Kościół anglikański odrzuca małżeństwa osób tej samej płci, mówi, że związek „jeden mężczyzna i jedna kobieta na całe życie”

Kościół anglikański przedstawił w środę propozycje zakazujące małżeństw osób tej samej płci w swoich kościołach, nadal nauczając, że małżeństwo jest „między jednym mężczyzną i jedną kobietą na całe życie”. oświadczenie. Decyzja zapadła po pięciu latach dyskusji.

Chociaż biskupi Kościoła anglikańskiego mają w tym tygodniu wystosować formalne przeprosiny do „ludzi LGBTQI+ za„ odrzucenie, wykluczenie i wrogość ”, z jakimi spotkali się w kościołach oraz za wpływ, jaki wywarło to na ich życie”, czytamy w oświadczeniu. , wielowiekowa instytucja nadal nie zezwala parom tej samej płci na zawieranie małżeństw w kraju, w którym małżeństwa osób tej samej płci są legalne jest legalny od 2013 roku.

Protestujący trzyma afisz, gdy protestują przed budynkiem kościoła
Demonstrant trzyma afisz podczas protestu przed Church House, miejscem Synodu Generalnego Kościoła Anglii, 15 lutego 2017 r. W Londynie.

DANIEL LEAL/AFP za pośrednictwem Getty Images


Zamiast tego kościół oferuje nabożeństwo, które obejmuje „modlitwy konsekracyjne, dziękczynne lub błogosławieństwo Boże dla pary małżeńskiej w kościele po ślubie cywilnym lub związku partnerskim”. Korzystanie z modlitw byłoby opcjonalne dla duchownych, co według Kościoła odzwierciedla jego „różnorodność teologiczną”.

Po raz pierwszy Kościół zezwolił na błogosławieństwo dla małżeństw cywilnych osób tej samej płci.

„Zarówno osobiście, jak i w imieniu moich kolegów biskupów chciałbym wyrazić nasz głęboki żal i smutek z powodu sposobu, w jaki osoby LGBTQI+ i tych, których kochają, zostały potraktowane przez Kościół, który przede wszystkim powinien uznać każdego za wartościowego i stworzonego na obraz Boga” – powiedział arcybiskup Yorku Stephen Cottrell.

„Jest nam bardzo przykro i zawstydzeni i chcemy skorzystać z okazji, aby zacząć od nowa w duchu pokuty, którego uczy nas nasza wiara”.

Brytyjska aktywistka LGBTQ+, Jayne Ozanne, powiedziała, że ​​decyzja kościoła była „absolutnie nikczemna” i wezwała Cottrella do przeprosin.dziurawy”.

„Nie mogę uwierzyć, że pięć lat bólu i traumy sprowadziło nas tutaj” – powiedział Ozanne Świergot.

„Przez lata otrzymaliśmy niezliczoną ilość przeprosin, ale nic nie powstrzymało szkodliwej dyskryminacji. To obraza dla wszystkich, którzy zaufali temu procesowi”.

Peasinod omówi propozycje od 6 do 9. na posiedzeniu lutowym główna debata nad propozycjami odbędzie się 8 lutego.

Leave a Comment