Liczba ofiar śmiertelnych lawiny w tunelu w Tybecie wzrosła do 28 | Wiadomości środowiskowe

Pojazdy zostały zmiażdżone przez tony śniegu i lodu, które spadły do ​​tunelu autostrady.

Ratownicy w Tybecie odzyskali osiem kolejnych ciał, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 28 po tym, jak lawina zakopała kilka pojazdów w głębokim śniegu i lodzie na odcinku drogi połączonym z tunelem autostrady.

Chińskie media państwowe poinformowały późnym wieczorem w piątek, że ratownicy odzyskali osiem ciał, gdy kopali ręcznie i za pomocą koparek mechanicznych, aby znaleźć pojazdy zakopane pod lawiną, która miała miejsce we wtorek o 20:00 (12:00 GMT). Uderzył w tunel drogowy i autostradowy łączący południowo-zachodnie tybetańskie miasto Nyingchi z odległym hrabstwem Medog.

Według stanowego serwisu informacyjnego Global Times, w piątek potwierdzono śmierć 20 osób, a osiem wciąż jest zaginionych. Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że ​​po lawinie uratowano 53 osoby, z których pięć zostało poważnie rannych.

Władze twierdzą, że akcja poszukiwawczo-ratownicza jest w dużej mierze zakończona, podał serwis informacyjny.

Lawina uderzyła w odcinek drogi między wioską Pai w hrabstwie Mainling a tunelem Doxong La w hrabstwie Medog.

Miejscowy wieśniak powiedział Global Times, że większość osób podróżujących drogą w czasie wypadku to Tybetańczycy, którzy wracali do rodzinnego miasta na rozpoczynający się w niedzielę Nowy Rok.

Ratownicy poinformowali, że pojazdy zostały zmiażdżone pod ciężarem ton śniegu i lodu, które zawaliły się u wylotu tunelu, zatrzymując kierowców w swoich pojazdach.

Nyingchi znajduje się na wysokości około 3040 metrów (9974 stóp) i znajduje się około pięciu godzin jazdy od stolicy regionu, Lhasy, wzdłuż autostrady otwartej w 2018 roku. Zimą temperatury w nocy zwykle spadają znacznie poniżej zera.

Według chińskich władz na miejsce katastrofy wysłano około 1000 ratowników i dziesiątki pojazdów ratowniczych.

„Śnieg był tak głęboki, że sięgał ludziom do pasa, a droga jest bardzo śliska. Wielu ratowników potknęło się tam przez całą drogę” – powiedział pracownik lokalnego ośrodka zdrowia, według Global Times.

Lawiny nie są rzadkością w Himalajach. W październiku zeszłego roku co najmniej 26 osób zginęło, gdy ekspedycja alpinistyczna została złapana przez lawinę na górze Draupadi ka Danda-II w północnoindyjskim stanie Uttarakhand.

Leave a Comment