Linia BBC: Były dyplomata uważa intencję za podżegającą; Vivek Agnihotri mówi… | Najnowsze wieści z Indii

Filmowiec Vivek Agnihotri powiedział w piątek, że Wielka Brytania zawsze wierzyła w ideologię, która dzieli ludzi Dokument BBC Premier Narendra Modi został nazwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych „elementem propagandy”. Dwuczęściowy dokument BBC India: The Modi Question jest w centrum kontrowersji po tym, jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakwestionowało jego motywy i kolonialny sposób myślenia.

Pierwszy odcinek serialu został wyemitowany we wtorek, a nie w Indiach. Drugi odcinek zostanie wyemitowany 24 stycznia.

Wśród powszechnego potępienia treści dokumentu prawnik Vineet Jindal złożył skargę na BBC za „atakowanie immunitetu państwa i premiera”.

„Brytanii nie można ufać”: były minister spraw zagranicznych Kanwal Sibal

Były dyplomata Kanwal Sibal, który był ministrem spraw zagranicznych W 2002 roku BBC, cytując byłego ministra spraw zagranicznych Jacka Strawa, stwierdziło, że intencje filmu dokumentalnego były podżegające: „otwierać stare rany, aby dalej podsycać napięcia społeczne w Indiach, wspierać obecną narrację o prześladowaniach muzułmanów i oczerniać Modiego. Potwierdza, że ​​Brytyjczycy nie są być zaufanym”. — napisał były dyplomata.

Ponieważ dokument jest najwyraźniej oparty na „tajnym śledztwie” prowadzonym przez ówczesny rząd Wielkiej Brytanii, Kanwal Sibal powiedział, że został poinformowany o intrygach Wielkiej Brytanii i ostrzegł misje w Delhi, aby nie ingerowały w sprawy wewnętrzne.

„Do jakich tajemnic miał dostęp rząd Wielkiej Brytanii, które były trzymane przed ludźmi na miejscu, opozycją, społeczeństwem obywatelskim, dziennikarzami itp. Jak zagraniczne rządy mogą prowadzić tajne śledztwa w innym kraju? Czy potajemnie wysyłały ludzi? śledztwo w terenie odbywa się bez wiedzy rządu indyjskiego? Absurd” – napisał w trakcie bójki były dyplomata.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zareagował na dokument i powiedział, że nie zgadza się z przedstawieniem premiera Modiego w filmie po tym, jak poseł Partii Pracy pochodzenia pakistańskiego poruszył tę kwestię. „Stanowisko rządu Wielkiej Brytanii w tej sprawie jest jasne, ugruntowane i nie uległo zmianie” – odpowiedział Sunak.

„Oczywiście nigdzie nie tolerujemy prześladowań, ale nie jestem pewien, czy w ogóle zgadzam się z charakterystyką przedstawioną przez szanownego pana” – powiedział brytyjski premier.

Nazywając reakcję premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka na ten raport słabą, Kanwal Sibal powiedział, że Sunak nie obalił całkowicie raportu i po prostu nazwał go błędną charakterystyką. „Powinienem był skorzystać z okazji, aby pośrednio odwrócić szkody z pozytywnymi odniesieniami do rosnących więzi między Indiami a Wielką Brytanią” – napisał na Twitterze.

BBC wydało w piątek oświadczenie, w którym stwierdziło, że dokument został poddany rygorystycznym badaniom zgodnie z najwyższymi standardami montażowymi.

(z danymi agencji)

Leave a Comment