Jamajscy urzędnicy zwracają się do FBI o pomoc w zbadaniu oszustwa na 12,7 miliona dolarów przeciwko Usainowi Boltowi | Usaina Bolta

Rząd Jamajki zwrócił się do FBI o pomoc w śledztwie w sprawie ogromnego oszustwa z udziałem prywatnej firmy inwestycyjnej, w której 12,7 miliona dolarów należało do znanego sprintera Usaina Bolta brakuje. Oszustwo trwało 13 lat i dotyczyło również starszych klientów i agencji rządowych. Władze nie wiedzą jeszcze, ile skradziono.

Prawnicy Bolta, którzy twierdzą, że konto gwiazdy sportowca zmniejszyło się do zaledwie 12 000 $, dali firmie inwestycyjnej czas do piątku na zwrot pieniędzy przed pójściem do sądu.

Rząd zwrócił się o pomoc do innych międzynarodowych partnerów, których nie zidentyfikował, w celu zbadania jednego z największych przypadków oszustwa na wyspie, powiedział w poniedziałek minister finansów Nigel Clarke.

„Gniew i konsternacja, które wszyscy odczuwamy, zostały spotęgowane przez długość czasu – 13 lat – przez który rzekomo dokonano oszustwa oraz fakt, że (podejrzani) najwyraźniej celowo i bezdusznie obrali sobie za cel osoby starsze, a także nasze ukochana i szanowana ikona narodowa… Usain Bolt” – powiedział Clarke.

Firma Kingston’s Stocks and Securities Limited nadal prowadzi dochodzenie, więc nie jest od razu jasne, ile pieniędzy rzekomo skradziono ani ile osób zostało poszkodowanych. Clarke powiedział, że klienci otrzymywali fałszywe informacje o swoich saldach w ramach rzekomego oszustwa.

Agencje rządowe, w tym Narodowy Fundusz Zdrowia, Jamaica Agricultural Society i National Housing Trust, również zainwestowały miliony dolarów w akcje i obligacje, powiedział Clarke.

Komisja Usług Finansowych Jamajki wszczęła dochodzenie po tym, jak firma powiadomiła władze w tym miesiącu, że menedżer najwyraźniej popełnił oszustwo.

Od tego czasu dyrektor komisji złożył rezygnację, a Clarke powierzył Bank of Jamaica odpowiedzialność za regulację systemu finansowego wyspy.

– Nie ma powodu do paniki – powiedział. „Pomimo tego najbardziej niefortunnego rozwoju sektor finansowy Jamajki pozostaje silny”.

Firma nie odpowiedziała na wysłane e-mailem prośby o komentarz od The Associated Press.

Clarke powiedział, że władze pracują nad ujawnieniem wszystkich szczegółów domniemanego oszustwa.

“Dowiedzą się dokładnie, w jaki sposób rzekomo dokonano kradzieży środków, kto na takiej kradzieży skorzystał, kto ją organizował i współpracował” – powiedział.

Clarke powiedział, że rząd domaga się również przepadku wszelkich aktywów zakupionych za rzekomo skradzione fundusze. Dodał, że wkrótce rząd zatwierdzi surowsze kary za przestępstwa gospodarcze.

„Jeśli okradasz deponentów lub oszukujesz inwestorów… i narażasz nasz system finansowy i nasz styl życia na ryzyko, jamajskie społeczeństwo chce, abyś zniknął z drogi na długi czas” – powiedział.

Leave a Comment