„Mam nadzieję, że to oburzające”: premiera filmu dokumentalnego Bretta Kavanaugha z zaskoczenia na Sundance | Sundance 2023

Podczas tegorocznego spotkania odbyła się premiera tajnego filmu dokumentalnego o oskarżeniach o napaść seksualną na sędziego Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha. Festiwal Filmowy w Sundance.

Sprawiedliwośćdodatek do harmonogramu w ostatniej chwili, stara się rzucić światło nie tylko na kobiety, które oskarżyły kandydata Donalda Trumpa, Kavanaugha, ale także na te, którym się nie udało. śledztwo FBI do oskarżeń.

„Mam nadzieję, że wywoła to oburzenie” – powiedziała producentka Amy Herdy podczas pytań i odpowiedzi po premierze w Park City w stanie Utah. „Mam nadzieję, że uruchomi to działania, mam nadzieję, że uruchomi dalsze dochodzenie z prawdziwymi uprawnieniami do wezwania do sądu”.

Film zawiera kalendarium zarzutów, które Christine Blasey oskarżyła Forda Kavanaugha o napaść seksualną, gdy miała 15 lat, a on 17. Twierdziła, że ​​trzymał ją na łóżku, obmacywał i próbował zedrzeć z niej ubranie. zanim uciekł. Kavanaugh został również oskarżony o niewłaściwe zachowanie seksualne przez Deborah Ramirez, która twierdziła, że ​​obnażył się i wepchnął jej penisa w twarz bez jej zgody na imprezie w college’u.

Kavanaugh zaprzecza zarzutom. Odrzucił prośby o udział w filmie dokumentalnym.

W pierwszej scenie Ford, na wpół poza kamerą, udziela wywiadu reżyserowi filmu, Dougowi Limanowi, który ma na swoim koncie takie tytuły jak Pan i Pani Smith oraz Tożsamość Bourne’a. Justice zawiera liczne wywiady z dziennikarzami, prawnikami, psychologami i tymi, którzy znali Forda i Ramireza.

„To był rodzaj filmu, w którym ludzie się boją” – powiedział Liman. „Ludzie, którzy zdecydowali się wystąpić w filmie, są bohaterami”.

W filmie Ramirez który wcześniej opowiedział swoją historię Ronanowi Farrowowi w New Yorkerze, również dzieli się swoją historią przed kamerą. Ramirez jest cytowany jako ktoś, kto „pracował naprawdę ciężko, aby ludzie się nie dowiedzieli”, jego historia nigdy nie doczekała się miejsca, na jakie zasługiwała, dopóki Kavanaugh nie został potwierdzony w sądzie w październiku 2018 roku.

Ramirez szczegółowo opisuje swoje katolickie wychowanie, po czym wyjaśnia, że ​​jej wysokie stopnie zaprowadziły ją do Yale, ponieważ uniwersytet powoli różnicował swoje grono studentów w połowie lat 80. Oprócz tego, że został przyjęty zaledwie 15 lat po przyjęciu kobiet, Ramirez był również rasowy i należał do klasy robotniczej. „Moja mama się martwiła” – opowiada emocjonalnie w filmie dokumentalnym.

Jej przyjaciele w tamtym czasie nazywali ją „uroczą i podobną do Bambi” oraz „niewinną”, ale Ramirez złapała się na tym, że została cheerleaderką i piła z rówieśnikami. To, jak mówi, wprowadziło go w orbitę Kavanaugha, który pochodził z uprzywilejowanej rodziny i był wówczas znany jako pijak (w filmie jest on określany jako ktoś, kto zwykle był „pijany bardziej niż wszyscy inni”). . . Ramirez opowiada o rzekomym incydencie, kiedy był nietrzeźwy i zmuszony, jak mówi, do dotknięcia penisa Kavanaugh, który umieścił blisko jej twarzy, bez jej zgody.

Debora Ramirez
Debora Ramirez. Zdjęcie: AP

Następnie film opisuje, jak zareagowały kręgi wokół Ramireza i Kavanaugha, pokazując wiadomości tekstowe z dyskusji, gdy zarzuty Ramireza miały zostać upublicznione, kiedy Kavanaugh poprosił wspólnego znajomego o obronę. Inny przyjaciel nazywa to „ukrywaniem się”.

The New Yorker zamieścił oświadczenie ówczesnej grupy studenckiej popierające Kavanaugha. Rok później na filmie widać dwóch z nich wysyłających e-maile do New Yorkera z prośbą o usunięcie ich nazwisk z oświadczenia.

Prawnicy Ramireza twierdzą, że skontaktowali się z republikańskim senatorem Jeffem Flakiem, który uczestniczył w przesłuchaniach potwierdzających Kavanaugha, aby wyjaśnić, co się z nim stało. Następnego dnia Flake zadzwonił, aby opóźnić potwierdzenie i zażądać tygodniowego śledztwa FBI.

Ale film szczegółowo opisuje, jak FBI nie wezwało wielu świadków, których polecili prawnicy Ramireza. Pokazano materiał filmowy ze spotkania filmowców z poufnym źródłem, które odtwarza taśmę kolegi Kavanaugha z klasy, Maxa Stiera, obecnie wybitnej postaci, która prowadzi organizację non-profit w Waszyngtonie, który rzekomo był świadkiem, jak Kavanaugh angażował się w podobne domniemane spotkanie z pijaną kobietą. student na imprezie w akademiku Yale. Kobieta postanowiła pozostać anonimowa i po raz pierwszy usłyszano to nagranie.

Zrobiono to w ciągu tygodnia, w którym FBI prowadziło śledztwo w sprawie Kavanaugha i pomimo poinformowania go przez Stiera, nie mogli z nim rozmawiać. „Nie rozmawiasz z tym facetem, nie rozmawiasz z nikim” – powiedział Liman podczas pytań i odpowiedzi.

Ustanowiona gorąca linia FBI nazywa się „cmentarzem”. 4500 wskazówek wysłano bezpośrednio do Białego Domu zamiast być badanym. To jest kolejne zwane „ukrywaniem się”.

Twórcy filmu rozmawiali także z innymi oskarżycielami, którzy zarzucali wykroczenia, ale nie mogli zostać uwzględnieni w filmie. „Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy mieli inne zarzuty, i byliśmy bardzo ostrożni i dokładni, i nie ma to na celu doprowadzenia ich do uwierzenia – ale widzisz tutaj historie, które możesz potwierdzić” – powiedział publiczności Herdy.

W zeszłym roku sprawiedliwość została wymierzona w tajemnicy, a wszystkie zaangażowane strony podpisały umowy o nieprzynależności. Projekt sfinansował Liman, który zadebiutował w filmie dokumentalnym. Powiedział Reporter z Hollywood że Sąd Najwyższy ma dla niego „specjalne znaczenie”, ponieważ jego ojciec był prawnikiem i aktywistą, a brat sędzią federalnym. Sfrustrowany śledztwem FBI w sprawie Kavanaugha, które „nigdy się nie wydarzyło”, zwrócił się o pomoc do znanych producentów filmów dokumentalnych Liz Garbus i Herdy, którzy specjalizowali się w filmach o oskarżeniach o napaść na tle seksualnym, aby zrobić to, co uważał za niedokończoną sprawę. prawie w ogóle się nie zaczął.

Podczas pytań i odpowiedzi wyraził znaczenie zachowania tajemnicy, mówiąc o „maszynie wprowadzonej przeciwko każdemu, kto odważył się zabrać głos” oraz o świadomości, że ta machina zostanie włączona do filmu, jeśli zostanie upubliczniony.

„Byłby jakiś rodzaj nakazu” – powiedział. „Ten film nie zostałby tu pokazany”.

Został pokazany tylko dla czołowych dyrektorów Sundance w środę, zanim został oficjalnie ogłoszony w czwartek. W piątek miał premierę w wyprzedanych kinach.

W ciągu ostatnich kilku lat festiwal stał się stałym domem kilku śledczych filmów dokumentalnych o domniemanych seksualnych drapieżnikach w oczach opinii publicznej. W centrum uwagi znalazły się takie postacie jak Michael Jackson, Bill Cosby, Russell Simmons i były filar Sundance, Harvey Weinstein.

Odkąd ogłoszono sprawiedliwość, Herdy potwierdził, że „otrzymał więcej wskazówek”, które zaczęły napływać zaledwie 30 minut po komunikacie prasowym. Liman dodał, że film, który szuka dystrybutora, prawdopodobnie będzie musiał zostać przedłużony i ponownie zmontowany.

Herdy dodał: „To jeszcze nie koniec”.

Leave a Comment