Najnowsze badania ujawniają starożytne miasta Majów, „superautostrady”.

GUATEMALA CITY (Reuters) – Nowe, zaawansowane technologicznie badanie ujawniło prawie 1000 starożytnych osad Majów, w tym 417 wcześniej nieznanych miejsc, połączonych być może pierwszą na świecie siecią dróg i ukrytych przez tysiąclecia przez gęste dżungle północnej Gwatemali i południowego Meksyku.

Jest to najnowsze odkrycie dotyczące około 3000-letnich ośrodków Majów i związanej z nimi infrastruktury, zgodnie z oświadczeniem zespołu FARES z Gwatemalskiej Fundacji Badań Antropologicznych, która nadzoruje tak zwane badania LiDAR.

Odkrycia zostały po raz pierwszy opublikowane w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Ancient Mesoamerica.

Wszystkie nowo zidentyfikowane budowle powstały wieki przed powstaniem największych miast-państw Majów, co doprowadziło do wielkich osiągnięć człowieka w matematyce i piśmie.

Technologia LiDAR wykorzystuje samoloty do wysyłania impulsów światła w gęsty las, umożliwiając naukowcom usuwanie roślinności i mapowanie starożytnych struktur poniżej.

Naukowcy twierdzą, że wśród szczegółów ujawnionych w najnowszej analizie jest pierwszy w starożytnym świecie rozległy system kamiennych „autostrad lub superautostrad”.

Do tej pory odkryto około 110 mil (177 km) szerokich dróg, z których niektóre mają około 130 stóp (40 metrów) szerokości i znajdują się do 5 metrów nad ziemią.

W ramach badania Cuenca Karstica Mirador-Calakmul, które rozciąga się od dżungli Peten w północnej Gwatemali do stanu Campeche w południowym Meksyku, naukowcy zidentyfikowali również piramidy, boiska do piłki nożnej i ważne obiekty inżynierii wodnej, w tym zbiorniki, tamy i kanały irygacyjne.

„Pokazuje jednocześnie ekonomiczną, polityczną i społeczną złożoność tego, co dzieje się w tym regionie” – powiedział główny badacz Richard Hansen.

Najnowsze znaleziska pochodzą z tak zwanego okresu Majów od Środkowej do Późnej Klasyki, około 1000-350 pne, z wieloma osadami uważanymi za metropolię znaną dziś jako El Mirador. Było to ponad pięć wieków przed klasycznym szczytem cywilizacji, kiedy na terenie dzisiejszego Meksyku i Ameryki Środkowej kwitły dziesiątki głównych ośrodków miejskich.

(Raportowanie przez Sofię Menchu ​​​​i Davida Alire Garcia; montaż przez Deepę Babington)

Leave a Comment