Krewni źli z powodu aktów zgonu, które nie zostały opublikowane przez Covid China: „Co ukrywasz?”

Po spędzeniu kilku tygodni w zatłoczonym szpitalu we wschodniej prowincji Jiangsu, opiekując się swoim 53-letnim ojcem, który zmarł na zapalenie płuc wywołane przez Covid, Wang była zszokowana, gdy dowiedziała się, że choroba, która pochłonęła jego życie w sobotę, nie została poinformowana o jego śmierci . certyfikat.

„To absurd. Ktoś umiera, a my nie potrafimy nawet zapisać dokładnego powodu” – powiedziała 23-letnia kobieta, która poprosiła o identyfikację jedynie na podstawie nazwiska.

Po utracie zerowej kontroli nad Covidem w Chinach zalane są szpitale z pacjentami i krematoria z trudem nadążają za popytem. W rezultacie wielu analityków wyraziło zdziwienie, że oficjalna liczba ofiar śmiertelnych nie jest wyższa.

W okresie od 8 grudnia do 12 stycznia br. oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 59 938Według poprawionych danych dotyczących zgonów w placówkach służby zdrowia, opublikowanych przez Narodową Komisję Zdrowia w zeszły weekend, było tylko 37 zgonów w porównaniu z początkowymi twierdzeniami.

Airfinity, grupa zajmująca się analizą danych zdrowotnych, szacuje liczbę ofiar śmiertelnych na 10 razy większą, czyli 641 000 zgonów, zakładając 104 miliony infekcji w miesiącu poprzedzającym 18 stycznia. Według naukowców z Uniwersytetu Pekińskiego w Chinach mogło być już 900 milionów infekcji. 11 stycznia, ale nie opublikował szacunkowej liczby zgonów.

Według kilku krewnych i lekarzy w całym kraju, jednym z możliwych powodów niższych niż oczekiwano liczb jest to, że chińscy urzędnicy nie umieszczają Covid-19 w aktach zgonu wielu osób, które zmarły na wirusa.

Sześciu krewnych, którzy stracili bliskich korona wirus powiedzieli w ostatnich tygodniach, że są przerażeni widząc świadectwa zgonu wypełnione zapaleniem płuc lub chorobą serca lub innymi przyczynami śmierci zamiast Covid.

Kilku lekarzy powiedziało Financial Times, że zrobili to lokalni urzędnicy zniechęcił ich do angażowania się w koronawirusa do oficjalnych dokumentów albo przez komplikowanie procesu, albo przez aktywne informowanie instytucji medycznych, aby nie dodawały słów.

W Chinach akt zgonu jest przygotowywany przez szpital, lokalną przychodnię lub komitet sąsiedzki, jeśli zmarły zmarł w domu. W niektórych przypadkach policja może sporządzić akty zgonu, które są potrzebne do kremacji.

W przypadku Wanga szpital skierował jego rodzinę do kliniki środowiskowej, aby zająć się sprawą śmierci. Tamtejsi urzędnicy jako oficjalną przyczynę śmierci podali „wirusowe zapalenie płuc (nieokreślone)”.

„Powiedzieli, że nie możemy uwzględnić Covid. Moja mama była trochę rozczarowana i zapytała ich – czy zwykłe zapalenie płuc może zabijać ludzi… ale nie chcieliśmy się z nimi kłócić, więc po prostu zgodziliśmy się napisać zapalenie płuc” – powiedział .

Jej konto jest objęte setkami osób publikujących w Internecie oraz w wywiadach z członkami rodziny, którzy stracili bliskich przez Covid i prosili o zachowanie anonimowości.

Ludzie otrzymują leczenie dożylne i tlenowe w izbie przyjęć szpitala w Szanghaju
Szpitale w Chinach są zalewane starszymi pacjentami z Covid, a krematoria z trudem nadążają za popytem © Alex Plaveski / EPA-EFE / Shutterstock

Wnuk mężczyzny po dziewięćdziesiątce w Pekinie, który zmarł w szpitalu po trzech dniach gorączki Covid, powiedział, że lekarze przypisywali śmierć chorobie serca, jego wcześniej istniejącemu stanowi. Inna kobieta w stolicy powiedziała, że ​​jej 93-letnia teściowa zmarła na Covid po 10 dniach w szpitalu, ale rodzina mogła odnotować tylko zapalenie płuc w zaświadczeniu. Wnuk starszego mężczyzny, który zmarł z powodu niewydolności oddechowej związanej z Covid we wschodniej prowincji Jiangsu, powiedział, że jego śmierć została oficjalnie przypisana „chorobie podstawowej”.

W północnej prowincji Jilin kobieta powiedziała FT, że skan wykazał, że płuca jej babci zostały spustoszone przez Covid, ale szpital odmówił zezwolenia na test Covid i oficjalnie sklasyfikował jej śmierć jako „chorobę niedokrwienną serca”, wcześniejszy problem medyczny.

Pominięcia wywołały falę skarg w chińskich mediach społecznościowych. „Co próbujesz ukryć? Dlaczego Covid jest tematem tabu? Wynik testu był pozytywny, prawda jest taka, że ​​Covid” – powiedział użytkownik Weibo w prowincji Liaoning.

Te próby wykluczenia koronawirusa z aktów zgonu podają w wątpliwość wiarygodność najnowszych chińskich danych dotyczących ofiar śmiertelnych Covid, zwłaszcza biorąc pod uwagę opóźnienie w ich aktualizacji.

Jiao Yahui, czołowy urzędnik NHC, powiedział w sobotę, że opublikowanie zaktualizowanej liczby zajęło dużo czasu, ponieważ szpitale musiały przeczesywać akta zgonów, dostarczając „stosunkowo dużą ilość danych i informacji” do analizy. Nie powiedział, czy oparli się na aktach zgonu, a NHC nie odpowiedział na przesłaną faksem prośbę o komentarz.

Lekarze, którzy rozmawiali z FT, powiedzieli, że oficjalne dążenie do zaniżania liczby zgonów Covid było jasne. Lekarz medycyny ratunkowej w małym miasteczku w południowej prowincji Guangdong powiedział, że jemu i jego współpracownikom powiedziano: „Akty zgonu nie mogą zawierać”Xinguan‘ [Covid-19] te dwie postacie”.

Inny lekarz w dużym szpitalu w pobliskim Kantonie dodał: „Nie rozumiem tego, ale tak właśnie jest [hospital] przywódcy kazali nam to zrobić. Może to tylko po to, żeby zachować twarz.

W stolicy Chin trzy pielęgniarki w przychodniach społecznych, których zadaniem było pisanie aktów zgonu dla osób umierających w domu, powiedziały, że „nie mają kwalifikacji” do przypisania śmierci Covidowi lub podały inne powody, dla których nie mogły tego uwzględnić. „Wszystko, co możemy zrobić, to napisać„ podejrzenie Covid ”, jeśli mają test PCR” – powiedziała jedna pielęgniarka w centrum Pekinu.

Kiedy lekarz w dużym szpitalu w Szanghaju powiedział, że nigdy nie otrzymał bezpośredniego nakazu wykluczenia Covida z aktów zgonu, uczynili to bardzo surowym i trudnym do uwzględnienia, powiedział. “Dodać [Covid-19] przypadek powinien zostać rozpatrzony w lokalnym Centrum Kontroli Chorób. Wydanie tego certyfikatu w Covid nie przynosi żadnych korzyści.

Dla bliskich osób dotkniętych Covid-em brak znajomości przyczyny śmierci zwiększa i tak już traumatyczne przeżycie.

Wang powiedział, że szpital, w którym zmarł jego ojciec, był pełen chorych pacjentów z Covid-19. „Nie dostał respiratora do końca” – powiedziała. „Czułem się bezradny. Byliśmy w szpitalu, ale nie mogłem leczyć mojego ojca.

Leave a Comment