Japonia rozważa obniżenie Covid-19 do tego samego poziomu co grypa sezonowa


Tokio
CNN

Japonia biorąc pod uwagę obniżenie Covid-19 do tej samej kategorii, co grypa sezonowa tej wiosny, ogłosił w piątek premier Fumio Kishida.

Kishida powiedział, że nakazał urzędnikom ministerstwa zdrowia omówienie tego posunięcia, a jego administracja dokona również przeglądu przepisów dotyczących masek na twarz i innych środków pandemicznych.

„Aby promować wysiłki na rzecz„ życia z koronawirusem ”i przywrócenia normalności w Japonii, będziemy wdrażać różne polityki i środki z obecnych etapów” – powiedział Kishida.

Chociaż liczba codziennych przypadków Covid-19 w Japonii spadła w ostatnich tygodniach, w kraju nadal obserwuje się około 100 000 nowych infekcji dziennie.

Według japońskiego Ministerstwa Zdrowia Covid-19 jest klasyfikowany jako choroba klasy 2, która ma taki sam status jak gruźlica i ptasia grypa. Urzędnicy dyskutują teraz o przeklasyfikowaniu go do kategorii 5, najniższej rangi obejmującej grypę sezonową.

Japonia w pełni otworzyła swoje granice dla zagranicznych gości w październiku ubiegłego roku po ponad dwóch latach ograniczeń związanych z pandemią, kończąc jedną z najsurowszych kontroli granicznych na świecie.

Grypa — lub zwykła grypa — i Covid-19 to zakaźne choroby układu oddechowego o podobnych objawach, ale są wywoływane przez różne wirusy i wymagają testów w celu potwierdzenia diagnozy, podało amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). jego strona internetowa.

Według CDC istnieje ryzyko śmierci lub hospitalizacji z powodu Covid-19 znacznie zmniejszona dla większości ludzi ze względu na wysokie wskaźniki szczepień i odporność populacji na wcześniejsze infekcje.

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia nadal wymienia wybuch koronawirusa jako pandemię i powtórzyła swoją własną Najnowsza aktualizacja Porady dla osób, aby nosiły maski po niedawnym narażeniu lub bliskim kontakcie z Covid-19, a także dla „każdego w zatłoczonych, zamkniętych lub słabo wentylowanych przestrzeniach”, aby robiły to samo.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał rządy zeszły tydzień dalsze udostępnianie danych dotyczących sekwencjonowania koronawirusa, ponieważ nadal kluczowe było identyfikowanie i śledzenie pojawiania się i rozprzestrzeniania nowych wariantów.

„Zrozumiałe jest, że kraje nie mogą utrzymać tego samego poziomu testów i sekwencjonowania, jaki miały podczas szczytu Omicron. Jednocześnie świat nie może zamknąć oczu i mieć nadziei, że ten wirus zniknie. Tak nie będzie” – powiedział. powiedział.

Wiadomość ta pojawiła się po tym, jak Korea Południowa ogłosiła, że ​​zniesie obowiązek noszenia masek w większości pomieszczeń zamkniętych, z wyjątkiem transportu publicznego i placówek służby zdrowia. Zmiany wejdą w życie 30 stycznia, powiedział w piątek premier Korei Południowej Han Duck-soo.

Koreańska Agencja Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KDCA) poinformowała, że ​​środek zostanie zniesiony po święcie Księżycowego Nowego Roku, kiedy oczekuje się, że wiele osób będzie podróżować.

Nowe przypadki Covid-19, ciężkie przypadki i związane z nimi zgony spadają, a zdolność reagowania medycznego kraju jest stabilna, dodał KDCA.

Agencja wezwała ludzi do noszenia masek, jeśli mają objawy związane z Covid-19, znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, byli niedawno narażeni na pozytywny przypadek lub znajdują się w zatłoczonym miejscu.

Maski pozostaną wymagane w transporcie publicznym i placówkach opieki zdrowotnej po tym, jak Korea Południowa złagodzi obowiązek noszenia masek w pomieszczeniach 30 stycznia 2023 r.

Premier powiedział, że złagodzenie mandatu może doprowadzić do tymczasowego wzrostu nowych przypadków i zaapelował do władz służby zdrowia o zachowanie czujności.

Korea Południowa zniosła większość ograniczeń związanych z pandemią i złagodziła obowiązek stosowania zagranicznych masek w maju 2022 r. Osoby z pozytywnym wynikiem testu nadal będą musiały przejść siedmiodniową izolację domową.

Kraj ograniczył również podróże z Chin kontynentalnych i wprowadził wymagania testowe dla osób przybywających z Chin, Hongkongu i Makau po tym, jak Pekin złagodził ograniczenia Covid.

Leave a Comment