Kupowanie większych dysków SSD do komputerów Steam Deck i Surface staje się coraz łatwiejsze

Zbliżenie / Urządzenia Surface firmy Microsoft mają wymienialne przez użytkownika dyski SSD, ale trudno je znaleźć we właściwym (fizycznym) rozmiarze.

Andrew Cunninghama

Urządzenia Surface firmy Microsoft miały zasłużoną reputację jako niemożliwe do naprawy we wczesnych latach, ale Microsoft próbuje to ostatnio zmienić. Nowsza funkcja Surfaces szczegółowa instrukcja naprawy i, przynajmniej w teorii, łatwe do rozbudowy dyski SSD.

Mówię „teoretycznie”, ponieważ nie było to tak proste, jak wyjście, zakup dysku i zainstalowanie go. Gniazdo pamięci Surface wykorzystuje standardowy interfejs M.2, a większość urządzeń zapewnia łatwy dostęp, ale komputery PC używają stosunkowo rzadkich dysków 30 mm, których większość głównych producentów dysków SSD po prostu nie oferuje przeciętnemu konsumentowi. Utrudniło to wykonanie tej starej sztuczki oszczędzania pieniędzy: kup wersję 128 GB lub 256 GB komputera i zmodernizuj go za pomocą dysku 512 GB lub 1 TB za ułamek tego, co firma za to pobiera.

Ale to się powoli zmienia. Niektórzy mniejsi, ale wciąż renomowani producenci dysków SSD to lubią Sabrent oraz Śródlądowy w końcu zaczął oferować 30-milimetrowe wersje niektórych dysków SSD z opakowaniami detalicznymi i standardową gwarancją. Do niedawna najlepszym sposobem na uzyskanie aktualizacji tych dysków był zakup nieobjętego gwarancją, prawdopodobnie używanego dysku z białą etykietą od czegoś takiego jak Newegg lub eBay. Dlatego kupowanie dysków SSD w pełnych opakowaniach detalicznych z rzeczywistą gwarancją jest krokiem naprzód.

Ulepszenia pamięci masowych DIY mogą zaoszczędzić mnóstwo

Notebooki i komputery typu small form factor zaczął poważnie przyjmować złącze M.2 w 2015 i 2016 roku. Był (i jest) najczęściej używany w celu zaoszczędzenia miejsca w smukłej i lekkiej konstrukcji, zastępując większe złącza i urządzenia SATA i mini-PCI Express. Ale od tego czasu stał się podstawowym interfejsem do szybkiej pamięci masowej. Wysokiej klasy płyty główne do komputerów PC często są wyposażone w trzy lub więcej dedykowanych złączy M.2 dla dysków SSD, a także jest to format wybierany do rozszerzenia pamięci wewnętrznej PlayStation 5.

Urządzenia M.2 mogą mieć wiele rozmiarów fizycznych, a najbardziej powszechnym dyskiem SSD jest przypominający gumę „2280” (nazywany tak, ponieważ ma 22 mm szerokości i 80 mm wysokości). Wszystko z Flagowy Samsung 990 Pro Western Digital dla budżetu WD Blue SN570 to dysk 2280, a większość laptopów i płyt głównych jest domyślnie skonfigurowana do używania dysków 2280 (chociaż czasami zawierają one otwory montażowe dla dłuższych lub krótszych urządzeń M.2). To samonapędzający się cykl; Istnieją inne rozmiary M.2, ale większość komputerów PC obsługuje dyski 2280, więc większość dysków SSD używa rozmiaru 2280, więc większość komputerów nadal korzysta z dysków 2280 i tak dalej.

Ten 30-milimetrowy dysk Sabrent Rocket SSD jest jednym z niewielu, które można kupić w opakowaniu detalicznym i gwarancji detalicznej.
Zbliżenie / Ten 30-milimetrowy dysk Sabrent Rocket SSD jest jednym z niewielu, które można kupić w opakowaniu detalicznym i gwarancji detalicznej.

Sabrent

Ale dyski SSD 30 mm 2230 powoli stają się coraz bardziej powszechne. Microsoft używa ich wszędzie, od Powierzchnia Pro 9 do Surface Laptop Goi nawet Xbox Series X oraz S Wewnątrz zainstalowano dyski 2230 M.2. Jest to również rozmiar wybranego dysku Steam Deck od Valve. A modernizacje większości z tych urządzeń samodzielnie mogą zaoszczędzić pieniądze i zapewnić więcej miejsca niż to, co firmy sprzedają bezpośrednio, chociaż ceny dysków 2230, takich jak Sabrent Rocket, są stosunkowo wysokie jak na dysk SSD średniej klasy (90 USD za 512 GB oraz 160 USD za 1 TB).

Aktualizacja Surface Laptop Go 2 z dysku SSD 128 GB na dysk 256 GB kosztuje od 50 do 100 USD, jeśli kupisz od firmy Microsoft lub innego sprzedawcy, a dyski o większej pojemności nie są dostępne. Microsoft pobiera 300 USD za aktualizację Surface Pro 9 z dysku SSD 256 GB do 512 GB i 600 USD za aktualizację z 256 GB do 1 TB. Pokład parowy różne poziomy cen ma inne korzyści niezwiązane z pamięcią masową, ale aktualizacja do 256 GB SSD z 64 GB wolnej pamięci eMMC modelu podstawowego nadal kosztuje co najmniej 130 USD.

Leave a Comment