Keyontae Johnson alley-oop oszałamia Jalena Wilsona z Kansas nr 2 w thrillerze OT

Keyontae Johnsona, po lewej, a Jalen Wilson wystąpił we wtorek. (AP/Charlie Riedel)

Keyontae Johnson z Kansas State zmierzył się we wtorek z Jalenem Wilsonem. Następnie przypieczętował umowę stanowczym alley-oopem w ostatnich sekundach gry, aby ją zabezpieczyć Thriller po godzinach 83-82 nad nr 2 w Kansas.

13. miejsce w rankingu Wildcats przetrwało noc kariery z Wilsonem, dając broniącemu tytułu Jayhawksowi drugą porażkę w sezonie. Obie drużyny opuszczają mecz przy stanie 16-2 i 5-1 w grze Big 12.

Kansas State wcześnie kontrolowało grę, obejmując prowadzenie 44-39 w pierwszej połowie, a następnie przeszło 9-2 w drugiej połowie, aby odzyskać kontrolę, 66-61. Następnie rywale wymienili strzały, zanim rzuty wolne Wilsona zremisowały na 72-72, ostatecznie wymuszając dogrywkę. Ale ostatnie słowo należało do Johnsona.

W dogrywce gra była zacięta, zanim Markquis Nowell wykonał wsad Johnson alley-oop na 24 sekundy przed końcem, co na dobre postawiło Kansas State i wprawiło Bramlage Coliseum w szaleństwo.

Wildcats wykonali zwycięski układ na połowie kortu z 30,3 sekundy przed końcem czasu. Jayhawks nie mieli odpowiedzi na drugim końcu po przerwie wynoszącej 11,7 sekundy. Stan Kansas wymusił obrót Dajuana Harrisa Jr. po kolejnym posiadaniu, powodując zalanie parkietu przez sekcję studencką stanu Kansas.

Johnson miał 24 punkty, 8 zbiórek, 2 asysty i 2 przechwyty. Starszy strażnik Desi Sills dodał 24 punkty, 4 zbiórki i 3 przechwyty z ławki dla Kansas State. Wildcats osiągnęli szczyt w karierze napastnika All-Big 12 z Kansas, Wilsona, który zdobył 38 punktów i 9 zbiórek, uderzając kilka dużych strzałów.

Johnson rozwija się po stanie zagrażającym życiu

Program był ostatnim dużym wysiłkiem Johnsona, który przeniósł się z Florydy w tym sezonie po prawie dwóch pełnych sezonach przerwy od koszykówki. Johnson upadł podczas meczu na Florydzie w 2020 roku vs. Stan Floryda. Pierwszej pomocy udzielono mu na podłodze i zniesiono z boiska na noszach. Był hospitalizowany ze zgłoszoną chorobą serca i wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. Wyzdrowiał, ale wcześniej nie musiał ponownie grać w koszykówkę ogłosił w maju ubiegłego roku, że planuje transfer. Teraz kariera byłego Gracza Roku SEC przedsezonowego nabiera rozpędu po zagrażającej życiu męce.

„To było niesamowite, to było po prostu błogosławieństwo od Boga” – powiedział Johnson ESPN po meczu, otoczony przez fanów Wildcats. „Dał mi szansę na drugą szansę od życia. Korzystam z niej za każdym razem, gdy przychodzę na kort”.

Johnson notował średnio 18,4 punktu i 7,1 zbiórki na mecz we wtorek. Miał 28 punktów i 9 zbiórek w wygranym 3 stycznia meczu z numerem 6 w Teksasie. Cztery dni później miał 24 punkty i 9 zbiórek. Teraz jego Wildcaty remisują z Kansas w rankingu Big 12. W tym procesie ogłosili, że są prawowitymi pretendentami do Final Four.