John Kerry popiera nominację szefa ropy Zjednoczonych Emiratów Arabskich do nadzorowania rozmów klimatycznych ONZ | policjant 28

Wysłannik klimatyczny USA John Kerry popiera decyzję Zjednoczonych Emiratów Arabskich o mianowaniu dyrektora generalnego państwowej firmy naftowej, który poprowadzi nadchodzące rozmowy klimatyczne ONZ w Dubaju, powołując się na jego pracę nad projektami energii odnawialnej.

W niedzielnym wywiadzie dla The Associated Press były sekretarz stanu USA przyznał, że emiraty i inne kraje, które wykorzystują paliwa kopalne do finansowania swoich kas, muszą znaleźć „pewną równowagę”.

Odrzucił jednak pomysł, że nominacja Sułtana al-Jabera powinna zostać automatycznie zdyskwalifikowana, ponieważ kieruje Abu Dhabi National Oil Co. Jednak aktywiści porównali to do proszenia „handlarzy bronią o prowadzenie rozmów pokojowych” gdy władze ogłosiły w czwartek jego kandydaturę.

„Myślę, że dr Sultan al-Jaber to doskonały wybór, ponieważ jest szefem firmy. Ta firma wie, że potrzebuje zmiany” – powiedział Kerry po wzięciu udziału w konferencji energetycznej w stolicy Emiratów. „On wie – i Zjednoczone Emiraty Arabskie przywództwo jest zaangażowane w przejście”.

Mimo to Abu Zabi planuje zwiększyć produkcję ropy naftowej z 4 milionów baryłek dziennie do 5 milionów, mimo że Zjednoczone Emiraty Arabskie zobowiązały się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., co pozostaje trudne do oszacowania i nie zostało jeszcze w pełni wyjaśnione przez Emiraty. jak dociera

Kerry odniósł się do przemówienia al-Jabera w Abu Zabi w sobotę, w którym wezwał nadchodzącą COP, czyli Konferencję Stron, do przejścia „od celów do ich osiągnięcia, poprzez łagodzenie, adaptację, finanse oraz straty i szkody”. Al-Jaber ostrzegł również, że świat „musi być ze sobą szczery co do tego, jak duży postęp naprawdę zrobiliśmy i jak dużo dalej i szybciej naprawdę musimy iść”.

„Wyraźnie dał do zrozumienia, że ​​nie poruszamy się wystarczająco szybko. Musimy zredukować emisje. Musimy zacząć znacznie przyspieszać to przejście” – powiedział Kerry, aby zrozumieć odpowiedzialność.

Co roku kraj będący gospodarzem negocjacji ONZ nominuje osobę do poprowadzenia negocjacji. Gospodarze zazwyczaj wybierają doświadczonego dyplomatę, ponieważ zarządzanie negocjacjami między konkurującymi krajami i ich interesami może być niezwykle trudne. Stanowisko kandydata na prezesa policji jest potwierdzane przez delegatów na początku negocjacji, zwykle bez sprzeciwu.

Al-Jaber jest zaufanym powiernikiem przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana. Kierował także niegdyś ambitnym projektem budowy neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla miasta o wartości 22 miliardów dolarów na obrzeżach Abu Zabi, który później skurczył się po tym, jak światowy kryzys finansowy mocno uderzył w Emiraty w 2008 roku. Dziś jest także prezesem Masdar, firmy zajmującej się czystą energią, która wyrosła z projektu.

Mimo to wśród aktywistów panuje sceptycyzm wobec Al-Jaber. Wezwanie krajów, w tym Indii i Stanów Zjednoczonych, do wycofania ropy i gazu ziemnego nie trafiło do publicznej debaty podczas Cop27 w egipskim kurorcie Sharm el-Sheikh w listopadzie.

Aktywiści obawiają się, że coś podobnego może się wydarzyć w Emiratach, jako policjant aresztowany drugi rok z rzędu w kraju Bliskiego Wschodu, uzależnionym od sprzedaży paliw kopalnych.

Zapytany o ten strach, Kerry powiedział: „Nie sądzę, aby Zjednoczone Emiraty Arabskie były zaangażowane w zmianę tego”.

„Będzie pewien poziom – i myślę, że będzie to bardzo konstruktywne” – powiedział były senator USA i kandydat na prezydenta z 2004 roku. „Wiesz, to pomaga ludziom trzymać się tutaj w kolejce”.

„Myślę, że nadszedł czas, nowy czas odpowiedzialności” – dodał.

Leave a Comment