Jeden zabity i czterech rannych w atakach maczetami na hiszpańskie kościoły | Hiszpania

Mężczyzna z maczetą zabił kościelnego i zranił księdza w środę podczas ataków na dwa kościoły w hiszpańskim mieście Algeciras, zanim został aresztowany w związku z możliwym aktem terroryzmu, który władze badają.

Podejrzany został zatrzymany i przebywa w areszcie Hiszpaniapolicja krajowa. Ministerstwo go nie zidentyfikowało.

Ataki rozpoczęły się około godziny 19, kiedy bandyta wszedł do kościoła San Isidro i zaatakował ciężko rannego księdza.

Napastnik udał się następnie do innego kościoła, Nuestra Señora de La Palma, oddalonego o pięć minut spacerem, gdzie kontynuował swoje szaleństwo, atakując zakrystianina. Zakrystian, którego zadaniem jest dbanie o kościół i jego utrzymanie, uciekł na zewnątrz, gdzie napastnik śmiertelnie go zranił na placu.

Ratusz w Algeciras zidentyfikował zakrystianina jako Diego Valencia, a rannego księdza jako Antonio Rodrígueza. Według ratusza Rodríguez został przewieziony do szpitala, a jego stan jest stabilny.

Lokalne media podały, że co najmniej trzy inne osoby zostały ranne.

Hiszpański sąd ogłosił, że sędzia wszczął śledztwo w sprawie możliwego ataku terrorystycznego.

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu, podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, aby ustalić „charakter ataku”. Nie podano dalszych szczegółów na temat możliwego motywu atakującego.

Francisco García, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, napisał na Twitterze: „Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o incydencie w Algeciras”.

„To smutne chwile cierpienia, łączy nas ból rodzin ofiar i diecezji Kadyksu” – dodał.

Algeciras znajduje się w pobliżu południowego krańca Hiszpanii, po drugiej stronie zatoki od Gibraltaru. Jest domem dla ważnego portu z połączeniami promowymi do Afryki Północnej.

Ratusz ogłosił dzień żałoby; flagi opuszczone do połowy masztu.

„Wszyscy jesteśmy zbulwersowani tymi działaniami, które napełniły nas bólem” – powiedział burmistrz José Landaluce. „Algeciras zawsze było miastem harmonii i tolerancji, pomimo takich incydentów, które tworzą obraz nieprzystający do rzeczywistości”.

Leave a Comment