Nowozelandzki minister edukacji Chris Hipkins zastąpi Jacindę Ardern na stanowisku premieraCNN

Nowozelandzki minister edukacji Chris Hipkins zastąpi Jacindę Ardern na stanowisku premiera po tym, jak złożyła ona szokującą rezygnację na początku tego tygodnia.

Hipkins był jedynym kandydatem wysuniętym na przywódcę rządzącej Partii Pracy, podała partia w oświadczeniu w sobotę rano.

„Klub Partii Pracy spotka się o godzinie 13:00 w niedzielę, aby potwierdzić nominację i potwierdzić Chrisa Hipkinsa jako lidera” – powiedział w oświadczeniu Labor Whip Duncan Webb.

Nowej Zelandii następne wybory powszechne odbędzie się 14 października o godz.

Ardern powiedziała w czwartek, że odstąpi od wyboru nowego lidera, mówiąc, że nie wierzy, że ma siłę, by zostać ponownie wybrana w październikowych sondażach.

Przemawiając na konferencji prasowej w tamtym czasie, Ardern powiedziała, że ​​jej kadencja zakończy się 7 lutego, kiedy spodziewa się zaprzysiężenia nowego premiera Partii Pracy – chociaż „w zależności od procesu może to nastąpić wcześniej”.

Hipkins wcześniej nadzorował zarządzanie pandemią w Nowej Zelandii Minister odpowiedzi na Covid-19 w gabinecie Arderna.

Według jego oficjalnego profilu Hipkinsa wszedł do rządu najpierw jako starszy doradca dwóch ministrów edukacji, a później w gabinecie ówczesnej premier Helen Clark.

Wszedł do parlamentu w 2008 roku, a na początku 2013 roku został rzecznikiem oświaty.

Leave a Comment