Katastrofa w Nepalu: Poszukiwacze znajdują czarne skrzynki po tajemniczym zderzeniu samolotu z wąwozem

W Nepalu poszukiwacze odzyskali dane lotu i nagrania dźwiękowe w następny poniedziałek śmiertelna katastrofa lotnicza w którym zginęło co najmniej 68 z 72 osób, które prawdopodobnie znajdowały się na pokładzie.

Samolot Yeti Airlines ATR 72 w tajemniczy sposób rozbił się w wąwozie rzeki podczas rutynowego 30-minutowego lotu w niedzielę. Według manifestu samolotu na pokładzie znajdowały się 72 osoby, w tym czterech członków załogi, ale ratownikom udało się dotychczas odnaleźć szczątki zaledwie 68 osób.

ATR 72 wystartował z Katmandu, stolicy Nepalu, o godzinie 10:32 czasu lokalnego i ponownie zameldował się u kontrolerów ruchu lotniczego o godzinie 10:50. Uważa się, że samolot rozbił się wkrótce po odprawie, a dane z czarnej skrzynki odzyskane w poniedziałek rzucają światło na los samolotu.

Pushpa Kamal Dahal, premier Nepalu ogłosiła dzień żałoby narodowej po wypadku i powołała zespół do zbadania katastrofy.

NAPRAWA SAMOLOTU W CHINACH WSCHODNICH 132 WYPADKI OSÓB, BEZ ZNAKÓW W SZUMACH: RAPORT

Ratownicy wyciągają ciało ofiary katastrofy samolotu Yeti Airlines w Pokharze 16 stycznia 2023 r. – Nepal obchodził 16 stycznia dzień żałoby po ofiarach najbardziej śmiertelnej katastrofy lotniczej w kraju od trzech dekad, w której zginęło 67 osób. (Getty Images)

Katastrofa Nepalu

Członkowie rodzin i bliscy ofiar katastrofy lotniczej Yeti Airlines płaczą przed szpitalem w Pokharze, 16 stycznia 2023 r. – 16 stycznia nepalscy ratownicy przeczesywali usiany gruzem wąwóz w poszukiwaniu kolejnych ciał (Getty Images)

„Widziałem, jak samolot trząsł się, poruszał w lewo i prawo, a potem nagle jego dziób zanurkował i wpadł do wąwozu” – powiedział Reuterowi naoczny świadek katastrofy.

Jest awaria Najgorsza katastrofa lotnicza w Nepalu od 1992 roku, kiedy samolot ze 167 osobami na pokładzie rozbił się pod stolicą, zabijając wszystkich na pokładzie.

W załączeniu niedzielna lista pasażerów 53 obywateli Nepalu, Pięciu Hindusów, czterech Rosjan, dwóch Koreańczyków z Południa, jeden Australijczyk, jeden Argentyńczyk, jeden Irlandczyk i jeden Francuz – poinformowały władze Nepalu.

Katastrofa Nepalu

Samolot Yeti Airlines ATR 72 na lotnisku Pokhara. Samolot turbośmigłowy ATR 72-500 ma numer rejestracyjny 9N-AMM i jest napędzany silnikami 2x PWC. Yeti Airlines Pvt. Sp. z o.o. jest spółką macierzystą linii lotniczej z siedzibą w Katmandu w Nepalu, której wyłączną flotą jest ATR (Getty Images)

Nepal, w którym znajduje się osiem z 14 najwyższych gór świata, w tym Mount Everest, ma historię katastrof lotniczych. Według bazy danych Air Safety Foundation, od 1946 roku w Nepalu doszło do 42 śmiertelnych wypadków lotniczych.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ O FOX BUSINESS

Pilar Arias i Reuters z Fox News przyczyniły się do powstania tego raportu.

Leave a Comment