Kościół anglikański przeprasza za traktowanie osób LGBTQ

LONDYN (AP) – Kościół anglikański oficjalnie przeprosił w piątek za traktowanie osób LGBTQ, mimo że powiedział, że pary tej samej płci nadal nie mogą zawierać małżeństw w kościołach.

Przeprosiny biskupów Kościoła pojawiły się w raporcie po pięciu latach debaty na temat stanowiska Kościoła w sprawie seksualności. Raport zostanie przekazany zgromadzeniu narodowemu Kościoła, Synodowi Generalnemu, który zbiera się w Londynie w przyszłym miesiącu.

„Chcemy przeprosić za sposób, w jaki Kościół anglikański traktował osoby LGBTQI+ – zarówno tych, którzy modlą się w naszych kościołach, jak i tych, którzy tego nie robią” – napisali biskupi w oświadczeniu. „Bardzo nam przykro z powodu sytuacji, w których odrzuciliśmy lub wykluczyliśmy Ciebie i ludzi, których kochasz. Przypadki, w których spotkaliście się z wrogą i homofobiczną reakcją w naszych kościołach, są haniebne i żałujemy tego.

Niemniej jednak pogląd Kościoła anglikańskiego, że małżeństwo ogranicza się do związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, pozostaje niezmienny. Zamiast tego zaproponowano ofiarowanie parom jednopłciowym po zarejestrowaniu małżeństwa lub związku partnerskiego nabożeństwa z modlitwą pobożności, dziękczynienia lub błogosławieństwa Bożego.

Małżeństwa osób tej samej płci są legalne w Anglii i Walii od 2013 roku, ale kościół nie zmienił swojego nauczania, gdy zmieniło się prawo.

Przywódcy kościelni opisali decyzję o nabożeństwach jako znaczącą zmianę, która uwzględnia doświadczenie niektórych wiernych chrześcijan. Ale głębokie podziały pozostają, a biskupi przyznali, że niektórzy duchowni decydują się nie używać nowych modlitw do błogosławienia związków par tej samej płci.

Wśród nich jest arcybiskup Canterbury Justin Welby, duchowy przywódca Kościoła anglikańskiego. Opisał wprowadzenie modlitw jako „moment radości i świętowania”, ale powiedział, że jego rolą we wspólnocie anglikańskiej jest praca na rzecz jedności wśród około 85 milionów członków.

„Ze względu na moją duszpasterską troskę i odpowiedzialność bycia ogniskiem jedności całej wspólnoty… nie będę ich osobiście wykorzystywał, aby nie zaszkodzić tej duszpasterskiej opiece” – powiedział dziennikarzom.

Jayne Ozanne, wybitna działaczka na rzecz osób LGBTQ w Kościele, wyraziła rozczarowanie stanowiskiem biskupów, argumentując, że Bóg nie dyskryminuje – i „my też nie powinniśmy”.

„Mieliśmy przeprosiny za przeprosinami i szczerze mówiąc, brzmi to pusto i okrutnie” – napisał Ozanne na Twitterze. „Ponieważ jeśli przepraszasz, a następnie dalej znęcasz się, jest to podobne do przemocy domowej. Fakt, że biskupi tego nie widzą, jest tym, co mnie złości.

Leave a Comment