Od października na granicach aresztowano 38 osób z list obserwacyjnych terrorystów

Agenci Straży Granicznej zatrzymali ponad trzy tuziny osób z federalnej listy obserwacyjnej terroryzmu na granicy amerykańsko-meksykańskiej w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 r. – po zatrzymaniu rekordowej liczby osób podejrzanych o terroryzm w ciągu 12 miesięcy kończących się 30 września ubiegłego roku.

Według US Customs and Border Protection Od 1 października 38 osób zidentyfikowanych jako znani terroryści, podejrzani o terroryzm lub współpracownicy obu zostało zatrzymanych, gdy próbowali wjechać do Stanów Zjednoczonych między oficjalnymi punktami wjazdu.

W roku podatkowym 2022 CBP zatrzymało 98 osób znajdujących się na liście obserwacyjnej terroryzmu, które próbowały nielegalnie wjechać do Stanów Zjednoczonych. Liczba ta osiągnie 150 w roku podatkowym 2023.

Według FBI lista obserwacyjna powstała po atakach z 11 września 2001 roku jako federalna baza danych znanych terrorystów, którzy nie są obywatelami USA. Od tego czasu rozszerzył się, obejmując podejrzanych o terroryzm i ich znanych wspólników.


W 2022 r. straż graniczna napotkała na południowej granicy 2,2 mln osób.
AFP za pośrednictwem Getty Images

Między 1 października 2016 r. a 30 września 2020 r. aresztowano tylko 11 osób znajdujących się na liście obserwacyjnej terrorystów, którzy próbowali przedostać się do Stanów Zjednoczonych z Meksyku.

W roku podatkowym 2021 miało miejsce 15 aresztowań związanych z listą obserwacyjną terrorystów, ale liczba ta wzrosła do 98 od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r.

Dramatycznie wzrasta liczba przekraczania granic przez znanych lub podejrzewanych terrorystów ponieważ nielegalna imigracja nadal eksploduje w USA pod rządami prezydenta Bidena.

Najnowsze dane CBP pokazują, że w grudniu doszło do 251 487 spotkań na granicy, po raz pierwszy liczba ta przekroczyła 250 000.

W liczbach tych nie uwzględniono również tzw. ucieczek – osób wypatrzonych przez straż graniczną lub widzianych kamerą, ale nie zatrzymanych po przekroczeniu granicy.

źródła poinformowały Fox News Digital Od weekendu CBP śledziło około 1,2 miliona „tras przesyłek” od inauguracji Bidena, z czego połowa tylko w 2022 roku. Nie jest jasne, czy któryś z „uciekinierów” znajdował się na liście obserwacyjnej terrorystów.


Prezydent USA Joe Biden (z lewej) rozmawia z członkiem amerykańskiej straży granicznej, gdy idą wzdłuż płotu granicznego między USA a Meksykiem, 8 stycznia w El Paso w Teksasie.
Na początku stycznia prezydent Biden po raz pierwszy od objęcia urzędu udał się na południową granicę Teksasu.
AFP za pośrednictwem Getty Images

W roku kalendarzowym 2022 władze napotkały 2,2 miliona ludzi na południowej granicy – ​​ponad czterokrotnie więcej niż liczba osób, które przybyły na granicę USA w 2020 roku.

Biden spotkał się z rosnącą presją ze strony swoich krytyków z prawicy, a nawet niektórych z jego własnej partii, aby poradzić sobie z eskalacją kryzysu granicznego.

Na początku stycznia br. prezydent odwiedził południową granicę w Teksasie po raz pierwszy odkąd został prezydentem.

Zmęczeni funkcjonariusze Straży Granicznej odrzucili krótką podróż Bidena jako zbyt małą i zbyt późną.

Republikański gubernator Teksasu Greg Abbott, który wysłał autobusy pełne migrantów do liberalnych bastionów, takich jak Nowy Jork i Waszyngton, aby wywrzeć presję na demokratycznych przywódców, dostarczył prezydentowi list, w którym ostro skrytykował jego politykę ochrony granic.

Leave a Comment