Organizacje pozarządowe kontynuują niektóre operacje w Afganistanie z pracownicami | Wiadomości o talibach

Wiele organizacji pomocowych wznowiło niektóre operacje w Afganistanie po otrzymaniu od władz talibskich zapewnień, że kobiety mogą pracować w takich dziedzinach, jak opieka zdrowotna, pomimo ograniczeń nałożonych w zeszłym miesiącu, zakazujących pracy kobiet w organizacjach pozarządowych (NGO).

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC), Save the Children i CARE ogłosiły w tym tygodniu, że ponownie uruchamiają niektóre programy, głównie w zakresie zdrowia i żywienia.

Administracja talibów w zeszłym miesiącu nakazała lokalnym i zagranicznym organizacjom pomocowym zaprzestanie zezwalania kobietom na pracę do odwołania. Stwierdzono, że potępione na całym świecie posunięcie było uzasadnione, ponieważ niektóre kobiety nie zastosowały się do interpretacji islamskiego ubioru przez talibów.

Wiele organizacji pozarządowych zareagowało zawieszeniem swojej działalności, twierdząc, że potrzebują kobiet, aby dotrzeć do kobiet w konserwatywnym kraju.

„W zeszłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że pracownicy służby zdrowia i osoby pracujące na stanowiskach pomocniczych w biurze mogą kontynuować pracę. Opierając się na tej jasności, IRC ponownie uruchomiło usługi zdrowotne i żywieniowe za pośrednictwem naszych statycznych i mobilnych zespołów zdrowotnych w czterech prowincjach” – powiedziała rzeczniczka IRC, Nancy Dent.

Rzecznik afgańskiego Ministerstwa Zdrowia Publicznego powiedział agencji informacyjnej Reuters, że nie zawiesili żadnych działań związanych ze zdrowiem.

„Z powodu nieporozumienia wstrzymali świadczenie usług zdrowotnych, a teraz wznowili je” – powiedział Reuterowi.

Save the Children powiedział, że wznowił niewielką liczbę swoich działań w zakresie zdrowia, żywienia i niektórych programów edukacyjnych, w których otrzymał jasne instrukcje od władz, że pracownice mogą bezpiecznie działać, ale ostrzegł, że ich działalność będzie ograniczona.

„Otrzymaliśmy jasne i wiarygodne zapewnienie od odpowiednich władz, że nasze kobiety są bezpieczne i mogą pracować bez przeszkód” – napisano w oświadczeniu organizacji Save the Children. „Jednakże przy nadal obowiązującym ogólnym zakazie nasze inne działania, w przypadku których nie mamy wiarygodnej pewności, że nasze koleżanki będą mogły pracować, pozostaną wstrzymane”.

„Działania, nad którymi pracujemy, aby wznowić, zapewniają istotną pomoc, ale te działania to tylko wierzchołek góry lodowej” – powiedziała rzeczniczka organizacji Save the Children, Samantha Halyk.

Setki organizacji pozarządowych przyczyniły się do jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, w wyniku którego połowa z 38 milionów ludzi w Afganistanie jest głodna, a trzem milionom dzieci grozi niedożywienie.

Na kilku spotkaniach na wysokim szczeblu społeczność międzynarodowa wezwała rząd do cofnięcia zakazu kobiet w sektorze pomocy, co ma mieć poważne konsekwencje dla napływu pomocy do kraju.

Abdul Rahman Habib, rzecznik Ministerstwa Gospodarki, które wydało zakaz, powiedział agencji AFP, że dopuszczenie kobiet do pracy w służbie zdrowia jest „koniecznością naszego społeczeństwa”.

„Potrzebujemy ich, aby wspierać niedożywione dzieci i inne kobiety, które potrzebują opieki zdrowotnej. Oni [women staff] pracować zgodnie z naszymi wartościami religijnymi i kulturowymi.

Delegacja ONZ w Kabulu

Tymczasem najwyższa rangą delegacja ONZ, która odwiedziła Afganistan od czasu przejęcia władzy przez talibów, przebywa w Kabulu.

Podsekretarz generalny Amina Jane Mohammed, najwyższa rangą kobieta w ONZ, prowadzi rozmowy z wysokimi przedstawicielami rządu.

„Delegacja przybywa po serii spotkań, które obejmują nie tylko spotkanie z grupami afgańskich kobiet w Turcji i Pakistanie, ale także po spotkaniu z delegacjami wysokiego szczebla z Organizacji Konferencji Islamskiej, Banku Islamskiego i innych regionalnych urzędników zajmujących się Afganistanem” – powiedziała Kristen Saloomey z Al Jazeera.

„Warto również zauważyć, że podjęto pryncypialną decyzję o zorganizowaniu w marcu międzynarodowej konferencji na temat praw kobiet i dziewcząt przy pełnym wsparciu społeczności międzynarodowej i Organizacji Narodów Zjednoczonych” – dodał, przemawiając w siedzibie ONZ. Nowy Jork.

„To wyraźnie kampania pod wysokim ciśnieniem, mająca na celu przywrócenie praw kobiet i dziewcząt w Afganistanie”.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Kataru powiedział, że ostatnie działania talibów były „bardzo rozczarowujące”, ale Doha nadal będzie działać jako jedyny sposób na osiągnięcie zmian w terenie.

Szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani powiedział, że Doha konsultuje się również z innymi krajami muzułmańskimi, aby rozpocząć dialog z talibskimi urzędnikami w Kandaharze i chociaż „nie byłoby to łatwe zadanie”, ważne jest, aby próbować.

Pogorszenie sytuacji

Dwóch urzędników ds. pomocy powiedziało, że trwają negocjacje z władzami, aby zezwolić kobietom na pracę w innych sektorach, w tym w edukacji, wodzie, kanalizacji i dystrybucji żywności.

„Mamy nadzieję, że wkrótce pojawią się nowe wytyczne” – powiedział przedstawiciel zagranicznej organizacji pozarządowej, który poprosił o zachowanie anonimowości.

Władze mogą „selektywnie otwierać” inne sektory dla kobiet, powiedział inny pracownik organizacji humanitarnej, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Oczekuje się, że zapytają organizacje pozarządowe, do których działów ich organizacji i obszarów pracy potrzebują pracownic, a pozwolenia mogą zostać wydane” – powiedział.

Pracownice są niezbędne do wspierania operacji w Afganistanie, zwłaszcza w identyfikowaniu innych kobiet w potrzebie.

„Od początku zimy nasza sytuacja jest gorsza. Od czterech dni nic nie jedliśmy” – powiedziała Parveen, matka ośmiorga dzieci, stojąc w kolejce po pomoc żywnościową w Kabulu.

Powiedziała, że ​​woli otrzymywać pomoc od kobiet niż mężczyzn.

„Nie mogę powiedzieć mężczyźnie, żeby mi najpierw pomógł, bo mam małe dziecko albo jestem chora” – powiedziała 38-letnia Parveen. „Kobiecie można powiedzieć wszystko”.

Zakaz był jednym z dwóch szeroko zakrojonych nakazów wydanych w krótkim odstępie czasu w zeszłym miesiącu, po tym, jak władze po raz pierwszy zakazały kobietom dostępu do edukacji uniwersyteckiej.

Od czasu powrotu talibów do władzy w sierpniu 2021 r. nałożyli na afgańskie kobiety szereg ograniczeń, wykluczając je z życia publicznego.

Edukacja w szkołach średnich jest już zakazana dla dziewcząt, a wiele kobiet straciło posady rządowe.

Kobiety mają również zakaz chodzenia do parków, siłowni i łaźni publicznych.

Leave a Comment