Netanjahu prawdopodobnie będzie musiał zwolnić Deri do niedzieli lub zatrzymać go za obrazę sądu

Premier Benjamin Netanjahu prawdopodobnie będzie musiał zwolnić ministra spraw wewnętrznych i ministra zdrowia Aryeha Deri ze swoich stanowisk w rządzie do niedzieli rano, aby zastosować się do środowego orzeczenia Sądu Najwyższego przeciwko powrotowi Deri na urząd ministerialny lub spotkać się z obrazą sądu.

Ruch na rzecz Jakościowego Rządzenia (MQG), jedna z organizacji, które odwołały się do Sądu Najwyższego przeciwko nominacji Dera, napisała w czwartek bezpośrednio do Netanjahu, żądając natychmiastowego odwołania przywódcy partii Shasi w celu poszanowania praworządności i podziału władzy. “

Organizacja zwróciła się do prokuratora generalnego o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu jak najszybszego usunięcia Der przez Netanjahu, a rzecznik MQG powiedział, że grupa domaga się tego, ale nie powiedział, kiedy mogą zostać podjęte dalsze kroki prawne. brać.

Podczas gdy premier ma określony „rozsądny czas” na zastosowanie się do nakazu sądu o zwolnieniu Der, jest mało prawdopodobne, aby termin ten wydłużył się znacznie dłużej niż dwa lub trzy dni po wydaniu decyzji przez sąd.

Eksperci prawni powiedzieli The Times of Israel, że pozwolenie Deriemu na udział w niedzielnym porannym posiedzeniu gabinetu w roli ministra spraw wewnętrznych i zdrowia prawie na pewno byłoby uznane za obrazę sądu, chociaż faktyczne orzeczenie w sprawie pogardy również wymagałoby czasu, aby złożyć wniosek i przejść. .

W środę Sąd Najwyższy orzekł, że decyzja Netanjahu o powołaniu Der na ministra była „wyjątkowo nierozsądna” i naruszyła zasadę rządzenia. zarzutw którym jednostka nie odnosi korzyści ze stanowiska zajętego w jednym postępowaniu prawnym, a jednocześnie odnosi korzyści z zachowania niezgodnego z tym stanowiskiem.

Prokurator generalny Gali Baharav-Miara przemawia na konferencji prawnej w Hajfie 12 stycznia 2023 r. (Shir Torem/Flash90)

W czwartek prokurator generalny Gali Baharav-Miara wysłał list do Netanjahu, w którym stwierdził, że ma obowiązek zwolnić Deriego ze swoich stanowisk, chociaż nie wyznaczył terminu.

Urzędnik Departamentu Sprawiedliwości powiedział, że sąd założył, że zwolnienie Deri prawdopodobnie nastąpiło „niedługo po wydaniu wyroku”.

Według raportu Channel 13 News opóźnienie w zwolnieniu Deri wynika z tego, że Netanjahu szukał swoich następców w ministerstwach spraw wewnętrznych i zdrowia.

Netanjahu wcześniej pełnił teki ministerialne oprócz funkcji premiera z różnych powodów, ale nie jest w stanie tego zrobić teraz, gdy jest obecnie oskarżony i sądzony pod zarzutem korupcji.

Sąd Najwyższy orzekł, że podwójne powołanie przywódcy Shasi, Deriego, na ministra zdrowia i spraw wewnętrznych było „wyjątkowo nierozsądne”, biorąc pod uwagę jego niedawne i przeszłe przestępstwa finansowe, oraz że Deri wprowadził w błąd sąd pokoju, aby sądził, że na razie wycofuje się z życia politycznego. otrzymać obniżony wyrok w ramach ugody i uniknąć ustalenia, że ​​jego niedawne wyroki skazujące za oszustwa podatkowe stanowiły „moralną podłość”, która automatycznie zdyskwalifikowałaby go ze stanowiska na siedem lat.

Decyzja ta stworzyła poważny problem dla Netanjahu, ponieważ Deri i jego partia Shas są krytyczną częścią koalicji, a Deri nalegał, aby pozostał w jakiejś formie rządu, co prawdopodobnie skutkowałoby albo ustawą o uchylaniu się od władzy, albo nominacją. jako zastępca premiera, który nie może podlegać decyzji sądu.

Premier Benjamin Netanjahu (z prawej) z ministrem spraw wewnętrznych i zdrowia Aryehem Derem podczas posiedzenia gabinetu w Kancelarii Premiera w Jerozolimie, 15 stycznia 2023 r. (Yonatan Sindel/Flash90)

Jednak wyznaczenie zastępcy premiera jest trudne, ponieważ prawdopodobnie wymagałoby rozwiązania samego rządu, a następnie zreformowania i uchwalenia złożonej legislacji.

Nawet jeśli tak się stanie, Sąd Najwyższy może nawet unieważnić to powołanie.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy „Times of Israel” – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, lekturę obowiązkową o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy modlitwę. W przeciwieństwie do innych publikacji informacyjnych, nie postawiliśmy paywalla. Ale ponieważ nasze dziennikarstwo jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których „The Times of Israel” stał się ważny, do wsparcia naszej pracy poprzez dołączenie Społeczność The Times of Israel.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wspierać nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel REKLAMA BEZPŁATNAa także dostęp ekskluzywna zawartość dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horovitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment