Pak Abdul Makki został uznany za globalnego terrorystę rok po teście zablokowanym przez Chiny

Makki jest szwagrem szefa Lashkar-e-Taiba (LeT) i szefa 26/11 Hafiza Saeeda.

Nowy Jork:

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) w poniedziałek umieściła terrorystę z Pakistanu Abdula Rehmana Makkiego jako globalnego terrorystę w ramach Komitetu Sankcji ISIL (Daesh) i Al-Kaidy.

Lista pojawiła się po tym, jak Chiny w zeszłym roku zaproponowały Indiom uznanie przywódcy Lashkar-e-Taiba (LeT) za globalnego terrorystę. W czerwcu 2022 r. Indie skrytykowały Chiny po tym, jak zablokowały one propozycję objęcia terrorysty Abdula Rehmana Makkiego komitetem ds. sankcji, znanym również jako komitet 1267 Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W dniu 16 stycznia 2023 r. Komitet Rady Bezpieczeństwa, zgodnie z rezolucjami 1267 (1999), 1989 (2011) i 2253 (2015), w sprawie ISIL (Daisz), Al-Kaidy i powiązanych osób, grup, przedsiębiorstw i podmiotów, zatwierdził następujące dodanie wpisu do wykazu osób i podmiotów objętych sankcjami ISIL (Daisz) i Al-Kaidy, objętych zamrożeniem aktywów, zakazem podróżowania i embargiem na broń, określonych w ust. 1 rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2610 (2021) i przyjętej na mocy art. Rozdział VII Karty Narodów Zjednoczonych”, czytamy w oświadczeniu ONZ.

Indie i Stany Zjednoczone już wymieniły Makki jako terrorystę zgodnie z ich prawem krajowym. Był zaangażowany w zbieranie funduszy, rekrutację i radykalizację młodzieży do przemocy oraz planowanie ataków w Indiach, zwłaszcza w Dżammu i Kaszmirze.

Makki jest szwagrem szefa Lashkar-e-Taiba (LeT) i szefa 26/11 Hafiza Saeeda. Pełnił różne funkcje kierownicze w notowanej na amerykańskiej liście Zagranicznej Organizacji Terrorystycznej (FTO) LeT. Ma również swój udział w pozyskiwaniu funduszy na działalność LeT.

Według Departamentu Stanu USA w 2020 roku sąd antyterrorystyczny w Pakistanie skazał Makkiego za jeden zarzut finansowania terroryzmu i skazał go na karę więzienia.

W przeszłości Chiny utrudniały sporządzenie listy znanych terrorystów, zwłaszcza tych z Pakistanu. Wielokrotnie blokował propozycje powołania Maulany Masooda Azhara na szefa Jaish-e-Mohammed (JeM), ugrupowania terrorystycznego z siedzibą w Pakistanie i zakazanego przez ONZ.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana na kanale konsorcjalnym).

Leave a Comment