Nigeria otworzy port morski w Lagos o wartości 1 miliarda dolarów | Wiadomości biznesowe i gospodarcze

Wiele istniejących portów morskich Nigerii, odziedziczonych po rządzie kolonialnym, nie funkcjonuje już prawidłowo.

Nigeria otworzyła w Lagos zbudowany przez Chińczyków wart miliard dolarów port dalekomorski, który ma zmniejszyć zatory w portach tego kraju i pomóc mu stać się afrykańskim centrum przeładunkowym dla ładunków tranzytowych do innych miejsc docelowych.

Prezydent Muhammadu Buhari, który w poniedziałek otworzył port, uczynił z budowy infrastruktury kluczowy filar polityki gospodarczej swojego rządu i ma nadzieję, że pomoże to jego partii rządzącej zdobyć głosy w wyborach prezydenckich w przyszłym miesiącu.

Wiele nigeryjskich portów morskich, odziedziczonych po brytyjskim rządzie kolonialnym, już nie działa lub przekracza ich możliwości. Obecnie większość działalności jest prowadzona w okolicach dwóch Lagos i dwóch innych stolic naftowych kraju, Port Harcourt, co powoduje ciągłe korki i problemy logistyczne przy imporcie i eksporcie.

Lokalna gazeta Punch poinformowała, że ​​gubernator Lagos Babajide Sanwo-Olu powiedział, że „wielkość statków przybywających tutaj może być nawet czterokrotnie większa od statków obecnie cumujących w portach Tin Can i Apapa. [Lagos’s existing ports]”.

Nowy port głębinowy Lekki jest w 75 procentach własnością China Harbour Engineering Company i singapurskiej Tolaram Group, a saldo jest dzielone między rząd stanu Lagos i nigeryjskie władze portowe.

Władze twierdzą, że nowy port, zbudowany kosztem 1,5 miliarda dolarów, jest jednym z największych w Afryce Zachodniej.

„To projekt transformacyjny, zmieniający reguły gry. Ten projekt może stworzyć co najmniej 200 000 miejsc pracy” – powiedział Reuterowi Cui Jianchun, ambasador Chin w Nigerii po tym, jak Buhari oddał do użytku port.

Chiny są jednym z największych dwustronnych pożyczkodawców Nigerii i sfinansowały koleje, drogi i elektrownie.

Leave a Comment