ONZ wysadza gigantów naftowych i gazowych za ignorowanie ich własnej nauki o klimacie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że bez dalszych działań ludzkość jest na dobrej drodze do globalnego wzrostu temperatury o 2,8 stopnia Celsjusza.

Seana Gallupa | Wiadomości Getty Images | Getty Images

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił w środę gigantów paliw kopalnych za ignorowanie ich własnej nauki o klimacie, oskarżając przemysł naftowy i gazowy o dążenie do rozszerzenia produkcji, mimo że wiedzieli „absolutnie”, że ich model biznesowy jest niezgodny z przetrwaniem człowieka.

„Niektórzy w Big Oil rozpowszechniali wielkie kłamstwo” – powiedział Guterres w specjalnym przemówieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. „I podobnie jak przemysł tytoniowy, osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

Wkrótce pojawią się jego komentarze po studiach wykazały Jak Exxon Mobiljedna z największych na świecie firm naftowych, dokładnie przewidziała globalne ocieplenie już w latach 70., ale potem przez dziesięciolecia publicznie zaprzeczała swoim badaniom.

badanie, został opublikowany w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Science, powiedział, że prywatne prognozy Exxon dotyczące globalnego wzrostu temperatury były często dokładniejsze niż czołowi światowi naukowcy NASA. Exxon jest od zawsze odrzucił zarzuty.

Poprzednie badania wykazały, że Exxon był świadomy niebezpieczeństw związanych z globalnym ociepleniem od późnych lat 70., podczas gdy inne organizacje przemysłu naftowego wiedziały o ryzyku związanym ze spalaniem paliw kopalnych co najmniej od lat 50.

Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz, jest główną przyczyną katastrofy klimatycznej.

„Każdy tydzień przynosi nową historię horroru klimatycznego” – powiedział Guterres, ostrzegając, że zobowiązanie do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej „poszło z dymem”. Ten próg temperatury jest ustawionym celem aspiracji przełomowe porozumienie paryskie z 2015 r.

Uważa się to za kluczowe, ponieważ powyżej tego poziomu bardziej prawdopodobne stają się tzw. punkty krytyczne. Są to progi, przy których niewielkie zmiany mogą prowadzić do dramatycznych zmian w systemie podtrzymywania życia na całej Ziemi.

Guterres powiedział, że bez dalszych działań ludzkość jest na dobrej drodze do globalnego wzrostu temperatury o 2,8 stopnia Celsjusza.

„Konsekwencje będą katastrofalne. Wiele części naszej planety stanie się niezdatne do zamieszkania. Dla wielu będzie to wyrok śmierci” – powiedział.

„Ale to nie jest niespodzianka” – powiedział Guterres. „Nauka była jasna od dziesięcioleci. Nie mówię tylko o naukowcach ONZ. Mówię nawet o naukowcach zajmujących się paliwami kopalnymi”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał niedawno coś, co określił jako „masową machinę public relations zbierającą miliardy w celu ochrony przemysłu paliw kopalnych przed kontrolą”.

Seana Gallupa | Wiadomości Getty Images | Getty Images

Odnosząc się do badania opublikowanego w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Science, Guterres powiedział: „Podobnie jak przemysł tytoniowy, kierowali się własną nauką”.

„Dzisiaj producenci paliw kopalnych i ich sponsorzy wciąż ścigają się, aby zwiększyć produkcję, doskonale wiedząc, że ten model biznesowy jest sprzeczny z przetrwaniem człowieka” – kontynuował.

„Teraz to szaleństwo należy do science fiction, ale wiemy, że upadek ekosystemu to zimny, twardy fakt naukowy”.

Czołowi naukowcy zajmujący się klimatem na świecie ostrzeżony w ubiegłym roku walka o utrzymanie wzrostu temperatury na świecie poniżej 1,5 stopnia Celsjusza wkroczyła na terytorium „teraz albo nigdy”. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ potwierdził swoje wezwanie do znacznego ograniczenia zużycia paliw kopalnych w celu ograniczenia globalnego ocieplenia.

Leave a Comment