Clarke Gayford odchodzą po tym, jak ogłosiła swoją rezygnację w Napier w Nowej Zelandii w czwartek. Zdjęcie: Kerry Marshall/Getty Images

Ogłoszenie premiera pojawia się w czasie, gdy Nowa Zelandia wchodzi w rok wyborczy, w którym głosowanie odbywa się 14 października. Pokazały to badania przeprowadzone w ostatnich miesiącach Partia Pracy kierowana przez Ardern była nieco w tyle za opozycją Nationals.

Ardern powiedziała, że ​​jej spadek w sondażach nie był przyczyną jej decyzji o odejściu.

„Nie odchodzę, ponieważ uważam, że nie możemy wygrać wyborów, ale dlatego, że uważam, że możemy i chcemy i potrzebujemy nowych ramion, aby sprostać temu wyzwaniu” – powiedział.

Jednak nie jest jeszcze jasne, kto zastąpi Ardern: wicepremier i minister finansów Grant Robertson, który byłby uważany za faworyta do tej roli, powiedział w czwartek, że nie będzie się ubiegał. W oświadczeniu powiedział: „Nie kandyduję na przywódcę Partii Pracy”.

Klub Partii Pracy ma teraz siedem dni, aby dowiedzieć się, czy nowy kandydat ma więcej niż dwie trzecie poparcia, aby zostać nowym liderem i premierem. Wybory nowego lidera odbędą się za trzy dni, 22 stycznia. Jeśli nikt nie osiągnie tego progu poparcia, wyścig przywódczy przejdzie do szerszego członkostwa Partii Pracy.

Jacinda Ardern has shown the world how to lead with intellect and strength.

She has demonstrated that empathy and insight are powerful leadership qualities.

Jacinda has been a fierce advocate for New Zealand, an inspiration to so many and a great friend to me. pic.twitter.com/QJ64mNCJMI

— Anthony Albanese (@AlboMP) January 19, 2023

\n”,”url”:”https://twitter.com/AlboMP/status/1615871202580639744?s=20&t=X1mBdpNi_Ty3nsdlKuaawg”,”id”:”1615871202580639744″,”hasMedia”:false,”role”:”inline”,”isThirdPartyTracking”:false,”source”:”Twitter”,”elementId”:”68d0e5ac-74ca-43e4-addf-c52f573fd55e”}}”>

Jacinda Ardern pokazała światu, jak przewodzić rozsądkiem i siłą.

Pokazał, że empatia i zrozumienie to potężne cechy przywódcze.

Jacinda była zaciekłą orędowniczką Nowej Zelandii, inspiracją dla wielu i wspaniałą przyjaciółką dla mnie. pic.twitter.com/QJ64mNCJMI

— Anthony Albanese (@AlboMP) 19 stycznia 2023 r

Premier Australii Anthony Albanese złożył hołd Ardern, mówiąc, że „pokazała światu, jak przewodzić z rozsądkiem i siłą”.

„Pokazał, że empatia i zrozumienie to potężne cechy przywódcze” – powiedział.

Leave a Comment