Naukowcy twierdzą, że zmiana klimatu nie wywołała gigantycznej góry lodowej Antarktydy

skomentować

U wybrzeży Antarktydy pojawiła się nowa góra lodowa. Jak dotąd nienazwana góra lodowa o powierzchni 600 mil kwadratowych oderwała się od szelfu lodowego Brunt o grubości prawie 500 stóp w niedzielę podczas szczególnie przypływu zwanego przypływem wiosennym. komunikat prasowy opublikowane przez British Antarctic Survey (BAS).

Wycielenie jest „częścią naturalnego zachowania szelfu lodowego Brunt” i „nie ma związku ze zmianami klimatycznymi” – powiedział glacjolog BAS Dominic Hodgson w komunikacie prasowym.

Wideo z drona zrobione 22 stycznia pokazuje ogromne pęknięcie, w którym góra lodowa o powierzchni 598 stóp kwadratowych oderwała się od lodowca szelfowego Brunt na Antarktydzie. (Wideo: British Antarctic Survey za pośrednictwem Storyful)

Zdjęcia satelitarne uchwyciły pęknięcie, które nastąpiło około 10 lat po tym, jak obserwacja satelitarna wykryła wcześniej uśpioną szczelinę lodową znaną jako Chasm-1, i prawie dwa lata po nieco mniejsza góra lodowa o nazwie A74 oddzielona od tego samego szelfu lodowego. Szczelina to pęknięcie w szelfie lodowym, które rozciąga się od powierzchni do oceanu poniżej, podczas gdy szelf lodowy to pływający kawałek lodu, który wystaje z lodowców utworzonych na lądzie.

Ted Scambos, starszy badacz z University of Colorado w Boulder, napisał w e-mailu, że chociaż góra lodowa „jest ogromną masą lodu, około 500 miliardów ton… ”.

Oczekuje się, że wydarzenie cielenia nie wpłynie na sondę Halley firmy BAS, która została rozmieszczona w 2016 roku jako środek ostrożności po tym, jak Chasm-1 zaczął rosnąć.

Ale „nowe pęknięcie umieszcza bazę około 10 mil od oceanu, a kolejne pęknięcie może powstać w ciągu najbliższych kilku lat, wymuszając kolejną kosztowną zmianę stacji” – napisał Scambos. Oczekuje się, że nowa góra lodowa będzie podążać ścieżką podobną do drogi A74 do Morza Weddella i zostanie nazwana przez US National Ice Centre.

W przeciwieństwie do niektórych poprzednich gór lodowych i zapadniętych szelfów lodowych związane ze zmianami klimatycznymiW komunikacie prasowym BAS stwierdzono, że przerwa była „naturalnym procesem” i „nie ma dowodów na to, że zmiany klimatyczne odegrały znaczącą rolę”.

Kiedy naukowcy oznaczyli dziwną fokę, doprowadzili ich do oznak potencjalnej katastrofy klimatycznej

Przepaść zaczęła się raczej powiększać „z powodu naprężeń wywołanych przez naturalny wzrost szelfu lodowego” – powiedział Hilmar Gudmundsson, badacz glacjologii z University of Northumbria. Historia BBC z 2019 roku.

Scambos porównuje cielenie się góry lodowej do dłuta na drewnianym stole. „W tym przypadku dłuto miało małą wyspę o nazwie„ MacDonald Ice Rise ”- napisał Scambos. „Lodowy bieg doprowadził lód do tej skalistej góry podwodnej, zmuszając ją do pęknięcia i ostatecznie oderwania się od pływającej szelfu lodowego”.

“Te duże ciała gór lodowych, czasem wielkości małego stanu, są niezwykłe. Ale to tylko część tego, jak działa pokrywa lodowa Antarktydy” – powiedział Scambos. “W większości nie mają nic wspólnego ze zmianami klimatycznymi. “

Leave a Comment