Norwescy archeolodzy znaleźli „najstarszy na świecie kamień runiczny”

Kopenhaga, Dania — Norwescy archeolodzy powiedzieli we wtorek, że znaleźli kamień runiczny, który ich zdaniem jest najstarszym na świecie, twierdząc, że inskrypcje mają nawet 2000 lat i pochodzą z wcześniejszych czasów w zagadkowej historii runy.

Płaski, kwadratowy blok brązowawego piaskowca jest wyrzeźbiony z bazgrołami, które mogą być najwcześniejszym przykładem słów zapisanych na piśmie w Skandynawii, powiedział Muzeum Historii Kultury w Oslo. Stwierdzono, że jest to „jedna z najstarszych inskrypcji runicznych, jakie kiedykolwiek znaleziono” i „najstarszy zarejestrowany kamień runiczny na świecie”.

„To znalezisko daje nam dużą wiedzę na temat używania run we wczesnej epoce żelaza. To może być jedna z pierwszych prób użycia run na kamieniu w Norwegii i Skandynawii” – powiedziała Associated Press profesor Uniwersytetu w Oslo, Kristel Zilmer.

Starsze runy znaleziono na innych przedmiotach, ale nie na kamieniach. Najwcześniejszym znaleziskiem runicznym jest kościany grzebień znaleziony w Danii. Zilmer powiedział, że do wyrzeźbienia run mogło zostać użyte ostrze noża lub igła.

Kamień runiczny został odkryty jesienią 2021 roku podczas wykopalisk grobowych w pobliżu Tyrifjord, na zachód od Oslo, na obszarze znanym z kilku monumentalnych znalezisk archeologicznych. Artefakty w dole kremacyjnym – spalone kości i węgiel drzewny – sugerują, że runy zostały prawdopodobnie napisane między 1 a 250 rne.

„Potrzebowaliśmy czasu, aby przeanalizować i datować kamień runiczny” – powiedział, wyjaśniając, dlaczego znalezisko zostało po raz pierwszy zgłoszone we wtorek.

Kamień o wymiarach 31 x 32 cm (12,2 x 12,6 cala) ma kilka rodzajów napisów i nie wszystkie z nich mają sens językowy. Na awersie ośmiu kamieni runicznych widnieje napis „idiberug” – może to być imię kobiety, mężczyzny lub rodziny.

Zilmer nazwał to odkrycie „najbardziej sensacyjną rzeczą, jaką kiedykolwiek miałem jako naukowiec”.

Nadal pozostaje wiele badań do przeprowadzenia na skale, w której został znaleziony, zwanej Svingerud Stone.

„Bez wątpienia uzyskamy cenny wgląd we wczesną historię pisma runicznego” – powiedział Zilmer.

Kamień runiczny będzie wystawiony przez miesiąc, począwszy od 21 stycznia, w Muzeum Historii Kultury, które posiada największą w Norwegii kolekcję obiektów historycznych od epoki kamienia do współczesności.

Leave a Comment