Papież ostrzega przed elitarnym, ideologicznym charakterem niemieckiego procesu reform kościelnych

WATYKAN (AP) — papież Franciszek ostrzegł, że proces reform niemieckiego Kościoła katolickiego w zakresie powoływania księży małżeńskich i inne możliwe liberalizujące reformy mogą stać się szkodliwie ideologiczne.

W rozmowie z Associated Press We wtorek w Watykanie Franciszek został zapytany o proces w Niemczech, gdzie biskupi katoliccy i przedstawiciele wpływowej organizacji świeckiej dyskutują o tym, jakie rewolucyjne reformy miałyby nastąpić w Kościele, gdyby zostały wdrożone. Proces obejmie żonatych księży, diakonów i kościelne błogosławieństwo dla par tej samej płci.

W wywiadzie Papież powiedział, że chociaż dialog jest dobry, to “doświadczenia Niemiec nie pomagają”.

Powiedział, że jak dotąd proces był prowadzony przez „elitę”, ponieważ nie obejmuje „całego ludu Bożego”. Franciszek mówi, że celem zawsze musi być jedność.

W celu uspokojenia obaw WatykanuNiemieccy przywódcy kościelni podkreślili, że proces ten nie wywoła schizmy.

Niemiecki proces, zwany ścieżką synodalną, został uruchomiony w 2019 roku w odpowiedzi na kryzys związany z wykorzystywaniem seksualnym, który wstrząsnął kościołem w Niemczech, gdzie chrześcijanie są mniej więcej równo podzieleni między katolików i protestantów.

Franciszek powiedział, że niemiecki proces nie był ani użyteczny, ani poważny i porównał go z globalnymi konsultacjami katolików, które zwołał, a które zakończą się dwoma głównymi spotkaniami w Watykanie w tym i następnym październiku.

„Istnieje niebezpieczeństwo, że wniknie coś bardzo, bardzo ideologicznego. Kiedy ideologia ingeruje w procesy kościelne, Duch Święty wraca do domu, ponieważ ideologia wygrywa z Duchem Świętym” – powiedział Franciszek.

Dla globalnego Kościoła katolickiego Franciszek zwołał dwustronny synod lub zgromadzenie, które zgromadzi biskupów i świeckich, aby omówić przyszły kierunek Kościoła i sposoby, w jakie może on odmłodzić swoją misję.

Choć wyraźnie krytyczny wobec sposobu, w jaki niemieccy biskupi wchodzą w interakcje z przedstawicielami świeckiej organizacji znanej jako Centralny Komitet Katolików Niemieckich, Franciszek dał w wywiadzie nutę nadziei.

„Musimy być cierpliwi, prowadzić dialog i towarzyszyć tym ludziom na prawdziwej drodze synodalnej” – powiedział Franciszek, odnosząc się do swoich globalnych konsultacji. Powiedział, że celem jest „pomoc w tym bardziej elitarnym (niemieckim) sposobie, aby w żaden sposób nie skończył się źle, ale aby został również zintegrowany z kościołem”.

„Starajcie się zawsze jednoczyć” – dodał Papież.

W ciągu prawie 10-letniego pontyfikatu Franciszek wzbudził wśród niektórych liberalnych katolików nadzieje, że może zrewidować nauczanie Kościoła w kwestiach moralnych lub społecznych, takich jak homoseksualizm.. Chociaż Franciszek napominał rodziców, aby nigdy nie potępiali dzieci homoseksualnych, popiera twierdzenie Kościoła, że ​​aktywność homoseksualna jest grzeszna. W 2021 roku Watykan powiedział, że Kościół nie będzie błogosławił związków osób tej samej płci, ponieważ Bóg „nie może błogosławić grzechu”.

W wywiadzie Franciszek nie zagłębiał się w szczegóły wezwań do reform wysuwanych przez niemieckich biskupów.

Kilka miesięcy temu Synodalne Zgromadzenie Ścieżki nie zatwierdziło tekstu wzywającego do liberalizacji nauczania o seksualności, ponieważ nie uzyskało niezbędnego poparcia dwóch trzecich niemieckich biskupów. Był to znak, że Kościół niemiecki nie radzi sobie z presją przeforsowania reform i podziałami w Kościele, które mogłyby wywołać.

Leave a Comment