Papież Franciszek mówi, że homoseksualizm „nie jest przestępstwem”, ale bycie gejem to „grzech”

Rzym — Papież Franciszek nazwał prawa kryminalizujące homoseksualizm jako „zasadniczo niesprawiedliwe”, dając jasno do zrozumienia, że ​​głowa Kościoła katolickiego uważa, że ​​„homoseksualizm nie jest przestępstwem”.

Papież omówił szeroki zakres tematów, w tym dyskryminację społeczności LGBTQ, własne plany zdrowotne i plany na przyszłość oraz odejście papieża emeryta Benedykta XVI. wywiad z Associated Press ukazał się w środę.

Watykan The Ap Wywiad Papież Franciszek na wynos
Papież Franciszek przerywa podczas wywiadu dla The Associated Press 24 stycznia 2023 r. W Watykanie.

Andrew Medicini/AP


„Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, a Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy” – powiedział reporterce AP Nicole Winfield w swojej rezydencji w Watykanie.

Jednak Franciszek powtórzył nauczanie Kościoła, że ​​angażowanie się w aktywność homoseksualną jest grzeszne.

„To grzech” – powiedział Franciszek, dodając: „Najpierw rozróżnijmy grzech od przestępstwa”.

Co ciekawe, Papież wyjaśnił, że dyskryminowanie innych jest również grzechem, mówiąc: „Grzechem jest także nie kochać się nawzajem, i co z tego?”


Papież wyraził poparcie dla związków osób tej samej płci, które odbiegają od stanowiska Kościoła katolickiego w sprawie praw gejów

02:46

Nauczanie Kościoła katolickiego mówi, że homoseksualiści powinni być przyjmowani w Kościele i traktowani z szacunkiem i życzliwością, pomimo faktu, że akty homoseksualne są uważane za „istotnie nieuporządkowane”.

Franciszek nie zmienił tego nauczania, aw 2021 roku Watykańskie Biuro Nauczania orzekło, że Kościół nie może błogosławić związków osób tej samej płci, ponieważ „Bóg nie może błogosławić grzechu”.

Jednak papież Franciszek wielokrotnie walczył o prawa homoseksualistów i promował włączenie osób LGBTQ do życia katolickiego.

Franciszek powiedział, że Kościół „musi” pracować, aby znieść niesprawiedliwe prawa na całym świecie.

Akty seksualne osób tej samej płci są są uważane za przestępstwa w około 67 krajach, głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie, według Human Dignity Trust. W 11 z tych krajów kara może obejmować karę śmierci.

Ponad tuzin stanów USA nadal ma przepisy przeciwko sodomii pomimo Sądu Najwyższego uznając je za niekonstytucyjne w 2003 r.

Papież powiedział, że niektórzy biskupi w krajach, które kryminalizują homoseksualizm, popierają prawa, ponieważ są one częścią lokalnej kultury, i wezwał tych biskupów do przejścia przez proces konwersji, aby powitać osoby LGBQT w swoich posługach. czułość.”


Sąd Najwyższy rozpatruje sprawę dotyczącą dyskryminacji osób LGBTQ

04:39

Papież skrytykował także ruch w Niemczech zwany „Drogą Synodalną”, w ramach którego biskupi i świeccy badają kontrowersyjne reformy kościoła, takie jak zezwalanie księżom na zawieranie małżeństw, diakoni kobiet i kościelne błogosławieństwa dla par tej samej płci.

Chociaż Franciszek nie odniósł się konkretnie do omawianych kwestii, zdyskredytował ten proces jako poważny lub użyteczny i powiedział, że jest prowadzony przez „elitę” i nie reprezentuje „całego ludu Bożego”.

Na początku tego tygodnia Watykan odrzucił propozycję niemieckich biskupów, aby ustanowić nowe ciało zarządzające niemieckim kościołem, składające się zarówno z biskupów, jak i osób świeckich.

86-letni Francis odpowiedział również na pytania dotyczące jego zdrowia, ujawniając, że powróciło zapalenie uchyłków, które wymagało operacji w 2021 roku. Niewielkie złamanie kolana, które zmusiło go do odwołania podróży i korzystania z wózka inwalidzkiego, wyleczyło się bez operacji, powiedział, biorąc pod uwagę laser i magnetoterapię.


Papież Franciszek mówi, że musi ograniczyć podróże lub ewentualnie przejść na emeryturę

02:35

„Już chodzę, pomagam sobie wózkiem inwalidzkim, ale chodzę” – powiedział. „Jestem w dobrym zdrowiu. Jestem normalny jak na swój wiek”.

Odkąd śmierć emerytowanego papieża Benedykta XII na początku tego roku pojawiły się pogłoski, że Franciszek może zdecydować się na przejście na emeryturę. Ale powiedział AP, że planuje kontynuować tak długo, jak to możliwe.

Powtórzył, że gdyby miał przejść na emeryturę, chciałby mieszkać w rezydencji dla emerytowanych księży w Rzymie i być znanym jako emerytowany biskup Rzymu.

„Doświadczenia Benedykta otworzyły drogę nowym odchodzącym papieżom do bardziej swobodnego włączania się (do społeczeństwa)” – powiedział.


Nabożeństwo żałobne papieża emeryta Benedykta XVI

04:35

Franciszek powiedział, że wraz ze śmiercią Benedykta stracił postać ojca i powiernika.

„Dla mnie był ochroniarzem. W razie wątpliwości prosiłem o samochód i jechałem do klasztoru”, w którym mieszkał Benedykt, po poradę. „Straciłem dobrego towarzysza”.

Leave a Comment