Nowo odkryta starożytna cywilizacja wykazuje przetrwanie

Zespół archeologów odkrył starożytną osadę zakopaną pod warstwą torfu sprzed tysięcy lat.

Zespół archeologów odkrył starożytną osadę zakopaną pod warstwą torfu sprzed tysięcy lat.

Uniwersytet w Manchesterze

Metal jest fundamentalną częścią współczesnej ludzkiej egzystencji. Twoja lodówka, smartfon, laptop, telewizor? Wszystko jest przynajmniej częściowo wykonane z metalu.

Ale dziesiątki tysięcy lat temu cywilizacje istniały bez metalu, a archeolodzy od dawna starali się ustalić, w jaki sposób. Teraz niedawne odkrycie w Anglii rzuca światło na to pytanie, dając ekspertom rzadki wgląd w życie starożytnych ludzi.

Wykopaliska przeprowadzone przez zespół z University of Chester i University of Manchester zostały odkryte pozostałości starożytnej cywilizacji Według komunikatu prasowego Uniwersytetu w Manchesterze z 19 stycznia osiedlili się tam łowcy-zbieracze około 10 500 lat temu.

„Rzadko zdarza się znaleźć tak stary materiał w tak dobrym stanie” – powiedział Nick Overton, współkierownik projektu na Uniwersytecie w Manchesterze. „Mezolit był przed wprowadzeniem ceramiki lub metali w Wielkiej Brytanii, więc znalezienie pozostałości organicznych, takich jak kości, poroże i drewno, które normalnie nie są konserwowane, jest niezwykle ważne w rekonstrukcji życia ludzi”.

Artefakty na jeziorze be_fitted.jpeg
Wśród zabytków znalazły się kości zwierzęce, broń, narzędzia oraz ślady obróbki drewna. Uniwersytet w Manchesterze

Uniwersytet powiedział, że miejsce – które znajduje się około 250 mil na północ od Londynu, w pobliżu Scarborough – pochodzi z mezolitu lub „środkowej epoki kamienia”. W momencie zasiedlenia osada znajdowała się na brzegu wyspy na jeziorze. Od tego czasu jezioro zostało wypełnione złożami torfu, grzebiąc, ale zachowując pozostałości tego miejsca.

Archeolodzy powiedzieli, że znaleźli wiele artefaktów, w tym kości upolowanych zwierząt, ręcznie robione narzędzia i broń oraz ślady obróbki drewna, co jest rzadkim znaleziskiem. Te szczątki ujawniły wcześniej źle rozumiane aspekty życia prehistorycznego.

Na przykład skamieliny odkryte na miejscu pokazują, że ludzie polowali na różne zwierzęta w różnych siedliskach, w tym na łosie i jelenie, powiedział uniwersytet. Sposób zabijania zwierząt i przemieszczania osad pokazuje również, że w cywilizacji istniały pewne rytuały.

Zdobiony róg poin_fitted.jpeg
Zespół odkrył rzadkie ślady obróbki drewna oraz zdobione rogi i narzędzia. Uniwersytet w Manchesterze

Narzędzia i broń myśliwska rzucają również światło na wyjątkowe rytuały, które mogły istnieć w starożytnym społeczeństwie. Niektóre bronie i rogi zostały udekorowane i zdemontowane, zanim zostały umieszczone na brzegu wyspy, co wskazuje, że mogły istnieć zasady dotyczące usuwania szczątków zwierząt i broni używanej do ich zabijania.

„Ludzie często myślą, że prehistoryczni łowcy-zbieracze żyli na skraju śmierci głodowej, przemieszczając się z miejsca na miejsce w niekończącym się poszukiwaniu pożywienia i że dopiero po wprowadzeniu rolnictwa ludzie zaczęli prowadzić bardziej siedzący i stabilny tryb życia” – powiedziała w komunikacie prasowym współdyrektorka projektu University of Chester, Amy Gray.

Numer igły poin_fitted.jpeg
Zespół powiedział, że przedmioty tak stare iw tak dobrym stanie są niezwykle rzadkie. Uniwersytet w Manchesterze

„To nie są ludzie, którzy walczyli o przetrwanie. Byli to ludzie pewni zrozumienia tego krajobrazu oraz zachowania i siedlisk różnych gatunków zwierząt, które tam żyją” – powiedział Gray.

Teraz zespół ma nadzieję, że dalsze analizy i badania w tym miejscu ujawnią więcej informacji na temat prehistorycznego życia, w szczególności relacji starożytnych ludzi ze środowiskiem.

Moira Ritter obejmuje wiadomości na żywo dla McClatchy. Jest absolwentem Georgetown University, gdzie studiował administrację, dziennikarstwo i język niemiecki. Wcześniej powiedział CNN Business.

Leave a Comment