Katastrofa samolotu w Nepalu: wideo od pasażerów wydaje się pokazywać wstrząsające ostatnie chwile skazanego na niepowodzenie lotu

Film z telefonu komórkowego nagrany przez pasażera lotu Yeti Airlines Wypadek w Nepalu wydaje się pokazywać wstrząsające ostatnie chwile lotu.

Obywatel Indii Sonu Jaiswal, który podróżował z trzema przyjaciółmi, wydawał się być szczęśliwy i spokojny, kiedy wycelował aparat w telefonie przez okno samolotu i dookoła kabiny. Ale po nagłym szoku obraz z kamery staje się niestabilny. W ciągu kilku sekund dym zasłania widok i panuje chaos, gdy ludzie krzyczą, a ekran wypełnia się płomieniami. Wydaje się to potwierdzać, że przed wypadkiem nie było żadnego ostrzeżenia.

Indyjska policja potwierdziła tożsamość pasażerów widocznych na nagraniu, ale całe nagranie i jego autentyczność pozostały w poniedziałek niejasne.

Turbośmigłowy samolot Yeti Airlines ATR 72-500 leciał z Indii do Nepalu, kiedy nagle rozbił się podczas zbliżania się do nowo otwartego lotniska w mieście Pokhara. Uważa się, że wszystkie 72 osoby na pokładzie zginęły.

Yeti Airlines to potwierdziło rejestratory danych lotu i rozmów w kokpicie – tzw. czarne skrzynki – odnaleziono w poniedziałek, dzień po katastrofie samolotu, co mogło pomóc w ustaleniu przyczyny wypadku.

Miejsce katastrofy samolotu w Nepalu
Ekipy ratunkowe na miejscu katastrofy Yeti Airlines w Pokhara, Nepal, 16 stycznia 2023 r.

PRAKASH MATTHEMA/AFP za pośrednictwem Getty Images


Inspektor Dhirendra Pratap Singh z komisariatu policji w Bersari w Indiach, gdzie mieszkali czterej martwi Indianie, powiedział Arshadowi Zargarowi z CBS News, że spotkał się z rodzinami czterech mężczyzn i potwierdził ich tożsamość na podstawie nagrania wideo. .

Jednak nie było jasne, w jaki sposób wideo, które według Singha zostało nakręcone przez Jaiswala, dotarło w poniedziałek do mediów społecznościowych, gdzie stało się wirusowe. Zostało to zgłoszone na żywo na Facebooku lub znalezione na telefonie, który jakimś cudem przeżył katastrofę.

Singh nie był w stanie wyjaśnić tej części historii CBS News i powiedział, że nie może powiedzieć, czy wideo zostało w jakikolwiek sposób zmienione.

W pierwszej części filmu Jaiswal uchwycił zdjęcia samolotu wykonującego coś, co wyglądało na rutynowe zejście, z rozpoznawalnymi budynkami i drogami Pokhary poniżej.

Świadek, który nagrał wideo samolotu schodzącego z ziemi, powiedział, że wyglądało to na normalne lądowanie, dopóki samolot niespodziewanie skręcił ostro w lewo.

„Widziałem to i byłem zszokowany” – powiedział Diwa Bohora dla The Associated Press. „Myślałem, że dzisiaj wszystko się tutaj skończy po katastrofie, ja też nie żyję”.

Powiedział, że ziemia gwałtownie się zatrzęsła, a płomienie wystrzeliły z miejsca katastrofy w pobliżu miejsca, w którym stał.

„Kiedy zobaczyłem tę scenę, przestraszyłem się” – powiedział.

Leave a Comment