Meksyk ma jedno z najsurowszych przepisów antynikotynowych na świecie

Meksyk uchwalił jedno z najsurowszych praw antytytoniowych na świecie, całkowicie zakazując palenia w miejscach publicznych, w tym w hotelach, plażach i parkach.

Nowe prawo, będące częścią stanowej ustawy o reformie kontroli wyrobów tytoniowych, weszło w życie w niedzielę. Wprowadzony zostanie również całkowity zakaz reklamy, promocji i sponsorowania wyrobów tytoniowych. Sprzedaż i używanie e-papierosów i waporyzatorów również podlega nowym ograniczeniom.

Mężczyzna pali papierosa na zewnątrz baru przed reformą ustawy o ogólnej kontroli tytoniu wprowadzonej przez rząd meksykański, która zakazuje palenia w miejscach publicznych, 14 stycznia 2023 r. W Monterrey w Meksyku.

Daniel Becerril / Reuters

Nowy ogólny zakaz rozszerza istniejące federalne i stanowe przepisy dotyczące kontroli wyrobów tytoniowych, które weszły w życie w 2008 roku i zabraniają palenia w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak bary, restauracje i miejsca pracy.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus pochwalił nowe prawo Świergot.

“Brawo Meksyk!” powiedział. „KES z zadowoleniem przyjmuje tak śmiały krok w zakresie kontroli tytoniu. Możemy wzmocnić politykę antytytoniową we wszystkich krajach i pomóc zapobiegać 8 milionom zgonów każdego roku.

ZDJĘCIE: Mężczyzna pali na placu publicznym, zanim reforma meksykańskiego rządu zakazuje palenia w miejscach publicznych w centrum Ciudad Juarez w Meksyku, 13 stycznia 2023 r.

Mężczyzna pali na placu przed reformą ogólnej ustawy o kontroli tytoniu, wprowadzoną przez rząd meksykański, która zakazuje palenia w miejscach publicznych w centrum Ciudad Juarez w Meksyku, 13 stycznia 2023 r.

Jose Luis Gonzalez/Reuters

Meksyk – gdzie najlepiej sprzedającą się marką papierosów jest Marlboro — teraz dołącza narody takich jak Irlandia, Grecja, Węgry i Malta, które mają najściślejsze środowiska wolne od dymu tytoniowego.

Obywatele kwestionują egzekwowanie nowego prawa, powołując się na korupcję i zauważając, że wielu nadal pali w swoich prywatnych domach. Inni również zabrali się do mediów społecznościowych, aby wyrazić konsternację z powodu drakońskiego charakteru nowych przepisów.

Dr Juan Arturo Sabines przemawiał na temat drogi Meksyku do kontroli tytoniu w grudniu 2022 r., Panamerykańska Organizacja Zdrowia Według konsultanta krajowego, znaczące środki oznaczają „przeciwstawienie się jednemu z największych i najpotężniejszych przemysłów na świecie”.

FOTO: Kobieta pali papierosa obok straganu z jedzeniem 14 stycznia 2023 r. w Monterrey w Meksyku, zanim reforma rządu meksykańskiego dotycząca ogólnej ustawy o kontroli tytoniu zakazała palenia w miejscach publicznych.

Kobieta pali papierosa obok straganu z jedzeniem, zanim reforma rządu meksykańskiego dotycząca ogólnej ustawy o kontroli tytoniu zakazuje palenia w miejscach publicznych 14 stycznia 2023 r. W Monterrey w Meksyku.

Daniel Becerril / Reuters

O 16% dorosłych W Meksyku są palacze tytoniu, a palenie powoduje każdego roku prawie milion zgonów w Ameryce. Boliwia i Chile mają najwyższe wskaźniki palenia w regionie, odpowiednio 40% i 38,7%.

Brazylia, Salwador, Meksyk i Chile należą do krajów Ameryki Łacińskiej, które również rozważają wdrożenie polityki kontroli tytoniu w celu ograniczenia używania tytoniu – który zabija ponad 8 milionów ludzi rocznie – wśród ich populacji.

Leave a Comment