MSI wprowadza na rynek kartę graficzną GeForce RTX 4090 SUPRIM X CLASSIC

Karta graficzna MSI SUPRIM CLASSIC AD102 ze starym logo RTX

Ta karta jest zarówno nowa, jak i stara.

Firma MSI właśnie zaprezentowała nową kartę RTX 4090 z serii SUPRIM. Jednak w tym projekcie nie ma nic szczególnie „ostatecznego”. Modele Classic wykorzystują starszą konstrukcję chłodzenia, taką samą, jak w serii RTX 3090 Ti.

Wraz z wprowadzeniem kart RTX 40 firma MSI wprowadziła zaktualizowane chłodnice SUPRIM. Nowa karta wykorzystuje chłodzenie Tri Frozr 3S z wentylatorem Torx 5.0. Posiada również komorę parową. Klasyczny model ma wentylatory Tri Frozr 2S i Torx 4.0, ale nie ma tutaj komory parowej.

MSI RTX 4090 SUPRIM & SUPRIM CLASSIC, Źródło: MSI

Nowy SUPRIM jest cięższy (2,4 kg vs 2,16 kg) i nieco grubszy (7,8 cm vs 7,1 cm), ale jego długość i szerokość są prawie takie same. Nie powinno być też żadnej różnicy w wydajności, ponieważ obie karty są taktowane do 2640 MHz (z przetaktowaniem oprogramowania MSI Center). To, czego MSI nie potwierdza, to maksymalny TDP klasycznego GPU, więc mogą istnieć ograniczenia dotyczące przetaktowywania, jeśli takie istnieją.

MSI RTX 4090 SUPRIM & SUPRIM CLASSIC, Źródło: MSI

Tylna płyta ma stary wygląd, z przestarzałym już logo GeForce RTX, a nawet własnym gamingowym smokiem MSI, który nie jest już używany w zaktualizowanych kartach SUPRIM.

MSI RTX 4090 SUPRIM & SUPRIM CLASSIC, Źródło: MSI

Jak dotąd SUPRIM CLASSIC został potwierdzony jedynie przez chińską stronę internetową MSI. Nie jest jasne, czy oznacza to, że karta będzie dostępna wyłącznie na tym rynku, ale wydaje się to mało prawdopodobne. Firma wprowadziła również model SUPRIM non-X Classic z dolnymi ramkami. Wariant oparty na Tri Frozr 3S z 2022 roku oferuje te same zegarki.

Źródło: MSI poprzez @harukaze5719Leave a Comment