ONZ odnotowuje pogarszającą się sytuację na Haiti

W ciągu ostatnich trzech miesięcy Haiti doświadczyło najgorszej od dziesięcioleci przemocy związanej z gangami, co miało wpływ funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwościutrudniają rządowi, kwestionują wysiłki ONZ na rzecz zwalczania nielegalnego handlu i uniemożliwiają dzieciom chodzenie do szkoły, powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres w swoim najnowszym raporcie na temat pogarszającej się sytuacji.

Nawet dzielnice w stolicy, niegdyś uważane za stosunkowo bezpieczne, teraz padły ofiarą zacieśniającego się uścisku walczących gangów. Zaledwie w zeszłym tygodniu mieszkańcy Petionville zostali uwięzieni w swoich domach po zasadzce gangów na wschodzie, w wyniku której zginęło trzech policjantów, jeden zaginął, a czwarty został ranny, ponieważ gwałtowny wzrost porwań na południowym krańcu sprawił, że ludzie bali się wychodzić.

Trzymiesięczna aktualizacja Guterresa dotycząca sytuacji na Haiti pokazuje pogarszającą się sytuację. Ambasador Brazylii przy ONZ Ronaldo Costa Filho powiedział we wtorek członkom Rady Bezpieczeństwa: „Obecny impas polityczny oraz kryzys humanitarny i kryzys bezpieczeństwa wzajemnie się wzmacniają”.

„Niewielki postęp został dokonany w sytuacji bezpieczeństwa Haiti” – powiedział. „Sprawa pozostaje tak samo złożona i niepokojąca jak zawsze. Gangi nadal kontrolują i paraliżują znaczną część Port-au-Prince, znacznie zaostrzając tragiczny i wielowymiarowy kryzys, w którym pogrążony jest kraj.

Podczas wtorkowej aktualizacji sytuacji na Haiti dyplomaci nadal wzywali do zakończenia impasu i „bardziej otwartego dialogu”, jednocześnie opowiadając się za nowym, ale kontrowersyjnym porozumieniem politycznym podpisanym 21 grudnia 2021 r., jako „krokiem naprzód”. wybory.

jednakże, Reprezentant Albanii nie przebierał w słowachktóry mówi, że budowanie demokracji wymaga zaangażowania obywateli, silnych instytucji, legitymacji i ciągłego dialogu politycznego – czego obecnie brakuje na Haiti.

„W środku tak ostrego kryzysu Haiti nie może sobie pozwolić na nieodpowiedzialną klasę polityczną, która nadal przedkłada swoje własne wąskie interesy nad dobro publiczne” – powiedział ambasador Ferit Hoxha. „Haiti potrzebuje odpowiedzialnego dialogu politycznego, jedności celu i uczciwego zaangażowania, a nie kakofonii niezgody, gdy kraj płonie. Poza tym jedyną działającą koalicją w kraju są gangi.

Sekretarz Generalny potwierdził to w swoim raporcie kalendarz wyborczy pozostaje niepewny, pomimo obietnicy tymczasowego premiera Ariela Henry’ego, że do lutego 2024 r. powstanie nowy wybrany rząd.

Guterres zauważył, że pomimo wysiłków rządu tymczasowego i Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby zapobiec pogłębianiu się kryzysu i rozwiązać szereg problemów, w tym trwającą epidemię cholery, ich pracę utrudnia pogarszająca się przemoc gangów i porwania. Oba wzrosły czwarty rok z rzędu, jak powiedziała Radzie jego specjalna przedstawicielka na Haiti Helen La Lime w swoim przemówieniu otwierającym.

Obaj zauważyli, że trzy wydarzenia ukształtowały krajobraz polityczny Haiti w ciągu ostatnich trzech miesięcy: nałożenie sankcji ONZ w celu wdrożenia zakazu podróżowania, zamrożenie aktywów i ukierunkowane embargo na broń wobec osób powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z grupami zbrojnymi i sieciami przestępczymi; ustanowienie Dwustronne sankcje USA i Kanady przeciwko kilku głośnym osobistościom z Haiti, w tym byłemu prezydentowi, dwóm byłym premierom i dwóm członkom obecnego rządu; oraz prośba rządu Haiti i Sekretarza Generalnego o wysłanie międzynarodowych wyspecjalizowanych sił zbrojnych do pomocy policji haitańskiej.

Bezpośrednie rozmowy na początku października między Henrym a wybitnym członkiem Komisji ds. Rozwiązywania Kryzysów na Haiti, znanej również jako porozumienie z Montany, „ostatecznie nie przyniosły żadnych namacalnych postępów” – czytamy w raporcie Guterresa. Jednak nowe konsultacje między rządem a innymi członkami społeczeństwa obywatelskiego i środowiskiem biznesowym zaowocowały dokumentem, krajowego konsensusu w sprawie transformacji sprzyjającej włączeniu społecznemu i przejrzystych wyborów.

Chociaż dokument został podpisany przez niektóre frakcje, pozostaje przedmiotem krytyki, a niektóre frakcje twierdzą, że jest nieważny i ma na celu wzmocnienie niewielkiej potęgi Henry’ego.

We wtorek Stany Zjednoczone uznały umowę za „główne osiągnięcie”, nie powołując się na przeszkody, z jakimi boryka się rząd, aby uczynić ją znośną dla wszystkich.

„Przyjęcie porozumienia z 21 grudnia jest dla Haitańczyków szansą na powrót do przywracania stabilności i poprawy rządów w ich kraju” – powiedział Robert Wood, zastępca przedstawiciela USA w misji ONZ. „Ważne jest, aby porozumienie polityczne i jego wdrażanie obejmowały wszystkich, a my cenimy rolę społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego w zbliżeniu różnych stron”.

W osobnym oświadczeniu 15-osobowa społeczność karaibska, znana jako Caricom, wezwała wszystkich interesariuszy z Haiti do spotkania się w celu osiągnięcia konsensusu.

„Społeczność pozostaje gotowa i chętna do pomocy w osiągnięciu tego celu iw związku z tym w ostatnich tygodniach zainteresowane strony z Haiti wyraziły chęć udziału w spotkaniu w kraju CARICOM” – poinformowała grupa regionalna.

Okres sprawozdawczy Sekretarza Generalnego ONZ upłynął również pod znakiem oblężenia głównego terminalu paliwowego kraju, Varreux, co pogłębiło kryzys humanitarny w tym kraju i wezwało specjalne siły międzynarodowe do pomocy haitańskiej policji. Zdaniem Guterresa taka siła jest jednak potrzebna koniec dwumiesięcznego oblężenia przez gang.

Na przykład National Port Authority i inne porty komercyjne „są pod ciągłymi atakami gangów”.

„Transport drogowy pozostaje zagrożony, ponieważ kontenery i towary są regularnie porywane i kradzione” – czytamy w raporcie. „Policja kontynuowała walkę, utrzymując patrole wokół portów, podczas gdy gangi utrzymywały kontrolę nad większością głównych szlaków komunikacyjnych łączących Port-au-Prince z departamentami północnym i południowym”.

Opóźniła również realizację działań ONZ mających na celu pomoc władzom Haiti w walce z nielegalnym handlem za pośrednictwem programu zarządzania granicami prowadzonego przez Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości.

„Ważne jest, aby główne drogi i główne obiekty pozostały niezakłócone, aby kraj mógł funkcjonować i chronić mieszkańców Haiti, aby mogli oni bezpiecznie prowadzić swoje codzienne życie” – powiedział Guterres, ponawiając apel o pomoc sił międzynarodowych. Haitańska Policja Narodowa.

W ubiegłym roku zgłoszono łącznie 2183 morderstw, czyli o 35,2% więcej niż w 2021 roku. Większość, prawie 82%, miała miejsce w Zachodnim Departamencie Regionalnym, który obejmuje obszar metropolitalny Port-au-Prince, gdzie pod koniec ubiegłego roku wśród ofiar byli były kandydat na prezydenta Eric Jean Baptiste i dyrektor Narodowej Akademii Policyjnej Harington Riguad. .

Liczba porwań również wzrosła o 104,7%, zgłoszono 1359 ofiar. Ponad dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku, czyli średnio około czterech napadów dziennie – i nie widać oznak spowolnienia.

„Pomimo ich zdecydowanych wysiłków na rzecz ograniczenia przestępczości i walki z gangami, przeciążone, niedofinansowane i niedofinansowane siły policyjne nie były w stanie powstrzymać alarmującego wzrostu przemocy ze strony gangów” – powiedział Guterres w swoim raporcie.

Haitańczykom przypomniano o ograniczeniach, kiedy członkowie rady spotkali się w Nowym Jorku. Gdy dyplomaci wyrazili swoje zaniepokojenie „mrożącą krew w żyłach” rzeczywistością, kilka haitańskich grup medialnych poinformowało, że lokalny historyk i były urzędnik państwowy Pierre Buteau został porwany ze swojego domu wczesnym rankiem we wtorek.

Guterres zauważył, że przemoc związana z gangami nadal szkodzi społeczeństwu, w tym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, wpływając między innymi na wysiłki mające na celu rozwiązanie problemu wysokiego wskaźnika długoterminowego tymczasowego aresztowania.

Główny gmach sądu w kraju, Sąd Pierwszej Instancji w Port-au-Prince, który został zaatakowany przez gangi w połowie czerwca, pod koniec roku nadal nie był pod kontrolą władz Haiti, poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Inny obiekt, Sąd Pierwszej Instancji w Croix-des-Bouquets, który również został zaatakowany i podpalony przez członków gangu, tymczasowo mieści się w kilku budynkach rządowych w sąsiednim mieście Tabarre.

ONZ stwierdziło, że gangi nadal stosują przemoc seksualną jako broń do terroryzowania, karania i poniżania lokalnej ludności. Ich ostatecznym celem jest rozszerzenie kontroli.

Co najmniej 40 kobiet zostało zgwałconych przez ciężko uzbrojonych członków gangu podczas starć gangów w Croix-des-Bouquets w październiku.

„Kobiety były celowo celem ataków, ponieważ mieszkały na obszarze kontrolowanym przez rywalizujący gang. Kobiety i dziewczęta nadal były gwałcone podczas podróży po drogach kontrolowanych przez gangi” – poinformowało ONZ.

Ta przemoc gangów rozprzestrzeniła się na inne obszary. Przekazy pieniężne prawdopodobnie spadną, ponieważ ludzie uciekli z kraju, koszty utrzymania wzrosły, ponieważ towary nie mogą przedostać się przez zatkane drogi, a wiele dzieci nadal nie może uczęszczać do szkoły z powodu przemocy w ich społecznościach.

„Sytuacja pozostaje poważna” – powiedział Guterres.

Sekretarz Generalny zauważył, że średni koszt koszyka żywnościowego populacji składającego się ze zwykłych artykułów żywnościowych (np. ryżu i fasoli) wzrósł do prawie 63%, co doprowadziło do wzrostu uczucia głodu u prawie połowy estońskiej populacji . blisko 12 mln.

„Nieprzewidywalna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa utrudnia działalność rolniczą, utrudnia zaopatrzenie rynków i bieżące inwestycje, zwłaszcza w drobny handel, który jest głównym źródłem dochodu dla dużej części populacji” – powiedział. „Środki utrzymania ludzi kurczą się, a partnerzy humanitarni napotykają ogromne trudności w dostępie do najbardziej narażonych populacji”.

Liczba osób objętych stanem wyjątkowym, czyli dotkliwym głodem, wzrosła o ponad 35,5%, przy czym 1 na 20 mieszkańców Cité Soleil w Port-au-Prince żyje w warunkach przypominających głód. Tendencje te prawdopodobnie się utrzymają, jeśli poziom pomocy humanitarnej nie wzrośnie, powiedział Sekretarz Generalny, zauważając, że kryzys głodowy jest obecnie potęgowany przez rozszerzającą się epidemię cholery.

Sekretarz generalny powiedział, że ONZ oraz międzynarodowi i krajowi partnerzy humanitarni mają coraz większe trudności z dotarciem do beneficjentów w całym kraju w celu zapewnienia wody, żywności i opieki zdrowotnej, ponieważ główne drogi pozostają zablokowane przez gangi. Na przykład od czerwca 2021 r. gangi zablokowały drogę krajową nr 2, która łączy stolicę z południowym półwyspem, który wraca do zdrowia po trzęsieniu ziemi, które odcięło co najmniej 3 miliony ludzi od gospodarczego centrum kraju, Port-au-Prince.

„Blokada podważa swobodę przemieszczania się, dodatkowo napędza inflację i zagraża środkom do życia. Ostatnio także północne departamenty są coraz bardziej oddzielone od stolicy” – napisał Guterres.

Utrudniło to dostarczanie paliwa do regionów. Na przykład wzdłuż autostrady, która łączy Ouanaminthe na północnym wschodzie z Cap-Haïtien na północy, przydrożne paliwo jest sprzedawane tylko na galony, jeśli w ogóle jest dostępne. Miasto Cap-Haïtien, które właśnie gościło duży międzynarodowy festiwal jazzowy wyprowadził się ze stolicy z powodu przemocy, od ponad roku panuje całkowity brak prądu – powiedzieli mieszkańcy.

„Podczas trwającej epidemii cholery niedobory paliwa dodatkowo utrudniły dostęp do usług zdrowotnych z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się oraz wpływu wahań dostaw wody i energii elektrycznej na funkcjonowanie placówek medycznych” – czytamy w raporcie ONZ.

W raporcie wyjaśniono, że walki o wpływy między silnie uzbrojonymi gangami nie są powszechne, ale mają wpływ na sytuację w zakresie praw człowieka, szczególnie w obszarze metropolitalnym Port-au-Prince oraz w departamentach Artibonite i Northern.

„Gangi coraz częściej atakują lokalnych mieszkańców, zabijając, okaleczając i dopuszczając się aktów przemocy seksualnej w skoordynowanych atakach zbrojnych, aby rozszerzyć swoją kontrolę terytorialną”.

Ta historia została pierwotnie opublikowana 24 stycznia 2023 09:41.

Jacqueline Charles od ponad dekady donosi o Haiti i anglojęzycznych Karaibach dla Miami Herald. Finalistka nagrody Pulitzera za relacje z trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 roku, otrzymała w 2018 roku nagrodę Maria Moors Cabot, najbardziej prestiżową nagrodę za relacje z obu Ameryk.

Leave a Comment