Najbogatszy 1% zebrał prawie dwie trzecie nowego bogactwa utworzonego od 2020 r.: Oxfam

Sylwetka dolnego Manhattanu.

Gary’ego Hershorna | Wiadomości Corbisa | Obrazy Getty’ego

W ciągu ostatnich dwóch lat najbogatszy 1% ludzi zgromadził prawie dwie trzecie nowego bogactwa stworzonego na całym świecie. nowy raport Oxfamu mówi.

Według raportu od 2020 r. powstało nowe bogactwo o wartości 42 bilionów dolarów, z czego 26 bilionów dolarów, czyli 63%, zgromadził 1% najbogatszych. Według globalnej organizacji charytatywnej walczącej z ubóstwem, pozostałe 99% światowej populacji zgromadziło zaledwie 16 bilionów dolarów nowego bogactwa.

Według raportu opublikowanego na początku Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, „miliarder zarobił ok.

Sugeruje to, że tempo tworzenia bogactwa przyspieszyło, a najbogatszy 1% świata zgromadził mniej więcej połowę całego nowego bogactwa w ciągu ostatnich 10 lat.

W raporcie Oxfam przeanalizowano dane Credit Suisse Global Wealth Creation, a także dane z listy miliarderów Forbesa i listy miliarderów czasu rzeczywistego Forbesa, aby ocenić zmiany w bogactwie superbogaczy.

Badanie porównuje to tworzenie bogactwa z raportami Bank Światowyktóry powiedział w październiku 2022 r., że to jest mało prawdopodobne, aby osiągnął swój cel, jakim jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa do 2030 r ponieważ pandemia Covid-19 spowolniła wysiłki na rzecz walki z ubóstwem.

Gabriela Bucher, dyrektor wykonawcza Oxfam International, wezwała do podwyżki podatków dla superbogaczy, mówiąc, że jest to „strategiczny warunek wstępny zmniejszenia nierówności i ożywienia demokracji”.

W komunikacie prasowym raportu powiedział również, że zmiany w polityce podatkowej pomogą poradzić sobie z trwającymi kryzysami na całym świecie.

„Opodatkowanie superbogatych i wielkich korporacji to droga do nakładających się na siebie kryzysów. Czas obalić wygodny mit, że obniżki podatków dla najbogatszych w jakiś sposób „przepłyną” ich majątek do wszystkich innych” – powiedział Bucher.

Zbiegające się kryzysy na całym świecie, które żywią się sobą nawzajem i razem powodują większe nieszczęścia niż pojedynczo, nazywane są również „polikryzysami”. W ostatnich tygodniach pojawiają się naukowcy, ekonomiści i politycy zasugerował, że świat stoi obecnie w obliczu takiego kryzysu zderzają się presje wynikające z kryzysu związanego z kosztami utrzymania, zmiany klimatyczne i inne presje.

Leave a Comment