Jak ubiegać się o nową wizę do pracy zdalnej w Hiszpanii

Komentarz

Szymon Ibérico. sherry. sjesty. Około 47 milionów mieszkańców Hiszpanii wie, jak żyć, a teraz pracownicy zdalni mogą ubiegać się o dołączenie do nich.

Hiszpania przeszła ustawodawstwo w grudniu stworzyć wizę dla tzw. cyfrowych nomadów, stając się jednym z ponad 25 krajów na świecie posiadających taki program. Jej sąsiad Portugalia uruchomiła własną wiza cyfrowego nomada ostatni upadek.

Chociaż niektóre szczegóły prawo może się zmienić w ciągu trzech miesięcy, Maximiliano Agazzi Paulet, prawnik imigracyjny Butik Lexidy LegalTechmówi, że Amerykanie mogą teraz ubiegać się o nowe wizy.

Carbray, międzynarodowa kancelaria imigracyjna złożyła już wnioski do klientów. Przedstawiciel prasowy Globalne rozwiązania dla obywatelifirma zajmująca się migracją inwestycji twierdzi, że otrzymuje wiele zapytań o wizę, a jeden klient już złożył wniosek.

Co warto wiedzieć o uzyskaniu paszportu amerykańskiego w 2023 r

Kto ma prawo do nowej wizy?

Termin cyfrowy koczownik niejasno odnosi się do każdego, kto zarabia pieniądze poza domem za pomocą laptopa, ale Hiszpania tylko daje rodzaj pracownika zdalnego wiza roczna. Chociaż rząd może określić konkretne wymagania, wiemy o kilku ważnych rzeczach.

Wnioskodawcy spoza UE muszą być telepracownikami prowadzącymi działalność na własny rachunek lub pracownikami firmy spoza Hiszpanii działającej poza Hiszpanią. Nie więcej niż 20 procent dochodów freelancerów może pochodzić z hiszpańskich firm.

Muszą spełniać wymóg minimalnego dochodu, który wciąż jest dopracowywany przez rząd, ale powinien wynosić od 2000 do 3000 dolarów miesięcznie, – mówią firmy prawnicze zajmujące się imigracją. Pracownicy muszą przedstawić dowód zamieszkania w Hiszpanii i wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne odpowiadające hiszpańskiemu krajowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, a nie polisę ubezpieczenia podróżnego.

„Jeśli udasz się do jednej z głównych firm ubezpieczeniowych w Hiszpanii i wspomnisz, że potrzebujesz jej do celów imigracyjnych, oni wiedzą, co ci dać” – powiedział Paulet.

Ponadto kandydaci muszą pracować zdalnie przez co najmniej rok i co najmniej trzy miesiące w swojej obecnej firmie (w pełnym wymiarze godzin lub jako wolny strzelec). Nie mają pozwolenia na pobyt ani nie byli karani w Hiszpanii w ciągu ostatnich pięciu lat. Uzyskanie tego dowodu może być „koszmarem”, ponieważ trzeba go uzyskać od FBI, co może zająć kilka miesięcy, mówi Lorenia Aquino Mendoza, dyrektor ds.

Nie ma oficjalnego wymogu nauki hiszpańskiego, aby uzyskać wizę dla cyfrowych nomadów, ale Hiszpanie twierdzą, że dobrze jest przynajmniej zacząć, zanim się przeprowadzisz. Chociaż wiele osób w Hiszpanii uczy się angielskiego w szkole, „jeśli chcesz ogólnie porozumieć się ze wszystkimi, lepiej mówić językiem kraju, w którym będziesz mieszkać” – powiedział Miguel Angel Pérez Alba, dyrektor ds. i marketingu. a Organizacja Turystyczna Walencji.

Jeżeli wnioskodawca zostanie zatwierdzony, jego małżonek lub osoby pozostające na jego utrzymaniu pozwolono do nich dołączyć.

Pracowałem zdalnie z 14 krajów. Oto, czego się nauczyłem.

Jak złożyć wniosek i jakich kosztów się spodziewać

Pracownicy zdalni mogą ubiegać się o wizę w Hiszpanii lub w hiszpańskim konsulacie w swoim kraju.

Aby złożyć wniosek z USA, musisz poprosić o spotkanie z jednym z dziewięciu hiszpańskich konsulatów e-mailem i zabierz ze sobą niezbędne dokumenty. To zawiera swój formularz zgłoszeniowyczysty rejestr karny, zdjęcia paszportowe, ważny paszport amerykański i dowód zatrudnienia, dowód ubezpieczenia i pobytu w Hiszpanii oraz opłata za wniosek (kwota jest różna; sprawdź w urzędzie konsularnym w momencie wizyty).

Paulet zaleca aplikowanie z Hiszpanii. Wjechałbyś do kraju na 90-dniowej wizie turystycznej, a następnie złożyłbyś wniosek i wymagane dokumenty, które, jak powiedział, rozszerzyłyby twój status prawny podczas procesu aplikacyjnego. „Jeśli zostanie zatwierdzony, mogą zostać” – powiedział.

Bez opłat konsularnych ubieganie się o wizę cyfrowego nomada w Hiszpanii kosztuje około 75 USD. Po zatwierdzeniu wizy złożenie wniosku o kartę pobytu kosztuje około 16 USD. Aby zatrudnić profesjonalną pomoc z kancelarii prawnej, Paulet może oczekiwać, że zapłacisz zryczałtowaną stawkę w wysokości od 1500 do 2000 USD.

Jak to jest być cyfrowym nomadem w Rio

Jak długo czeka się na zatwierdzenie

Konsulaty zwykle podejmują decyzje wizowe po około dwóch miesiącach, mówi Joana Mendonça Ferreira, szefowa działu prawnego w Global Citizens Solutions. Mówi jednak, że niektóre mają ogromne zaległości w składaniu wniosków, a ich rozpatrzenie zajmuje do czterech miesięcy.

Lepiej złożyć wniosek z Hiszpanii, w przeciwieństwie do konsulatów, gdzie bez wniosku mogą wystąpić opóźnienia. Jeśli nie zostałeś przyjęty w ciągu 20 dni roboczych od złożenia wniosku, a Ministerstwo Pracy nie poprosiło o dodatkowe informacje, stan musi zatwierdzić twoją sprawę. „Nazywamy to pozytywną ciszą” – powiedział Aquino. „Jeśli nie odpowiedzą po 20 dniach, odpowiedź brzmi tak”.

Jakie podatki płacisz w Hiszpanii?

Dzięki nowej wizie cyfrowi koczownicy będą płacić znacznie niższy zryczałtowany podatek od nierezydentów (IRNR) niż standardowy podatek dochodowy w Hiszpanii, chociaż szczegóły są oparte na dochodach i nadal są określane przez rząd. „Proces imigracyjny jest znacznie bardziej zdefiniowany niż obecny proces podatkowy” – powiedział Paulet.

Jak obóz letni dla dorosłych: pandemia zmienia scenę cyfrowych nomadów.

Jak zdecydować, gdzie mieszkać

Są oczywiste miejsca, w których mogliby mieszkać na przykład obcokrajowcy Barcelona, Madryt i Walencja, trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii. „To są centra technologiczne” — powiedział Paulet.

Ale w Hiszpanii istnieje również stowarzyszenie zajmujące się rekrutacją cyfrowych nomadów i pracowników zdalnych do uczestniczących miast i wsi, aby pomóc w ich kurczącej się populacji. zgłoszone lokalne ES. Stowarzyszenie liczy 30 członków Krajowa Sieć Miast Przyjaznychlub krajowa sieć przyjaznych wiosek w całym kraju, od południowego krańca Andaluzji po Kraj Basków na północy, wszystkie z niecierpliwością oczekujące zagranicznych pracowników zdalnych.

„Zaletą wizy dla cyfrowych nomadów jest to, że skoro możesz pracować w dowolnym miejscu, możesz wybrać wiejską lokalizację, w której koszty utrzymania są znacznie niższe” – powiedział Paulet. „A ty pomagasz [revival] z tych regionów”.

Aby podjąć decyzję, Angel sugeruje podróż do Hiszpanii, aby zapoznać się z różnymi miastami lub dołączyć grupy mediów społecznościowych dla emigrantów w celu zebrania opinii.

Lokalny przewodnik po Barcelonie

Czy są inne opcje wizowe, jeśli się nie kwalifikuję?

Jeśli nie kwalifikujesz się do nowego programu wizowego, pamiętaj, że praca obcokrajowców w Hiszpanii (osobiście lub zdalnie) jest nielegalna. bez odpowiedniej wizy. Istnieją jednak inne sposoby na dłuższy (legalny) pobyt w Hiszpanii niż 90-dniowe zwolnienie z obowiązku wizowego, które jest przyznawane automatycznie. Amerykanie mogą ubiegać się o wizę krótkoterminową lub pobytową, jeśli studenci, stażyściwysoko wykwalifikowani pracownicyinwestorzy oraz badacze, wśród innych opcji.

„Szczególnie dla Amerykanów bezużyteczne zezwolenie jest jednym z najpopularniejszych” – powiedział Aquino, ale trzeba być w stanie utrzymać się finansowo bez pracy.

Gdzie jeszcze mogę się przenieść jako pracownik zdalny?

Oprócz Hiszpanii można również spojrzeć na inne podobne programy na całym świecie, na przykład Estonię jako pierwszy kraj oferować taką możliwośćlub tropikalnej Azji Południowo-Wschodniej.

Malezja wprowadziła przepustkę Professional Visit Pass (Pas Visit Ikhtisas). program „region DE”. dla zagranicznych cyfrowych nomadów, którzy zarabiają co najmniej 24 000 $ rocznie, co pozwala na pobyt 3-12 miesięcy i przedłużenie o kolejne 12 miesięcy. Indonezja zadebiutował swoją „drugą wizą do domu” w grudniu obcokrajowcom lub byłym obywatelom Indonezji na pięć lub 10 lat, jeśli mogą udowodnić, że mają prawie 129 000 USD w banku.

Leave a Comment