Naukowcy twierdzą, że pokrywa lodowa Grenlandii, druga co do wielkości na świecie, doświadcza najwyższych temperatur od 1000 lat

Pokrywa lodowa Grenlandii, jeden z najzimniejszych i najbardziej oddalonych regionów na świecie, który odgrywa kluczową rolę w klimacie Ziemi, wyraźnie odczuwa obecnie znaczące skutki zmian klimatu. Naukowcy odkryli, że środkowa i północna część liścia doświadczyła ostatnio najgorętszych temperatur od tysiąclecia.

Od dawna było jasne, że w wielu częściach Grenlandii następuje ocieplenie, ale najnowsze badania opublikowane w r Natura przyjrzał się dokładniej środkowej części pokrywy lodowej Grenlandii w środę, gdzie skutki zmian klimatu od dawna są niejasne.

Aby dowiedzieć się więcej o tym efekcie, naukowcy z Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research wywiercili rdzenie lodowe, aby stworzyć „wysokiej jakości rekonstrukcję” temperatur w środkowej i północnej Grenlandii w okresie od 1000 rne do 2011 r. Ich dane ujawniły: Nawet niektóre z najzimniejsze, najbardziej odległe i położone na dużych wysokościach regiony świata nie mogą przed nim uciec skutki globalnego ocieplenia.

„Dane te pokazują, że ocieplenie w latach 2001-2011 wyraźnie różni się od naturalnych zmian z ostatnich 1000 lat” – powiedziała glacjolog Maria Hörhold, główna autorka badań. „Chociaż była to ponura perspektywa w świetle globalnego ocieplenia, byliśmy zaskoczeni, jak oczywista była różnica”.

Według badań naukowcy mogą powiedzieć z „prawdziwą pewnością”, że temperatury w regionie są o około 1,5 stopnia Celsjusza wyższe niż w XX wieku. Zapisy pokazują, że Grenlandia ochładzała się do około 1800 roku i od tego czasu gwałtownie się ociepliła. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, która napędzała masowe globalne zużycie paliw kopalnych.

zrzut ekranu-2023-01-19-o-9-32-19-am.png
Tysiącletni roczny rekord temperatury NGT-2012 z Grenlandii.

Natura


Po raz pierwszy rdzenie lodowe z tego regionu dostarczyły dowodów na globalne ocieplenie. Według Informacja prasowardzenie lodowe z tego regionu były ostatnio badane w latach 90. XX wieku i wtedy nie wykazywały wyraźnego ocieplenia środkowej i północnej Grenlandii – nawet gdy globalne temperatury zdawały się rosnąć.

Hörhold przemówił Associated Press że istnieje „prawie zerowa” szansa, że ​​coś innego zmiana klimatu spowodowana przez człowieka jest winny nagłego wzrostu temperatury.

„Kontynuujemy wzrost temperatury w latach 1990-2011” – powiedział Hörhold. „Mamy teraz wyraźną sygnaturę globalnego ocieplenia”.

Chociaż zarejestrowane temperatury i dane obejmują ocieplenie sięgające 2011 r., Hörhold powiedział AP, że spodziewa się dalszego wzrostu temperatur. Ma również rdzenie lodowe z 2019 roku, które nadal studiuje.

Najnowsze badania tylko podkreślają krytyczny stan pokrywy lodowej, ponieważ globalne temperatury wciąż rosną. Pokrywa lodowa Grenlandii jest drugą co do wielkości po Antarktydzie, a obie części odpowiadają podobno za około 68% światowej słodkiej wody. KopernikProgram obserwacji klimatu Unii Europejskiej.

Ale gigantyczna lodowa masa topnieje i to szybko.

Naukowcy odkryli w 2020 r., że pokrywa lodowa jest w drodze topią się cztery razy szybciej niż kiedykolwiek w ciągu tysięcy lat, twierdząc, że planeta zmieniła się tak bardzo, że ilość utraconego lodu jest obecnie porównywalna z tą, która została utracona pod koniec ostatniej epoki lodowcowej.

Naukowcy sądzą, że gdyby Grenlandia całkowicie się stopiła, tak by się stało podnieść światowy poziom mórz o około 24 stopy. Ale ludzie widzą skutki nawet niewielkiego krachu. Arkusz „lodu zombie” – kawałków przyczepionych do grubszych obszarów lodu, ale nie zasilanych już przez lodowce – topi się wraz ze wzrostem globalnych temperatur. Oczekuje się, że sama utrata tego lodu może podnieść poziom mórz co najmniej 10 cali.

Leave a Comment