Kim po 30 latach jest schwytany szef włoskiej mafii Messina Denaro? | Aktualności

Włoska policja aresztowała w poniedziałek najbardziej poszukiwanego szefa mafii w kraju, Matteo Messinę Denaro, który ukrywał się od 30 lat.

Kim jest Matteo Messina Denaro?

Messina Denaro jest oskarżana o bycie bezwzględnym zabójcą, którego przemoc podsyciła krwawą reputację mafii Cosa Nostra.

„Mógłbym wypełnić cmentarz ludźmi, których sam zabiłem” — miał się chwalić.

To zdanie jest niemożliwe do potwierdzenia, ale przemawia do otaczającej go legendy.

Znany jako Diabolik od włoskiego bohatera komiksu, był niekwestionowanym przywódcą Cosa Nostra w prowincji Trapani na zachodniej Sycylii.

Ale jego władza rozciągała się dalej, włączając stolicę Sycylii, Palermo, gdzie został aresztowany.

Messina Denaro jest fanem zegarków Rolex, markowych ubrań, komiksów i gier wideo i ma reputację playboya. Był kiedyś na okładce włoskiego magazynu w ciemnych okularach i wyglądał jak gwiazda rocka, ale lista jego ofiar jest długa, a zbrodnie, o które jest oskarżany, są przerażające.

O co jest oskarżony?

Urodzona w Castelvetrano w południowo-zachodniej Sycylii 26 kwietnia 1962 roku, Messina Denaro dorastała w sercu przestępczości zorganizowanej.

Jego ojciec, Don Ciccio, był głową miejscowego klanu, a jego ojciec chrzestny, który uczestniczył w jego chrzcie, również był członkiem motłochu. Jego pierwsze starcia z prawem zaczęły się w 1989 roku, kiedy wdał się w krwawą walkę dwóch klanów.

Został oskarżony w tym roku o zamordowanie właściciela hotelu Nicoli Consales, który skarżył się pracownikowi, że zawsze ma „tych małych gangsterów u naszych stóp”. Niestety pracownik był kochankiem Messiny Denaro.

W 1992 roku był członkiem grupy mafijnej wysłanej do Rzymu, aby spróbować zabić sędziego antymafijnego Giovanniego Falcone.

Grupa została ostatecznie wezwana przez Toto Riinę, szefa Corleone znanego jako Bestia, który zdecydował się na inne podejście. Falcone został zamordowany 23 maja 1992 roku w zamachu bombowym w samochodzie niedaleko Palermo.

Sam Messina Denaro przez całą swoją karierę był bezwzględny.

W lipcu 1992 roku zostaje oskarżony o uduszenie swojej partnerki w trzecim miesiącu ciąży po rzekomym udziale w zabójstwie Vincenzo Milazzo, głowy rywalizującego klanu Alcamo.

W ziemi zakopano dwa ciała.

Jako głowa klanu Castelvetrano był sprzymierzony z klanem Corleones, który został schwytany w filmach o Ojcu chrzestnym.

Po aresztowaniu Riiny w styczniu 1993 roku Messina Denaro kontynuował swoją strategię totalnej brutalności, wspierając logistycznie zamachy bombowe we Florencji, Mediolanie i Rzymie w tym samym roku, w których zginęło 10 osób, a około 100 zostało rannych.

Sąd uznał, że w listopadzie 1993 roku był jednym z organizatorów porwania Giuseppe Di Matteo, wówczas 12-letniego, którego ojciec złożył zeznania w sprawie zabójstwa Falcone.

W jednej z najbardziej niesławnych spraw Cosa Nostra chłopiec był przetrzymywany przez 779 dni, zanim został uduszony, a jego ciało rozpuszczone w kwasie.

Jak tak długo unikał schwytania?

Messina Denaro zniknął z widoku publicznego w połowie 1993 roku, rozpoczynając 30-letni okres odsiadki pod zarzutami obejmującymi udział w mafii, morderstwo, kradzież i posiadanie materiałów wybuchowych.

W latach 1994 i 1996 zeznania gangsterów, którzy później służyli jako świadkowie stanu, rzuciły nieco światła na jego rolę w Cosa Nostra.

W 2000 roku został skazany na dożywocie zaocznie po tzw. procesie Maxa przeciwko sycylijskiej mafii w Trapani, w którym skazano setki oskarżonych.

Jako poszukiwany Messina Denaro zajmował się swoimi sprawami, komunikując się pod pseudonimem „Alessio” za pośrednictwem systemu pizzini, w którym wiadomości pozostawiano na maleńkich skrawkach papieru.

Krążyły intensywne plotki na temat jej miejsca pobytu i działań w tym czasie, w tym operacji plastycznej mającej na celu zmianę jej wyglądu.

Miał wiele źródeł dochodu, od handlu narkotykami po hazard, zarówno we Włoszech, jak i za granicą.

W 2015 roku włoska prokurator, która go wytropiła, Teresa Principato, powiedziała, że ​​prawdopodobnie tak długo unikał schwytania, ponieważ był chroniony na „bardzo wysokim poziomie”. Nie powiedział, czy chodziło o Cosa Nostrę, polityków czy instytucje.

„Mamy potwierdzenie jego obecności w Brazylii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Austrii” – powiedział wówczas Il Fatto Quotidiano. „Podróżuje w bardzo ważnych sprawach, a jego powroty na Sycylię są nieregularne i coraz rzadsze”.

W 2020 roku aresztowano kilku współpracowników Messiny Denaro, zaciskając sieć wokół szefa.

A w październiku tego samego roku został skazany zaocznie za udział w zabójstwie Falcone.

Jak został schwytany?

Generał Carabinieri Pasquale Angelosanto, który kieruje policyjnym zespołem ds. operacji specjalnych, powiedział, że stan zdrowia Messiny Denaro pomógł śledczym go namierzyć. Uciekający został zatrzymany podczas pobytu w centrum medycznym.

„Wszystko doprowadziło do dzisiejszej daty (kiedy) przyszedłby do kliniki na badania i leczenie” – powiedział Angelosanto w poniedziałek.

Władze nie powiedziały, na co był leczony, ale znaleziono go w klinice La Maddalena w Palermo, renomowanej placówce zajmującej się leczeniem raka, a włoskie media podały, że był leczony przez rok.

Na wieczornej konferencji prasowej władze poinformowały, że leczenie Messiny Denaro może być kontynuowane na oddziale więziennym szpitala.

Śledczy twierdzą, że był nieuzbrojony i ubrany jak normalny pacjent kliniki, chociaż nosił zegarek wart co najmniej 30 000 euro (około 33 000 dolarów).

„W ogóle nie stawiał oporu” – powiedział dziennikarzom pułkownik karabinierów Lucio Arcidiacono.

Leave a Comment