Jak długo człowiek może żyć? Dyskusja rozpoczęła się po śmierci najstarszej osoby

Maria Branyas Morera urodziła się 4 marca 1907 roku w San Francisco w Kalifornii.

Paryż:

Śmierć najstarszej osoby na świecie w wieku 118 lat ponownie rozpaliła debatę, która dzieli naukowców od wieków: czy istnieje granica długości życia zdrowej osoby?

Po śmierci francuskiej zakonnicy Lucile Randon w zeszłym tygodniu, 115-letnia hiszpańska prababka Maria Branyas Morera została uznana przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszą żyjącą osobę.

W XVIII wieku francuski przyrodnik Georges-Louis Leclerc, znany jako Comte de Buffon, wysunął teorię, że osoba, która nie doznała wypadku ani choroby, teoretycznie może żyć maksymalnie 100 lat.

Od tego czasu postęp medycyny i poprawa warunków życia przesunęły granicę o kilka dekad.

Nowy kamień milowy został osiągnięty, gdy Francuzka Jeanne Calment obchodziła swoje 120. urodziny w 1995 roku.

Calment zmarł dwa lata później w wieku 122 lat. Nadal jest najstarszą żyjącą osobą – przynajmniej to zostało potwierdzone.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2021 roku było około 593 000 osób w wieku 100 lat lub starszych, w porównaniu z 353 000 dziesięć lat wcześniej.

Według agencji danych Statista oczekuje się, że liczba stulatków wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu następnej dekady.

Comte de Buffon mógł być również zaskoczony wzrostem liczby stulatków – osób w wieku 110 lat lub starszych – których liczba rośnie od lat 80.

Naturalna granica to 115?

Więc jak daleko mogliśmy się posunąć? Naukowcy nie zgadzają się z tym, niektórzy argumentują, że długość życia naszego gatunku jest ograniczona ścisłymi ograniczeniami biologicznymi.

W 2016 roku genetycy piszący w czasopiśmie Nature stwierdzili, że długowieczność człowieka nie poprawiła się od późnych lat 90.

Analizując globalne dane demograficzne, odkryli, że maksymalna oczekiwana długość życia ludzi zmniejszyła się od śmierci Calmenta – mimo że na świecie było więcej osób starszych.

„Doszli do wniosku, że istnieje naturalna granica długości życia człowieka i że długowieczność jest ograniczona do około 115 lat” – powiedział agencji AFP francuski demograf Jean-Marie Robine.

„Jednak wielu demografów częściowo kwestionuje tę hipotezę” – powiedział Robine, specjalista od stulatków w INSERM, medycznym instytucie badawczym.

Badanie z 2018 roku wykazało, że podczas gdy śmiertelność wzrasta wraz z wiekiem, zwalnia po 85 roku życia.

Według badań w wieku około 107 lat śmiertelność wynosi od 50 do 60 procent rocznie.

„Zgodnie z tą teorią, jeśli jest 12 osób w wieku 110 lat, sześć dożyje do 111, trzy do 112 i tak dalej” – powiedział Robine.

Gra z liczbami

Ale im więcej stulatków, tym większa szansa, że ​​kilku dożyje rekordowego wieku.

Jeśli jest 100 stulatków, „50 dożywa 111 lat, od 25 do 112 lat” – powiedział Robine.

„Dzięki ‘efektowi objętości’ długowieczność nie ma już określonych granic.”

Ale pan Robine i jego zespół opublikują w tym roku badania pokazujące, że śmiertelność nadal rośnie po 105 roku życia, jeszcze bardziej zawężając to okno.

Czy to oznacza, że ​​nasze życie ma twardy sufit? Pan Robine nie posuwa się tak daleko.

„Będziemy nadal dokonywać odkryć, jak zwykle, i stopniowo poprawi się również zdrowie najstarszych ludzi” – powiedział.

Inni eksperci również są ostrożni w wyborze strony.

„W tej chwili nie ma ostatecznej odpowiedzi” – powiedział France Mesle, demograf z Francuskiego Instytutu Studiów Demograficznych (INED).

„Nawet jeśli wzrosną, liczba osób w bardzo podeszłym wieku jest wciąż niewielka i nadal nie możemy dokonać żadnych znaczących szacunków statystycznych” – powiedział AFP.

Być może będziemy musieli poczekać, aż liczba stulatków wzrośnie, aby przetestować „efekt objętości”.

I oczywiście niektóre przyszłe przełomy medyczne mogą wkrótce zmienić wszystko, co wiemy o śmierci.

Eric Boulanger, francuski lekarz specjalizujący się w osobach starszych, powiedział, że „manipulacja genetyczna” może pozwolić niektórym ludziom żyć 140, a nawet 150 lat.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana na kanale konsorcjalnym).

Polecane wideo dnia

Athiya Shetty-KL Rahul pozuje do zdjęć ślubnych, trzymając się za ręce

Leave a Comment