Nowozelandzka Jacinda Ardern, ikona dla wielu, ustępuje ze stanowiska

WELLINGTON, Nowa Zelandia (AP) – premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern stała się światową ikoną przykładem lewicy i nowego stylu przywództwa, powiedział w czwartek, że poda się do dymisji.

Tylko 37, kiedy został lideremArdern była chwalona na całym świecie za to, jak poradziła sobie z najgorszą w historii masową strzelaniną w kraju i wczesnymi stadiami pandemii koronawirusa. Ale spotkał się z rosnącą presją polityczną w kraju i przemocą ze strony niektórych ludzi, których nie doświadczyli poprzedni przywódcy Nowej Zelandii.

Mimo to jego oświadczenie było szokiem dla 5-milionowego kraju.

Walcząc ze łzami, Ardern powiedziała dziennikarzom w Napier, że 7 lutego będzie jej ostatnim dniem jako premier po pięciu i pół roku sprawowania urzędu.

„Wiem, czego wymaga ta praca i wiem, że nie mam czołgu, aby zrobić to sprawiedliwie. To takie proste” – powiedział.

Jego prawodawcy Partii Pracy będą głosować nad nowym liderem w niedzielę.

Ardern stała się inspiracją dla kobiet na całym świecie po tym, jak po raz pierwszy zdobyła najwyższą posadę w 2017 roku. Wydawało się, że zwiastuje nowe pokolenie przywódców – zbliżał się do milenialsów, kręcił płyty jako DJ na pół etatu i nie był żonaty, jak większość polityków.

W 2018 roku Ardern została dopiero drugim wybranym światowym przywódcą, który urodził podczas sprawowania urzędu. Później tego samego roku przyprowadziła swoją małą córeczkę na salę Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Odniósł zwycięstwa dla centrolewicy, podczas gdy prawicowy populizm rósł na całym świecie, przepychając ustawę mającą na celu zerową emisję do 2050 r., nadzorując zakaz broni szturmowej i utrzymując koronawirusa z dala od Nowej Zelandii przez 18 miesięcy. .

Jego podejście do pandemii wywołało gniew prezydenta USA Donalda Trumpa, który odrzucił szalenie przesadzone twierdzenia Trumpa o rozprzestrzenianiu się COVID-19 po tym, jak powiedział, że wybuchła masowa epidemia i „to koniec dla Nowej Zelandii. Wszystko przepadło.”

– Czy to słowo było gniewne? Ardern mówił o komentarzach Trumpa w wywiadzie z The Associated Press w tym czasie.

W marcu 2019 roku Ardern zmierzyła się z jednym ze swoich najciemniejszych dni Historia Nowej Zelandii, kiedy biały suprematysta zaatakował dwa meczety w Christchurch i zabił 51 wiernych podczas piątkowych modlitw. Ardern była powszechnie chwalona za swoją empatię przeciwko ocalałym i szerszej społeczności muzułmańskiej w Nowej Zelandii.

W ciągu kilku tygodni od strzelaniny w meczecie Ardern przystąpił do uchwalenia nowych przepisów zakazujących najbardziej śmiercionośnej broni półautomatycznej. Poniższy schemat wykupu Prowadzony przez policję nalot zniszczył ponad 50 000 dział, w tym wiele karabinów AR-15.

Niecałe dziewięć miesięcy po strzelaninie dotknęła go kolejna tragedia, kiedy 22 turystów i przewodnik zginęli podczas erupcji wulkanu White Island..

Ardern została doceniona na całym świecie za sposób, w jaki jej kraj poradził sobie z pandemią po tym, jak Nowej Zelandii udało się powstrzymać wirusa na swoich granicach o miesiące. Ale był zmuszony się poddać ta strategia zerowej tolerancji w miarę rozprzestrzeniania się bardziej zakaźnych wariantów i powszechnej dostępności szczepionek.

W domu spotkał się z rosnącym gniewem ze strony tych, którzy sprzeciwiali się nakazom i zasadom koronawirusa. Protest przeciwko nakazom szczepień, który rozpoczął się w zeszłym roku na terenie parlamentu, trwał ponad trzy tygodnie i zakończył się rzucaniem kamieniami w funkcjonariuszy policji oraz podpalaniem namiotów i materacy. ponieważ zostali zmuszeni do wyjazdu. W tym roku Ardern odwołała coroczne grillowanie, które organizuje ze względów bezpieczeństwa.

Ardern ogłosiła w zeszłym miesiącu, że zakrojona na szeroką skalę komisja królewska zbada, czy rząd podjął właściwe decyzje dotyczące COVID-19 i jak może lepiej przygotować się na przyszłe pandemie. Raport ma być gotowy w przyszłym roku.

Wielu obserwatorów stwierdziło, że seksizm odegrał rolę w gniewie skierowanym przeciwko Ardern.

„Jego traktowanie przez ostatnie kilka miesięcy było haniebne i zawstydzające” – napisał aktor Sam Neill na Twitterze. „Wszyscy prześladowcy, mizoginiści, obrażeni. Zasługiwał na znacznie więcej. Świetny przywódca”.

Ale Ardern i jej rząd również spotkali się z krytyką, że ma dużo pomysłów, ale brakuje jej wykonania. Zwolennicy obawiali się, że nie przyniesie obiecanych korzyści w postaci zwiększenia podaży mieszkań i zmniejszenia ubóstwa dzieci, podczas gdy przeciwnicy argumentowali, że nie skupia się wystarczająco na przestępczości i borykającej się z problemami gospodarce.

Ardern opisała zmiany klimatyczne jako wielkie wyzwanie swojego pokolenia. Jednak jego polityka spotkała się ze sceptycyzmem i sprzeciwem, w tym ze strony rolników protestujących przeciwko planom opodatkowania bekania krów. i inne emisje gazów cieplarnianych.

Ardern stanął przed trudnymi perspektywami przy urnach wyborczych. Jego centrolewicowa Partia Pracy wygrała reelekcję w 2020 r.ale ostatnie sondaże stawiają jego partię za konserwatywnymi rywalami.

Powiedział, że rola wymaga rezerwy, aby poradzić sobie z nieoczekiwanym.

„Ale nie wyjeżdżam, ponieważ było to trudne. Gdyby tak było, prawdopodobnie byłbym bez pracy przez dwa miesiące” – powiedziała Ardern, kiedy tak nie jest.

Powiedział, że jego kadencja była trudna, ale satysfakcjonująca.

„Wkraczam teraz w szósty rok sprawowania urzędu i daję z siebie absolutnie wszystko na każdy rok” – powiedział.

Premier Australii Anthony Albanese powiedział, że Ardern „pokazał światu, jak przewodzić z rozsądkiem i siłą”.

„Pokazał, że empatia i wgląd to potężne cechy przywódcze” – napisał Albanese na Twitterze. „Jacinda była zaciekłą orędowniczką Nowej Zelandii, inspiracją dla wielu i wspaniałą przyjaciółką dla mnie”.

Premier Kanady Justin Trudeau podziękował na Twitterze Ardern za jej przyjaźń i „empatyczne, współczujące, silne i trwałe przywództwo”.

Ardern wyznaczył niezależny kurs na Nową Zelandię. Próbował zbliżyć się do Chin bardziej dyplomatycznie niż do sąsiedniej Australii, która ostatecznie pokłóciła się z Pekinem. W wywiadzie W rozmowie z AP w zeszłym miesiącu powiedział, że budowanie relacji z małymi krajami na Pacyfiku nie powinno przekładać się na zbliżenie z Chinami.

Lider nowozelandzkiej opozycji Christopher Luxon powiedział, że Ardern była silnym ambasadorem kraju na arenie światowej. Powiedział, że „nic się nie zmieni” dla jego partii i nadal będzie chciał wygrać tegoroczne wybory parlamentarne, aby „uzyskać rząd, który może załatwić sprawy dla mieszkańców Nowej Zelandii”.

Ardern zapowiedziała, że ​​głosowanie odbędzie się 14 października i pozostanie w parlamencie do kwietnia. Ponieważ opuszcza Parlament w ciągu sześciu miesięcy od wyborów, nie ma potrzeby przeprowadzania wyborów specjalnych, aby go zastąpić.

Wicepremier Grant Robertson ogłosił, że nie będzie kandydował na lidera Partii Pracy, otwierając konkurs na stanowisko premiera od lutego do wyborów. Minister edukacji Chris Hipkins jest również jednym z faworytów.

Jeśli żaden kandydat nie uzyska co najmniej dwóch trzecich poparcia, gdy prawodawcy Partii Pracy będą głosować w niedzielę, wyścig o przywództwo trafi do szerszego grona członków partii. Ardern zasugerowała, aby partia wybrała jej następcę, zanim ustąpi.

Ardern powiedziała, że ​​nie miała zbyt wiele czasu na zastanowienie się nad swoją rolą, chociaż zauważyła, że ​​była ona naznaczona kryzysami.

„Jedną rzeczą jest przewodzenie swojemu krajowi w czasie pokoju, a drugą przeprowadzanie go przez kryzys. Jest więcej odpowiedzialności, jest więcej podatności na zranienia wśród ludzi i dlatego myślę, że na wiele sposobów będzie mi to towarzyszyć” – powiedział. „Byłem zaszczycony, że mogłem stanąć po stronie Nowej Zelandii podczas kryzysu, a oni we mnie wierzyli”.

Aya Al-Umari, której brat Hussein zginął w atakach na meczet w Christchurch, na Twitterze wyraziła swoją „najgłębszą wdzięczność” Ardern, mówiąc, że jej współczucie i przywództwo w tym mrocznym dniu „świecą światłem na naszej drodze smutku”.

„Mam mieszane uczucia, jestem zszokowany, smutny, ale naprawdę szczęśliwy z jego powodu” – napisał Al-Umari.

Ardern powiedziała, że ​​nie ma żadnych planów na najbliższy czas po odejściu ze stanowiska, poza zobowiązaniami rodzinnymi z córką Neve i jej narzeczonym Clarke’em Gayfordem po tym, jak wybuch wirusa zniweczył ich wcześniejsze plany ślubne.

„A więc Nevele, mama nie może się doczekać, kiedy zaczniesz szkołę w tym roku” – powiedziała Ardern. „A Clarke i ja w końcu się pobieramy”.

___

Reporter Associated Press Rod McGuirk z Canberry w Australii przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment