Papież omawia swoje zdrowie, krytyków i przyszłość papiestwa

WATYKAN (AP) – Papież Franciszek mówi, że nie rozważał wydania norm regulujących przyszłe rezygnacje papieży i planuje pozostać biskupem Rzymu tak długo, jak to możliwe, pomimo fali krytyki ze strony niektórych najwyższych rangą konserwatywnych kardynałów i biskupów. jego papieskich priorytetów.

W swoim pierwszym wywiadzie Po śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI 31 grudnia Franciszek zwrócił się do swoich krytyków, swojego zdrowia i kolejnej fazy pontyfikatu, który w marcu będzie obchodził 10. rocznicę bez Benedykta w tle.

Komentarze Franciszka, wygłoszone we wtorek w hotelu w Watykanie, w którym mieszka, pojawiły się w szczególnie trudnym czasie, ponieważ papież spotyka się z konserwatywnym sprzeciwem wobec jego wezwania do uczynienia Kościoła katolickiego miejscem bardziej przyjaznym i integracyjnym. -rok swędzenia nad jego pontyfikatem.

„Wolicie, żeby nie krytykowali ze względu na pokój” – powiedział Franciszek w rozmowie z Associated Press.. „Ale wolałbym, żeby to zrobili, ponieważ oznacza to, że mają wolność słowa”.

Niektórzy komentatorzy uważają, że Franciszek może teraz swobodniej manewrować po śmierci Benedykta. Inni twierdzą, że jakikolwiek panujący pokój kościelny dobiegł końca i że Franciszek jest teraz bardziej otwarty na krytykę bez wpływu Benedykta na konserwatywne katolickie marginesy.

Francis przyznał, że noże się skończyły, ale wydawał się niemal nonszalancki.

„Nie przypisałbym tego Benedyktowi, ale zużyciu 10 lat rządów” – powiedział Franciszek o swoich krytykach. Rozumował, że jego wybór został początkowo powitany z zaskoczeniem dla papieża z Ameryki Południowej. Potem pojawił się dyskomfort, „kiedy zaczęli dostrzegać moje błędy i im się to nie podobało”, powiedział o swoich krytykach.

„Wszystko, o co proszę, to żeby zrobili to z moją twarzą, bo tak wszyscy dorastamy, prawda?” on dodał.

Tymczasem papież powiedział, że jest w dobrej formie, że niewielkie złamanie kolana od upadku zagoiło się bez operacji i że jest gotowy do kontynuowania swojego programu.

„Jestem w dobrym zdrowiu. Jestem normalny jak na swój wiek” – powiedział 86-letni papież, chociaż ujawnił, że uchyłkowatość lub wybrzuszenia w ścianie jelita „powróciły”. Franciszek miał 33 centymetry (13 cali). jego okrężnicy usuniętej w 2021 roku z powodu, jak powiedział Watykan, stanu zapalnego, który spowodował zwężenie okrężnicy..

„Mógłbym umrzeć jutro, ale wszystko jest pod kontrolą. Jestem w dobrym zdrowiu” — powiedział z charakterystycznym dla siebie cierpkim poczuciem humoru.

Spekulacje na temat zdrowia Franciszka i jego pontyfikatu wzrosły dopiero po śmierci Benedyktaktórego rezygnacja w 2013 roku była punktem zwrotnym dla Kościoła katolickiego, ponieważ został pierwszym papieżem, który przeszedł na emeryturę od sześciu stuleci.

Franciszek pochwalił Benedykta jako „staromodnego dżentelmena” i powiedział o jego śmierci: „Straciłem ojca”.

„Dla mnie był ochroniarzem. W razie wątpliwości prosiłbym o samochód, jechał do klasztoru i pytał” – mówił o swoich wizytach w domu opieki Benedykta. „Straciłem dobrego towarzysza”.

Niektórzy kardynałowie i prawnicy kanoniczni powiedzieli, że Watykan musi ustanowić zasady regulujące przyszłe emerytury papieskie, aby uniknąć niektórych problemów, które miały miejsce podczas nieoczekiwanie długiej emerytury Benedykta, kiedy pozostawał on punktem odniesienia dla niektórych konserwatystów i tradycjonalistów, którzy odmówili uznania prawowitości Franciszka . .

Od imienia, które wybrał Benedykt (papież emeryt) do (białej) sutanny, którą nosił podczas swoich okazjonalnych wystąpień (w sprawie celibatu kapłańskiego i wykorzystywania seksualnego), komentatorzy ci stwierdzili, że normy muszą jasno określać, że rządzi tylko jeden papież o jedność Kościoła.

Franciszek powiedział, że wydanie takich norm nawet nie przyszło mu do głowy.

„Mówię prawdę” – powiedział, dodając, że Watykan potrzebuje więcej doświadczenia z papieskimi emeryturami, zanim je „uregulować lub uregulować”.

Franciszek powiedział, że Benedykt „otworzył drzwi” do przyszłych rezygnacji i że on również rozważa ustąpienie. We wtorek powtórzył, że gdyby zrezygnował, zostałby mianowany emerytowanym biskupem Rzymu i zamieszkałby w rezydencji dla emerytowanych księży w diecezji rzymskiej.

Franciszek powiedział, że decyzja Benedykta o zamieszkaniu w nawróconym klasztorze w ogrodach watykańskich była „dobrym rozwiązaniem tymczasowym”, ale przyszli papieże przechodzący na emeryturę mogą chcieć zrobić coś inaczej.

– Wciąż był zniewolony jako papież, prawda? Franciszek powiedział. „Wizja papieża, system. „Niewolnik” w dobrym znaczeniu tego słowa: nie był całkowicie wolny, ponieważ chciałby wrócić do swoich Niemiec i kontynuować studia teologiczne.

Według jednego z obliczeń śmierć Benedykta usuwa główną przeszkodę w rezygnacji Franciszka, ponieważ perspektywa dwóch papieży na emeryturze nigdy nie była możliwa. Ale Franciszek powiedział, że śmierć Benedykta nie zmieniła jego obliczeń. „Nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby napisać testament” – powiedział.

Jeśli chodzi o jego najbliższą przyszłość, Franciszek podkreślił swoją rolę „biskupa Rzymu”, a nie papieża, i powiedział o swoich planach: „Być nadal biskupem, biskupem Rzymu w komunii ze wszystkimi biskupami świata. ” Powiedział, że chce ograniczyć koncepcję papiestwa jako autorytetu lub papieskiego „dworu”.

Franciszek odniósł się również do krytyki ze strony kardynałów i biskupów, która pojawiła się w oczach opinii publicznej w tygodniach po śmierci Benedykta, mówiąc, że było to nieprzyjemne – „jak wysypka, która trochę przeszkadza” – ale lepsze niż trzymanie tego w tajemnicy. Franciszek od lat jest atakowany przez konserwatystów i tradycjonalistów, którzy sprzeciwiają się jego priorytetom w kwestiach sprawiedliwości społecznej, takich jak ubóstwo, migracja i środowisko.

„Jeśli tak nie jest, byłaby to dyktatura na odległość, jak ja to nazywam, gdzie jest cesarz i nikt nie może mu nic powiedzieć. Nie, pozwól im mówić, ponieważ… krytyka pomaga ci się rozwijać i poprawiać sytuację” – powiedział.

Pierwsza salwa w ostatniej fali ataku pochodzi od długoletniego sekretarza Benedykta, arcybiskupa Georga Gaensweina, który ujawnił złą krew, która narosła w ciągu ostatnich 10 lat w obszernym pamiętniku wydanym kilka dni po pogrzebie Benedykta.

W jednej z bardziej wybuchowych części Gaenswein ujawnił, że Benedykt dowiedział się z lektury watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano, że Franciszek zmienił jedną z najważniejszych decyzji liturgicznych byłego papieża i ponownie nałożył ograniczenia na odprawianie starej Mszy łacińskiej.

Kilka dni później Watykanem ponownie wstrząsnęła śmierć innego konserwatysty, kardynała George’a Pella, i rewelacje, że Pell był autorem druzgocącej notatki, która krążyła w zeszłym roku, nazywając papieża Franciszka „katastrofą” i „katastrofą”. ”.

Notatka, pierwotnie opublikowana pod pseudonimem „Demos”, wymieniła problemy w Watykanie pod rządami Franciszka, od jego chwiejnych finansów po styl głoszenia papieża, i wskazała, co przyszły papież powinien zrobić, aby je naprawić.

Franciszek przyznał się do krytyki Pella, ale nadal wychwalał go za bycie jego „prawą ręką” w reformowaniu finansów Watykanu jako jego pierwszy minister gospodarki.

„Chociaż mówią, że mnie krytykował, ma rację. Krytyka jest prawem człowieka” – powiedział Franciszek. Ale dodała: „Był wspaniałym człowiekiem. Wielkim”.

Leave a Comment