Mężczyzna zatrzymany za atak nożem na niemiecki pociąg; 2 zabitych, 7 rannych

BERLIN — Uzbrojony w nóż mężczyzna zidentyfikowany jako bezpaństwowiec Palestyńczyk śmiertelnie dźgnął nożem dwie osoby i ranił siedem innych w pociągu w północnych Niemczech, zanim został zatrzymany przez pasażerów i aresztowany przez policję, poinformowali urzędnicy. Motyw środowego ataku nie był od razu znany.

Niemiecka policja federalna poinformowała, że ​​podejrzany użył noża do zaatakowania kilku pasażerów na krótko przed przybyciem pociągu regionalnego z Kilonii do Hamburga na stację Brokstedt.

Juergen Henningsen, rzecznik policji w pobliskim Flensburgu, powiedział, że dwie osoby, które zostały pchnięte nożem, zmarły po ataku. Trzech zostało ciężko rannych, a czterech lżej. Szczegóły dotyczące tożsamości ofiar nie zostały ujawnione.

Jak poinformowała policja, napastnik również został ranny i trafił do szpitala.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser była zszokowana brutalnym atakiem.

„Atak nożem w pociągu regionalnym to szokująca wiadomość. Wszystkie nasze myśli są z ofiarami i ich rodzinami tego strasznego czynu” – powiedział.

„Tło zbrodni jest obecnie badane na pełnych obrotach” – dodał Faeser. „Chciałbym szczerze podziękować policji i ratownikom, którzy zareagowali”.

Władze poinformowały, że po raz pierwszy zostały zaalarmowane o incydencie krótko przed godziną 15:00, kiedy kilku pasażerów pociągu wezwało policję. Policja poinformowała, że ​​pociąg został zatrzymany, a napastnik został zatrzymany na zewnątrz pociągu po tym, jak kilku pasażerów przetrzymywało go do czasu przybycia funkcjonariuszy, aby go aresztować.

Minister spraw wewnętrznych Szlezwiku-Holsztynie Sabine Suetterlin-Waack potępiła atak.

„To okropne” – powiedział Suetterlin-Waack niemieckiemu nadawcy publicznemu NDR. „Jesteśmy zszokowani i przerażeni, że coś takiego się wydarzyło”.

Później powiedział agencji dpa, że ​​napastnikiem był 33-letni bezpaństwowiec Palestyńczyk.

Policja regionalna i policja federalna były na miejscu zdarzenia, a atak był badany przez prokuraturę, poinformował NDR.

Dpa poinformowało, że w momencie ataku w pociągu znajdowało się około 120 pasażerów. Około 70 z nich zostało po incydencie przesłuchanych przez policję w pobliskiej restauracji. Na miejscu było również kilka zespołów kryminalistycznych, a śledczy w białych kombinezonach pracowali w pobliżu torów i stacji kolejowej.

Inni przeszli przez peron z kamerami, obok którego zatrzymał się pociąg regionalny „RE70 Hamburg Hbf”, w którym doszło do ataku. Piekarnia znajdująca się kilka metrów od stacji oferowała ratownikom i pasażerom gorące napoje i ciastka – poinformowała dpa.

Stacja kolejowa Brokstedt była zamknięta przez kilka godzin, a pociągi w północnych Niemczech były opóźnione.

Operator kolejowy Deutsche Bahn złożył kondolencje w środę wieczorem, mówiąc „najgłębsze wyrazy współczucia rodzinom zabitych. Życzymy rannym szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia”.

Leave a Comment