Owady w menu, ponieważ UE zatwierdziła dwa do spożycia przez ludzi – DW – 24.01.2023

Larwy mniejszych mączników młynarek – rodzaju błyszczącego czarnego chrząszcza – oraz świerszcze domowe są trzecim i czwartym owadem sprzedawanym jako pokarm dla ludzi w Unii Europejskiej. Na rozpatrzenie czeka kolejnych osiem wniosków.

We wtorek UE dała zielone światło na sprzedaż larw w proszku, mrożonkach, pastach i suszu. Chipsy mogą być sprzedawane jako częściowo odtłuszczony proszek.

Dla wielu Europejczyków pomysł zjedzenia jakiejkolwiek formy wijącego się lub pełzającego stworzenia nie jest zbyt pociągający. Ale owady, już przysmak w najlepszych restauracjach na całym świecie, są powszechnym i zdrowym elementem diety w krajach od Meksyku po Tajlandię. Przyciągnęły również uwagę naukowców i firm, które chcą oczyścić rolnictwo i wyżywić rosnącą populację planety.

W Azji, Afryce i Ameryce Południowej owady są spożywane częściej niż w Europie i Ameryce PółnocnejObraz: obrazy AFLO/imago

Ograniczenie odpadów mięsnych to „ogromne wyzwanie”

Większość ocieplających planetę zanieczyszczeń pochodzących z żywności, które odpowiadają za około jedną czwartą globalnego ocieplenia, pochodzi z mięsa i produktów mlecznych. Krowy i owce bekają metanem, silnym, ale krótkotrwałym gazem cieplarnianym, a rolnicy wycinają lasy, aby zrobić miejsce na pastwiska i uprawiać soję, z której trzy czwarte jest przeznaczone na paszę dla zwierząt gospodarskich.

Jeśli smażone świerszcze i sałatki z mącznika zastąpią niektóre steki i hamburgery, mogą odegrać niewielką rolę w powstrzymaniu wymierania gatunków i ograniczeniu zmian klimatu.

„To ogromne wyzwanie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty pochodzenia zwierzęcego” – powiedział Tim Searchinger, dyrektor techniczny programu żywnościowego w World Resources Institute, amerykańskiej organizacji zajmującej się badaniami środowiskowymi. „Musimy szukać prawie każdego rozwiązania”.

Dojenie krów w obrotowej dojarni
Przemysł mięsny i mleczarski jest odpowiedzialny za większość zanieczyszczeń gazami cieplarnianymi pochodzącymi z żywnościZdjęcie: Mark Baker/AP/Image Association

„Nikt nie zmusza cię do jedzenia owadów”

Decyzja Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu dwóch nowych owadów jako żywności nie wydaje się być częścią dążenia do zmiany diety, mimo że spożycie owadów „wnosi pozytywny wkład w środowisko, zdrowie i źródła utrzymania”.

Zamiast tego nowe zasady wyjaśniają, że larwy mniejszych mączników młynarek i świerszczy domowych są bezpieczne dla osób bez alergii. Zdecydowali również, że zawierająca je żywność musi być etykietowana.

„Nikt nie zmusza cię do jedzenia owadów” – napisała Komisja Europejska w tweecie z zeszłego tygodnia.

Mimo to ruch ten może przyspieszyć przejście na diety, które są mniej destrukcyjne dla środowiska. Na przykład w Niemczech około połowa populacji planuje jeść mniej mięsa, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych ludzie jedzą więcej mięsa, ale zamieniają wołowinę na mięso mniej zanieczyszczające środowisko, takie jak kurczak. Białko owadów może być tanią alternatywą – zwłaszcza w przetworzonej żywności.

35-60% suchej masy owadów to białko. Dolna granica zakresu jest wyższa niż w przypadku większości roślinnych źródeł białka, a górna granica jest wyższa niż w przypadku mięsa i jaj. Owady są lepsze niż zwierzęta gospodarskie w przekształcaniu kalorii w paszy w kalorie dla ich organizmu. Szybko się rozmnażają i szybko przybierają na wadze.

Ukąszenia jadalnych owadów

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ zmianę na przeglądarkę internetową obsługuje wideo HTML5

Niewiele badań podjęło próbę określenia szkód środowiskowych powodowanych przez jedzące owady. Ocena cyklu życia opublikowana w 2021 roku wykazała, że ​​białko uzyskane z mącznika żółtego zużywa o 70% mniej ziemi i pompuje do atmosfery o 23% mniej gazów cieplarnianych niż uzyskanie takiej samej ilości białka z kurczaka brojlera.

Wcześniejsze badania wykazały również, że owady są lepsze dla środowiska niż mięso, ale gorsze niż rośliny.

Wstręt wciąż jest „największą przeszkodą”

Jednak przekonanie ludzi w UE i USA do jedzenia większej ilości owadów może być trudne.

Trzy czwarte europejskich konsumentów nie chce wymieniać mięsa na owady, a kolejne 13% nie ma pewności. raport 2020 Od Europejskiej Organizacji Konsumentów, grupy patronackiej częściowo finansowanej przez UE. W Niemczech 80% ludzi twierdzi, że nienawidzi myśli o jedzeniu owadów. raport z 2022 r Z niemieckiej agencji ochrony środowiska UBA.

„Wstręt jest uważany za największą przeszkodę we wprowadzaniu owadów na zachodni rynek żywności” – napisali autorzy.

Chociaż zachodnie diety obejmują inne pokarmy związane z rozkładem, takie jak spleśniały ser i grzyby, badania nad tym, czy można pokonać te bariery, są wciąż w powijakach.

A Badanie Badanie opublikowane w grudniu wykazało, że ludzie chętniej jedli owady, gdy mówiono im o korzyściach dla środowiska.

Osobno Badanie w 2020 roku pokazały, że normy społeczne zmieniły otwartość ludzi na jedzenie szarańczy.

„Ponieważ ludzie są gatunkiem szczególnie społecznym, wzmocnienie natury społecznej może okazać się szczególnie korzystne” – napisali autorzy.

Pasza dla owadów jako alternatywa dla zboża dla zwierząt gospodarskich

Bardziej prawdopodobną rolą białka owadów może być karmienie nim zwierząt gospodarskich. Pominęłoby to normy kulturowe, które uniemożliwiają niektórym ludziom jedzenie owadów. Gdyby owady były hodowane na odpadach organicznych – jak dobrze sobie radzą niektóre larwy mącznika młynarka i muchy – proces ten mógłby skutecznie poddać recyklingowi niektóre z ogromnych ilości żywności marnowanej każdego roku.

Ale hodowanie owadów w celu karmienia zwierząt stanowi dodatkowy krok w procesie produkcji żywności, co oznacza, że ​​z powodu nieefektywności marnuje się więcej energii. Tylko ułamek kalorii, które zjada owad, trafia do kurczaka hodowanego przez owady – i tylko ułamek tych kalorii trafia do człowieka jedzącego skrzydełka z kurczaka.

Jeśli owady są karmione uprawami, takimi jak soja lub kukurydza, a następnie owady te są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt gospodarskich, planeta może być w gorszej sytuacji, niż gdyby zwierzęta zjadały zboże bezpośrednio.

„Problem polega na tym, że musisz przejść przez dwie konwersje” – powiedział Searchinger. „Jest pewien potencjał [for feeding insects manure] ale ostatecznie nie jest tak wydajna, jak bezpośrednia produkcja paszy”.

Redaktor: Jennifer Collins

Leave a Comment